Missa inte! I dag släpps första avsnittet av Ski Classics Ski or Die
Nu är det dags att tagga igång inför den femtonde säsongen av Ski Classics. I dag klockan 12:00 släpps det första avsnittet av Ski Classics Ski or Die. I det första avsnittet möter vi Team Ragde Charge i uppladdningen inför säsongsstart.
Ski Classics Ski or Die är en sportdokumentär i tre delar, i varje avsnitt porträtteras ett Pro Team. Först ut är Team Ragde Charge, där möter vi människorna i teamet under deras träningsläger på Mallorca tidigare under hösten. I Team Ragde Charge ingår några av Ski Classics största stjärnor. Vad är det som driver dem att ständigt bli bättre? I Ski Classics Ski or Die kommer du bakom kulisserna på åkarna och får veta mer om deras dedikation för sporten
Avsnittet släpps i dag klockan 12:00 och du ser det på SC Play. Ski Classics Ski or Die är exklusivt för dig som medlem på Langd.se. Medlemskapet ger dig tillgång till streamingtjänsten SC Play, där du utöver den nya dokumentären även ser livestreamade evenemang som hela säsongen av Ski Classics, samt andra långlopp.
ÄR DU INTE REDAN MEDLEM – TECKNA DITT MEDLEMSKAP HÄR
Genom att bli medlem på Langd.se blir du en del av världens ledande skidcommunity med exklusiva förmåner och obegränsad tillgång till artiklarna på langd.se, langrenn.com, maastohiihto.com, proxcskiing.com, SC Play, och SC MyPages.
Läs mer: Svenska stjärnan i norska teamet om dokumentärserien Ski Classics Ski or Die
Om Ski Classics Ski or Die
Ski Classics Ski or Die är en hyllning till det enorma engagemang som Ski Classics-åkarna visar. Detta genom att ta sig an utmanande terräng där de korsar fantastiska omgivningar och tar sig an de tuffaste utmaningarna både på träning och tävling. Ski Classics Ski or Die ger en inblick bakom kulisserna där skidåkningen inte bara är en sport utan ett sätt att leva. Dokumentärserien är ett äventyr som kommer att inspirera, fängsla och ge dig som tittare en fördjupad bild av långloppsåkningen.
I premiärsäsongen möter vi tre Pro Team – Team Ragde Charge, från Norge, Vltava Fund Ski Team, från Tjeckien, och Lager 157 Ski Team, från Sverige. Serien tar dig igenom bakom kulisserna av deras intensiva förberedelser för den kommande Ski Classics säsong XV.
Ski Classics Ski or Die releasedatum:
17 november, 12:00 CET – Avsnitt 1: Team Ragde Charge
24 november, 12:00 CET – Avsnitt 2: Vltava Fund Ski Team
1 december, 12:00 CET – Avsnitt 3: Lager 157 Ski Team










