Franska landslaget laddar på svensk mark

av Mårten Lång • 19.07.2023
Drygt en månad återstår till Alliansloppet. Majoriteten av de vassaste Ski Classics-teamen kommer att finnas på plats. Och de ställs mot en rad landslag – bland annat det franska.

Drygt en månad återstår till Alliansloppet. Majoriteten av de vassaste Ski Classics-teamen kommer att finnas på plats. Och de ställs mot en rad landslag – bland annat det franska.

Drygt en månad återstår till Alliansloppet. Majoriteten av de vassaste Ski Classics-teamen kommer att finnas på plats. Och de ställs mot en rad landslag – bland annat det franska.

25-27 augusti är det dags för rullskidtävlandet under Trollhättan Action Week. Sprint på fredag; långloppet Alliansloppet på lördagen samt ett 15-kilometers individuellt lopp på söndagen är vad som står på programmet.

Och det kommer att vara ett stjärnspäckat startfält; majoriteten av de vassaste Ski Classics-teamen kommer att vara på plats.

Långloppsåkarna ställs mot landslagsåkare från en rad nationer. Förra årets tävlingar bjöd på stor dramatik med Calle Halfvarssons långa och lyckade utbrytning och på damsidan tog Emma Ribom sin andra seger i rad efter en rafflande spurtduell:

— Jag diggar verkligen Trollhättan. Jag har tävlat där två gånger, trivs på banan och den verkar passa mig bra. Jag går för att plocka hem tredje raka, säger Emma Ribom som i vintras blev världsmästare i sprintstafett och dessutom vann individuellt silver i sprinten och brons i stafetten på VM i Planica.

Men Ribom och de övriga svenska toppåkarna på de traditionella distanserna kommer att ställas mot internationellt motstånd. Bland annat i form av det franska landslaget, som kommer att anlända till Trollhättan fem dagar innan rullskidtävlandet drar igång.

– Hela vårt världscuplag kommer att kommer att vara på plats under Trollhättan Action Week, men alla kommer inte att åka i Alliansloppet. Vissa av våra aktiva fokusera på andra lopp och stödja våra lagkamrater som är bättre lämpade för den här utmaningen. Alliansloppet är en individuell tävling, och varje åkare kommer att sträva efter personlig framgång. Men vi kommer att vara enade som ett lag och ge varandra motivation och uppmuntran under hela loppet. Tillsammans kommer vi att sträva efter att lyckas och pusha våra gränser, säger huvudcoachen Alexandre Rousslet till Alliansloppet.se.

I det franska laget ingår bland annat Richard Jouve som vann sprintcupen förra vintern, och är finns dessutom hela det franska VM-laget i stafett; samt Delphine Claudel som var tvåa (bakom Ebba Andersson) vid världscupen på hemmaplan i franska Les Rousses i vintras.

Rullskidtävlingarna under Alliansloppshelgen sänds via TV4.

Alliansloppet och 15-kilometersloppet är de två sista deltävlingarna av Mitsubishi Electric World Classic Tour som inleds med Lysebotn Opp i Norge den 2 augusti.

Här är det franska laget till Trollhättan Action Week
Damer:
Delphine Claudel, Lena Quintin, Flora Dolci, Juliette Ducordeau och Melissa Gal.
Herrar: Richard Jouve, Lucas Channavat, Jules Chapaz, Renaud Jay, Hugo Lapalus, Jules Lapierre, Clement Parisse, Theo Schely.

Programmet för rullskidtävlingarna under Trollhättan Action Week

Fredag 25 augusti
14.05 Kval sprint 1,3 kilometer fri stil herrar och damer
14.50 Final sprint 1,3 kilometer fri stil herrar och damer
17.30 Prisceremoni

Lördag 26 augusti
9.30 Alliansloppet motion – klassisk stil – 16, 32 eller 48 kilometer
14.30 Alliansloppet elit/tävling damer – klassisk stil – 48 kilometer
15.03 Alliansloppet elit/tävling herrar – klassisk stil – 48 kilometer

Söndag 27 augusti
12.05 Herrar individuell start 15 kilometer klassisk stil
13.35 Damer individuell start 15 kilometer klassisk stil
15.00 Prisceremoni

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Hjärtat stannade två gånger – nu är skidkarriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    27.07.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026

Fler artiklar

  • Toppåkaren ny sportchef i egna klubben

    Efter en lång och framgångsrik karriär i skidspåren meddelade nyligen Karl-Johan "Kalle" Westberg att han lägger skidorna på hyllan som elitaktiv. Men engagemanget för skidsporten och hemklubben lever vidare. Borås Skidlöparklubb (BSK) meddelar nu att Westberg kliver in i rollen som klubbens nya sportchef.
    av langd.se
    21.08.2026
  • Nya rekord i Vasaloppstrippeln 2026

    av langd.se
    21.08.2026
  • Babylycka för skidskytte-stjärnan

    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.08.2026
  • LÖPTRÄNING: 4×2000 meter – träna din aeroba tröskel

    av Maja Eriksson
    20.08.2026