Längdlandslaget tränar på hög höjd i Italien

av Maja Eriksson • 09.09.2024
Lägersäsongen är i full gång och landslaget inviger hösten på italiensk mark. A-landslaget och Team BAUHAUS samlas i Livigno och Lavazè för att samla träningstimmar på hög höjd.

Lägersäsongen är i full gång och landslaget inviger hösten på italiensk mark. A-landslaget och Team BAUHAUS samlas i Livigno och Lavazè för att samla träningstimmar på hög höjd.

Med 169 dagar kvar till ett av säsongens stora mål – VM i Trondheim – har det blivit dags för längdlandslaget att lägga in träningstimmar på hög höjd. Laget är fördelat på två italienska orter, damerna befinner sig i Lavazè och herrarna i Livigno.

– På första lägret efter sommaren hade vi fullt VM-fokus, med träning och tävling på VM-banorna i Trondheim. Nu när hösten smyger sig på flyttar vi upp 1 800 meter över havet för att fortsätta delar av lägersäsongen på höjd, säger landslagschef Anders Byström i ett pressmeddelande.

– Höjdupplägget grundar sig i önskemål från aktiva, men också att vi vill fortsätta utforska och utbilda oss på området. Vi gör olika mätningar både före, under och efter lägret för att kunna utvärdera de aktivas status av höjdträning. Vi följer även parametrar som sömn och vilopuls, fortsätter han.

Höjdsatsning

Livigno och Lavazè bjuder på strålande möjligheter för rullskidor och löpning i vacker och kuperad terräng. Lägret pågår 9–22 september och är en del av den höjdsatsning som Svenska Skidförbundet Längd gör med stöd från Sveriges Olympiska Kommitté, SOK, och som sträcker sig över flera år.

Både aktiva i Team BAUHAUS och A-landslaget deltar lägret, med vissa undantag för åkare som väljer att lägga sin septemberträning på lågland. Till exempel väljer Edvin Anger och Marcus Grate att träna hemma i Sverige och i stället fokusera på kommande sprintläger i Falun.

– Vi har även haft lite sjukdomar och förkylningar som ändrat planerna för några av våra aktiva. Calle Halfvarsson och George Ersson stannar på hemmaplan då båda återhämtar sig efter förkylning och undviker därmed extra belastning som höjden innebär. Jens Burman avvaktar med eventuell avresa då han känt av symtom under helgen, säger Anders Byström.

Även Emma Ribom avvaktar avresa till Lavazè då hon är i uppstartsfas med träningen efter en förkylning.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Hjärtat stannade två gånger – nu är skidkarriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    27.07.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    OS-guldvinnaren gör sin sista säsong: ”Njuter av varje ögonblick”

    by Maja Eriksson
    29.07.2026

Fler artiklar

  • Myhlback berättar om beslutet: ”Naturligt steg att ta”

    För ett par veckor sedan stod det klart att Alvar Myhlback byter skidmärke. Nu berättar han om beslutet.
    av Langrenn.com/Langd.se
    28.07.2026
  • Avslutade karriären i april – nu antar hon ny utmaning

    av Maja Eriksson
    27.07.2026
  • Hjärtat stannade två gånger – nu är skidkarriären över

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    27.07.2026
  • Ville optimera allt – till slut orkade hon inte mer

    av Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • Spring, men glöm inte dina fötter

    av Bezky.net/Langd.se
    25.07.2026