Avgörandets helg i Åsarna

av langd • 20.03.2014

Både säsongens sista SM-tävlingar och nationella cupfinaler ska genomföras under tre intensiva tävlingsdagar.
In i det längsta kämpade Hudiksvalls IF med att säkra tävlingarna på hemmaplan men vårens tidiga intåg gjorde att tävlingarna fick flyttas till Åsarna

Både säsongens sista SM-tävlingar och nationella cupfinaler ska genomföras under tre intensiva tävlingsdagar.
In i det längsta kämpade Hudiksvalls IF med att säkra tävlingarna på hemmaplan men vårens tidiga intåg gjorde att tävlingarna fick flyttas till Åsarna

– Sedan vi tog beslutet om flytt har det varit full fart framåt och det kommer bli fina tävlingar! säger tävlingsledare Åke Ekblom.

– Vi har sedan länge ett bra samarbete med Åsarna IK och det har kommit väl till pass denna gång. fortsätter Ekblom.

Det är tre tävlingsdagar över fyra dagar som gäller på Åsarnas Skidstadion när ett helt nytt koncept för SM- och cupavslutningarna nu prövas – att samarrangera allt.

Tävlingarna inleds idag torsdag 20 mars med SM i sprintstafett i fri teknik. Regerande mästare är Piteå Elit på damsidan och IFK Mora på herrsidan. Intresset för att delta på årets stafett är stort – hela 18 damlag och 32 (!) herrlag är anmälda. I herrstafetten är det så många lag att det till och med blir tre semifinaler för att sålla fram finallagen.

Fredag 21 mars är sedan kombinerad vilo- och ankomstdag inför helgens fortsatta tävlande.

Lördag 22 mars är det så dags för längdskidornas blå band – SM över tre och fem mil – i år i klassisk teknik. Både Charlotte Kalla, Piteå Elit och Anders Södergren, Hudiksvalls IF, tog övertygande SM-guld förra året och frågan är naturligtvis om de båda ska dryga ut sin skörd av SM-guld eller om någon annan utmanar.

Södergren har på ”hemmaplan” chans att ta sitt 18:e SM-guld och därmed bli ensam innehavare av rekordet för SM-guld på herrsidan – just nu delar han förstaplatsen med ingen mindre än Nils ”Mora-Nisse” Karlsson.

Årets SM Tour – kampen om årets SM-åkare – avgörs även den under lördagen och där är det knallhårt i bägge klasserna – Magdalena Pajala och Mia Eriksson, båda Piteå Elit, har samma totalpoäng i damklassen och i herrklassen har Jens Eriksson, Dala-Floda IF och Simon Andersson, Falun-Borlänge samma totalpoäng.

Totalställningen och regler finns på www.skidor.com/smtour

Tre- och femmilen är även final för Team Sportia cup där Jennie Öberg, Piteå Elit, leder damklassen totalt före sina klubbkamrater Charlotte Kalla och Magdalena Pajala. I herrklassen har Simon Andersson ledningen med drygt tjugo poäng före Martin Bergström, Piteå Elit.

Totalställning och information finns på www.teamsportiacup.se
På lördagen startar även juniorerna sin finalhelg i Scandic cup med en prolog i klassisk teknik över 2,5 km. Under söndag 23 mars avslutas hela finalhelgen med en jaktstart i klassisk teknik över 10 km för juniordamerna och 15 km för juniorherrarna.

I Scandic cup är läget följande:
Både i D 17-18 och H 17-18 har Elina Rönnlund, IFK Umeå och Viktor Thorn, Ulricehamns IF, skaffat sig rejäla grepp om slutsegrarna. Bägge har dominerat stort under säsongen genom att vinna flertalet av deltävlingarna. Det är endast om de uteblir från helgens tävlingar som någon kan utmana dem.

I D 19-20 är det desto jämnare. Där leder Jonna Sundling, IFK Umeå, med endast 25 poäng före Maja Dahlqvist, Domnarvet. Då endast de sex bästa av åtta deltävlingar räknas till den totala cupen kan det bli mycket spännande. Anna Dyvik, Falun-Borlänge, är trea med chans till avancemang om hon gör en bra helg.

I H 19-20 är det också mycket spännande. Oskar Svensson, Falun-Borlänge, leder med 31 poäng före Markus Ruus, Gillberga SK, som i sin tur endast har 3 poäng till godo till trean Jacob Engström, Kalix. Noterbart är att alla dessa har åkt samtliga deltävlingar i vinter och att alla anmälda till helgen.
 
För totalställning och information se www.scandiccup.se

– Nu hoppas vi på fina dagar i Åsarna – släpkärran är fullpackad och hela staben är på väg så det kommer bli kanon! skrattar tävlingsledare Åke Ekblom.

All information om tävlingarna finns på www.hudiksvallsif.nu

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Vallning för motionärer

    by langd
    11.12.2017
  • 1

    Skidresultat.se lanserar nyheter

    by langd
    07.09.2013
  • 1

    Elina Rönnlund bäst av svenskarna i Vuokatti

    by langd
    17.12.2017
  • 1

    Karin Mattson blir ny förbundsordförande i skidförbundet

    by langd
    24.09.2018
  • 1

    Blanka skidor eller fäste – det är frågan

    by langd
    19.11.2015

Fler artiklar

  • Buskqvist och Hedenström åt höjdmetrar till frukost på Keb

    Alfred Buskqvist och Karolina Hedenström bytte ut längdskidorna och levererade starka resultat i en helt ny tävlingsmiljö.
    av Max Östlund
    15.04.2025
  • Har du en förvaringsrutin för dina skidor i sommar?

    av Leandro Lutz/Katerina Paul
    15.04.2025
  • Team Mäenpää tackar för sig efter 10 år!

    av Langd.se
    15.04.2025
  • Efter petningen: ”Känner mig utknuffad”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    14.04.2025
  • Bekräftat: Nu är han färdig med Team Aker Dæhlie

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    14.04.2025