Bing och Janatova vinnare i Energamo Lipnolopet

av Mårten Lång • 07.10.2023
Det var länge en kvartett på herrsidan i täten på Energamo Lipnolopet. Men i den avslutande stigningen kunde tysken Thomas Bing avgöra. På damsidan var Katerina Janatova starkast.

Det var länge en kvartett på herrsidan i täten på Energamo Lipnolopet. Men i den avslutande stigningen kunde tysken Thomas Bing avgöra. På damsidan var Katerina Janatova starkast.

Det var länge en kvartett på herrsidan i täten på Energamo Lipnolopet. Men i den avslutande stigningen kunde tysken Thomas Bing avgöra. På damsidan var Katerina Janatova starkast.

På herrsidan var det fyra åkare i tätgruppen som hängde ihop fram till loppets tuffa avslutning. Team Ragde Charges Andreas Nygaard var den som hängde på Thomas Bing längst men fick även han ganska snart släppa tyskens rygg.

Fjolårssegraren Jan Srail började få det jobbigt in mot den avslutande stigningen där repet gick. När stigningen började fick även tjecken Stanislav Řezáč tacka för sig och då fanns det bara Nygaard kvar i ryggen på Thomas Bing. 

Snabbast över dagens 55km blev tysken Bing som avslutade starkt och gick i mål ohotad, över minuten före Nygaard som spurtade till sig andraplatsen efter att ha släppt in Řezáč i matchen igen.

Efter målgången berättar segrande Bing om taktiken i sista backen.

— Jag följde den plan jag hade inför loppet, säger Bing i langd.se:s livesändning (detta genom vår streamingtjänst SC Play).

På damsidan var det Tjeckiens Katerina Janatova som drog ifrån de övriga redan innan första spurtpriset, efter dryga halvtimmen in i loppet. Hon drygade stadigt ut sin ledning och vann loppet i överlägsen stil.

Herrar

  1. Thomas Bing, eD system Silvini Team, 2:10:49.0
  2. Andreas Nygaard, Team Ragde Charge, +1:07.3
  3. Stanislav Řezáč, Slavia pojišťovna Sport Team, +1:08.1
  4. Jan Šrail, Vltava Fund Ski Team, +4:37.1
  5. Václav Sedláček, eD system Silvini Team, +7:59.2

Damer

  1. Kateřina Janatová, Czech National Team/eD system Silvini Team, 2:38:08.1
  2. Karolína Grohová, eD system Silvini Team, +15:23.8
  3. Tereza Hujerová, Team Robinson Trentino, +16:0.6
  4. Petra Hynčicová, eD system Silvini Team, +19:10.3
  5. Anna-Marie Hejná, eD system Silvini Team, +19:59.5
Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    by Maja Eriksson
    26.05.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 1

    Svenskan fortsätter i Northugs team

    by Maja Eriksson
    14.05.2026
  • 1

    Värvningsbomben: Team Engcon plockar in Vasaloppsvinnaren

    by Maja Eriksson
    02.05.2026

Fler artiklar

  • Gus Schumacher byter också skidmärke

    Han har åkt på samma skidmärke sedan han som 14-åring fick en T-shirt och 50% på skidorna. Nu är det dock slut. OS-tvåan från USA är den nästa toppåkaren som meddelar att han byter skidmärke nästa säsong.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2026
  • Varför träna på hög höjd?

    av Mattis Basille
    19.06.2026
  • Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    av Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • LÖPTRÄNING: Effektiva intervaller – förbättra din syreupptagningsförmåga

    av Maja Eriksson/Längd.se
    18.06.2026
  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    av Maja Eriksson
    17.06.2026