SOK siktar på medaljrekord vid OS i Peking
När den svenska truppen tog 14 medaljer i PyeongChang var det dittills det starkaste resultatet i vinter-OS genom tiderna. Sverige var då sexa i totala nationskampen och de svenska damerna var bästa nation.
Nu siktar SOK på att överträffa de resultaten och chansen finns om man ser till truppens kapacitet och det antal toppositioner som statistiken räknar fram. En topposition är om en aktiv, ett stafettlag eller ett lag senaste säsongerna i en gren nått pallen upprepade gånger på världscupen eller på VM.
– Vi räknar med att den svenska OS-truppen har 30 toppositioner och med ett utfall på höga 50 procent blir det i sådana fall 15 medaljer, men även ett medaljutfall på 40 procent är mycket bra, säger Peter Reinebo.
Starkare trupp än PyeongChang
Den svenska truppen kom hem med 14 medaljer från Sydkorea för fyra år sedan fördelat på sju guld, sex silver och ett brons. Vid OS i Sotji 2014 tog den svenska truppen totalt 15 medaljer: två guld, sju silver och sex brons.
– Medaljutfallet 2014 och 2018 var fantastiskt bra och det blir mycket svårt att nå de resultaten, samtidigt är truppen som vi skickar till Peking på förhand något starkare än truppen som åkte till PyeongChang, säger Peter Reinebo.
OS-truppen kompletteras under de kommande veckorna och skrivs in den 23 januari.
– Vi räknar med att truppen till slut innehåller 110-115 idrottare, säger Peter Reinebo.
OS i Peking invigs den 4 februari, men de första svenskarna börjar tävla redan den 2 februari.
FAKTA/Medaljer i vinter-OS
Svenska medaljer i vinter-OS den senaste 20 åren:
Salt Lake City 2002: 7 medaljer – 0 guld, 2 silver, 5 brons
Turin 2006: 14 medaljer – 7 guld, 2 silver, 5 brons
Vancouver 2010: 11 medaljer – 5 guld, 2 silver, 4 brons
Sotji 2014: 15 medaljer – 2 guld, 7 silver, 6 brons
PyeongChang 2018: 14 medaljer – 7 guld, 6 silver, 1 brons