Björgen närmar sig rekordet

av langd • 15.12.2010
Bente Skari har 42 segrar i världscupen. Med en till tangerar Marit Björgen sin förra landslagskamrat som mestvinnande i damernas världscup. Det kan hända redan i helgen i La Clusaz.

Bente Skari har 42 segrar i världscupen. Med en till tangerar Marit Björgen sin förra landslagskamrat som mestvinnande i damernas världscup.
Det kan hända redan i helgen i La Clusaz.

I Norge har det diskuterats om Skari vann 41 eller 42 världscuptävlingar i sin karriär. I FIS egen statistik står 41, medan hon själv påstår sig ha vunnit 42. Oklarheten gäller för-OS i Soldier Hollow i USA i januari 2001, då Bente Skari vann sprinten. FIS har tappat bort slutresultatet i sina listor och opererar bara med kvalresultaten.
Därmed har alltså Bente Skari, som för övrigt är tävlingsledare för längdtävlingarna vid det kommande VM’et i Holmenkollen, 42 segrar i världscupen.
Marit Björgen å sin sida tog sin seger nummer 40 och 41 i Davos i helgen och är obesegrad hittils i år i världscupen. Hon stod över tävlingarna i Düsseldorf, men vann både i Gällivare, Kuusamo och nu senast alltså i Davos, där hon för övrigt aldrig hade vunnit tidigare.
Söndagens sprintseger var också Björgens åttonde i följd, vilket gör att hon också jagar ett annat av Skaris rekord – nämligen tio raka världscupsegrar. Det uppnådde hon säsongen 2002-2003.
– Jag vill slå Björn Dählies rekord också, säger Björgen, som sneglar mot skidkungens 46 världscupsegrar.
Och som hon har börjat säsongen är det ingen som vågar säga emot…
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Cathrine tror på juniorerna

    by langd
    12.07.2008
  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Gunde tog hjälp av Marie!

    by langd
    14.11.2007
  • 1

    Vasaloppet de 1000 bästa

    by langd
    08.03.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Järnberg: ”Många som hört av sig”

    Pro Team Director Anton Järnberg berättar om det stora intresset för teamet, utvärderingar efter tuffa lopp i Nord-Norge och fortsatt fokus på klassikerna Marcialonga och Vasaloppet.
    av Max Östlund
    17.04.2025
  • Svensk pallplats på Island – tävlar för italienskt team

    av Maja Eriksson
    16.04.2025
  • VM-kungen bygger ny fjällstuga

    av Kjell-Erik Kristiansen/Maja Eriksson
    16.04.2025
  • Åk en mil vinn en bil tvingas till ändring

    av Maja Eriksson
    15.04.2025
  • Buskqvist och Hedenström åt höjdmetrar till frukost på Keb

    av Max Östlund
    15.04.2025