Julia Svan avslutar skidkarriären

av langd • 21.02.2017

Efter flera års problem med sjukdom, ständiga förkylningar och flera skador väljer Julia Svan att avsluta skidkarriären.
– Jag vill antingen bli bäst eller så vill jag göra något annat, säger Julia till Expressen.

Efter flera års problem med sjukdom, ständiga förkylningar och flera skador väljer Julia Svan att avsluta skidkarriären.
– Jag vill antingen bli bäst eller så vill jag göra något annat, säger Julia till Expressen.

Efter flera års problem med sjukdom, ständiga förkylningar och flera skador väljer Julia Svan att avsluta skidkarriären.
– Jag vill antingen bli bäst eller så vill jag göra något annat, säger Julia till Expressen.

Den senaste årens ständiga problem som inte vill ge med sig göra att Julia nu väljer att avsluta skidkarriären.

Det har dock varit en lång process att komma fram till berättar hon för Expressen. Redan förra hösten hade hon tankar på att lägga av. Men hon ville göra en sista rejäl satsning. Inför den här säsongen blev Julia en del av nystartade långloppslaget Team Sernekes. Hon bytte också klubb från moderklubben Vansbro AIK till Falun Borlänge SK.

– Jag ville ge det en chans till och verkligen ge allt. Och det har jag gjort under det sista året. Men sen har jag kommit fram till att min kropp inte fixar det här. Jag blir bara skadad och sjuk och det blir inte som jag tänkt mig, berättar Jula

Det har varit mystiska sjukdomar, ständiga förkylningar och olägliga skador.
Julia Svan, dotter till legendaren Gunde Svan, kämpat i kraftig motvind under de sista säsongerna och nu väljer hon alltså att avsluta sin elitsatsning.
24-åringen är ändå på gott humör när SportExpressen når henne på telefon hemma i Falun.

– Det känns som att jag har bearbetat det här ganska mycket, säger Svan.

– Jag vill antingen bli bäst eller så vill jag göra något annat. Och jag kommer inte bli bäst om jag fortsätter ha de här problemen som jag haft i fyra-fem år nu, säger Julia i intervjun med Expressen.

På frågan om hur känns det att väl ha bestämt sig svarar Jula så här:

– Det känns jätteskönt. Jag har börjat sova på nätterna igen! Det är väl en bra grej.
– Det känns som att det är en stor press som bara släpper.

Julia har funderat på att flytta till Uppsala för att studera. Hon kommer att fortsätta att hålla skidlektioner. Något som hon har sysslat med en tid.

– Ja, jag har redan tjuvstartat lite med det och det är väldigt kul att hjälpa andra att lära sig åka skidor. Det är nästan roligare än att elitsatsa själv!

– Jag tycker fortfarande om skidåkning väldigt mycket och det kommer alltid att finnas i mitt liv.

Läs hela intervjun med Julia Svan här på Expressen.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Hedda Bångman satsar på långlopp i Team Nordic Athlete

    by langd
    03.06.2020
  • 1

    ”Lill-Järven” har gått ur tiden

    by langd
    31.03.2021
  • 1

    Johanna Hagström byter klubb till Ulricehamns IF-skidor

    by langd
    01.05.2017
  • 1

    Silly Season: Johan Lövgren lämnar Team Curira – satsar på egen hand

    by langd
    06.05.2021
  • 1

    Linn Sömskar förlänger med Oneway

    by langd
    05.10.2015

Fler artiklar

  • Drömt mardrömmar om VM-stafetten: ”Mådde inte bra”

    Efter bara ett par kilometer hade Jonna Sundling hämtat ikapp hela försprånget fram till Norge. Nu berättar den unga norskan om de sömnlösa nätterna efter VM-stafetten.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.05.2025
  • Skidskyttar och längdåkare får klarttecken till OS

    av Langd.se
    14.05.2025
  • Så behärskar du Växel 2 – tekniken för uppförsbackar i skate

    av Langd.se
    14.05.2025
  • Imponerade när SM i halvmaraton avgjordes

    av Maja Eriksson
    14.05.2025
  • Här är dom antagna till skidskyttegymnasierna

    av Pressmeddelande
    14.05.2025