Anna Maria – Jämtlandstjejen med VM-premiär på hemmaplan på meritlistan

av langd • 11.02.2008
Anna Maria Nilsson är född och uppvuxen i Östersund, nu har hon genomfört sin VM-premiär på en arena som är mer hemmaplan än för någon annan.

Anna Maria Nilsson är född och uppvuxen i Östersund, nu har hon genomfört sin VM-premiär på en arena som är mer hemmaplan än för någon annan.

Anna Maria Nilsson är född och uppvuxen i Östersund, nu har hon genomfört sin VM-premiär på en arena som är mer hemmaplan än för någon annan.

Ett stenkast från skidstadion och VM-arenan bor Anna Maria Nilsson. Född och uppvuxen i Östersund kan hon glädjas åt att mästerskapet genomförs på hennes bakgård. Samtidigt som konkurrenterna är minst några timmar med flyg hemifrån.
– Det är superkul att tävla på hemmaplan. All publik och med stämningen på topp, fantastiskt. Sen innebär det en trygghet att kunna bo hemma, allt är som vanligt och du slipper onödiga orosmoment, säger Anna Maria Nilsson till längd.se efter gårdagens jaktstart.

En jaktstart där skyttet inte klaffade helt och två bom vid första skjutningen drog ner humöret. Skyttet blev successivt bättre med en bom i andra- och tredje skjutningen för att sen bli fem träff i sista.
– Man blir lite less med två bom direkt i början. Men sen gäller det att jobba från det nya utgångsläget och göra det bästa av situationen.

Tyskan Manuela Henkel sköt fullt och har hittills inte missat ett skott under de två VM-tävlingarna. Det har resulterat i två guld med chans på fler. Anna Maria som har placerat sig på sjätte plats vid två tillfällen under årets världscup slutade 28:a vid lördagens sprintlopp. En placering som blev 34:a efter gårdagens jaktstart.
– Jag har sagt till mig själv att är jag bland de 30 första så ska jag vara nöjd men självklart hoppas jag på bättre.

På onsdag fortsätter damerna tävlandet och distans står på programmet. Fyra skjutningar och med en tilläggsminut för varje missat skott.
– Då är det dags för revansch! Skyttet blir otroligt viktigt så det måste bli bättre än senast. Åkningen var fullt godkänd under jaktstarten så om jag bara skjuter lite bättre kan det bli riktigt kul på onsdag.

Förberedelserna inför VM har varit noga planerade och pågått under lång tid. Träningen är ofta grenspecifik men det blir även något klassiskt skidpass ibland.
– Det blir kanske ett klassiskt pass i veckan. Antingen som återhämtningspass efter en tävling eller som ett lite längre distanspass. Vi försöker köra så grenspecifikt som möjlig, ofta hårda skate pass med olika skjutövningar, avslutar Anna Maria.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Cathrine tror på juniorerna

    by langd
    12.07.2008
  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Gunde tog hjälp av Marie!

    by langd
    14.11.2007
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008

Fler artiklar

  • Satsar allt på OS: “Jag ska leva ett tråkigare liv”

    Emil Iversen satsar allt på ett sista OS-försök: Då kopierar han Kläbo sextrema upplägg – och får hjälp av en miljardär.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    08.06.2025
  • Avslöjar: Betalade ett högt pris för succén

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    08.06.2025
  • Sprinttalangen byter klubb

    av Maja Eriksson
    08.06.2025
  • Ny arrangör på skidskytteprogrammet

    av Langd.se
    07.06.2025
  • Landslagslöftet kan byta sport efter löpsuccén: ”Jag ger det ett år till”

    av Maja Eriksson
    07.06.2025