OS sänds endast i fria kanaler

av langd • 09.05.2014

I går fattade riksdagen beslut om att stora tv-sända evenemang, som till exempel OS ska kunna nås av fler än 80 procent av svenska folket.
Det borde innebära att OS i Rio 2016 sänds i TV6 eftersom MTG redan köpt rättigheterna.

I går fattade riksdagen beslut om att stora tv-sända evenemang, som till exempel OS ska kunna nås av fler än 80 procent av svenska folket.
Det borde innebära att OS i Rio 2016 sänds i TV6 eftersom MTG redan köpt rättigheterna.

Det finns en så kallade evenemangslista för OS och andra stora sportsändningar. Riksdagens beslut inriktar sig på att sändningar från evenemang i listan ska kunna nås av fler än 80 procent av svenska folket.

– Det är glädjande att en majoritet i riksdagen inser att om man nu gör hela jobbet med att skapa en evenemangslista så ska den ha någon betydelse. Om kravet kvarstått med att bara nå 80 procent av publiken kunde man skippat det hela, säger SVT:s sportchef Per Yng till vipatv.se.

– Om kravet landar på att sändande bolag ska nå 90 procent av publiken blir listan verkningsfull, forsätter Yng.

Så här står skrivet man i riksdagsbeslutet:

”Riksdagen anser att gränsen på 80 procent är för låg. När regeringen fortsätter att arbeta med förslaget om evenemangslista bör kraven skärpas så att fler kan se de evenemang som finns med på listan… Beslutet om tillkännagivande grundar sig på motioner från Socialdemokraterna”,

Det kom ett utredningsförslag från Myndigheten för radio och tv tidigare i år. Förslaget sa att minst 80 procent av allmänheten ska kunna se särskilt viktiga evenemang. Men majoriteten i konstitutionsutskottet (S, MP, V och SD) menade att det var alldeles för lågt.

Vid ett debatt i måndags förde Miljöpartiet fram att den nivå som används i Finland på 90 procent skulle vara rimlig.

På onsdagen togs beslutet i riksdagen sändningar från evenemangslistan kan kunna nås av fler än 80 procent av svenska folket.

Det här borde med andra ord innebära att OS i Rio 2016 sänds i TV6 eftersom MTG redan köpt rättigheterna. Det borde också innebära helt andra möjligheter för SVT att visa kommande OS och andra stora idrottsevenemang.

Se beslutet på riksdagen.se här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Vallachefen inför tävlingarna i Tallinn – ”Ska bli spännande att se”

    Under världscuptävlingen i fristil i Tallinn kommer åkare och vallare att få en nygammal utmaning. ”Vi kommer att stötta åkarna med valet av skidor”, säger vallachefen Anders Svanebo.
    av Max Östlund
    18.03.2025
  • Den svenska truppen till säsongsavslutningen i Holmenkollen

    av Pressmeddelande
    18.03.2025
  • Diskningen i Birken – långloppsstjärnan kan gå miste om 300 000

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    18.03.2025
  • Krönika: – Generation Alvar är framtiden

    av Torbjörn Nordvall
    18.03.2025
  • Dubbelsegrar för Lignell och Arwidson i Luleå

    av Maja Eriksson
    17.03.2025