Stökig uppladdning för trio svenska åkare inför fredagens världscupsprint

av Mårten Lång • 07.12.2023
Sprint står på programmet vid världscupen i skidskytte i österrikiska Hochfilzen. Men för tre av de svenska åkarna har det varit minst sagt stökig uppladdning.

Sprint står på programmet vid världscupen i skidskytte i österrikiska Hochfilzen. Men för tre av de svenska åkarna har det varit minst sagt stökig uppladdning.

Sprint står på programmet vid världscupen i skidskytte i österrikiska Hochfilzen. Men för tre av de svenska åkarna har det varit minst sagt stökig uppladdning.

Östersund har bytts mot Hochfilzen i skidskyttevärldscupen. Huvuddelen av det svenska laget åkte till Österrike i måndags, men för Sara Andersson och Emil Nykvist som varit på IBU-cupen i Kontiolahti och Anton Ivarsson som kallades in sedan Jesper Nelin blivit sjuk har det blivit en rejält krånglig uppladdning:

— Sara och Emil skulle ha kommit hit i måndags, men planet till München ställdes in så då åkte de hem till Östersund och åkte i stället tillsammans med Anton under onsdagen. I Frankfurt hann de in inte med flyget till Salzburg och efter några timmars väntan hittade de ett plan som skulle gått till Innsbruck, men som inte kunde landa där utan landade i italienska Verona sent i går kväll. Under dagen har de åkt tåg hit. Anton saknar sin packning, och gevären hoppas vi kommer fram under kvällen, summerar Emma Höglund, medieansvarig för Svenska Skidskytteförbundet.

Trion kommer att köra sprinten i morgon; det gör även Sebastian Samuelsson som imponerade stort under tävlingarna i Östersund:

— Så stark som jag är nu har jag aldrig varit, sen är det lite annan känsla i Hochfilzen än vad det är hemma i Östersund. Det är ”bara” 1 000 meter över havet, men det är en annan känsla. Pulsen är högre, men jag kommer att vara offensiv även i morgon, summerade Sebastian Samuelsson under skidskytteförbundets pressträff inför tävlingarna i Hochfilzen.

HÄR ÄR DEN SVENSKA TRUPPEN

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Wolfgangs intåg splittrar landslaget – flera hoppar av

    by Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • 1

    Ännu en skidskyttelegend har blivit tvåbarnsmamma

    by Adéla Ročárková/Kjell-Erik Kristiansen
    09.09.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Tar in Norges guldtränare

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.02.2026
  • 1

    OS-mästaren skippar världscupen – har fått smaken på cykel

    by Ingeborg Scheve/langd.se
    27.08.2026

Fler artiklar

  • Magnier överlägsen i spurten

    Fransmannen Paul Magnier gjorde precis som förra året i Tour of Slovakia. Han var helt överlägsen i spurten på första etappen av Tour of Slovakia. Streamingtjänsten SC Play sände loppet direkt.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    16.09.2026
  • Skistad känner sig utsatt för maktmissbruk

    av Langrenn.com
    16.09.2026
  • Sportgastein Criterium inleder kampen om klättertröjan

    av Leandro Lutz
    16.09.2026
  • Tour of Slovakia, etapp 1: Utbrytning eller klungspurt?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    16.09.2026