Blodig Hellner i Canmore

av langd • 04.02.2010
Titta, Marcus Hellner har hela armen på tävlingsdräkten full av blod – dagen innan världscuptävlingen i Canmore, Alberta… Men lugn, det är ingen fara och Marcus kommer till start under fredagen på favoritdistansen 15 kilometer fristil.

Titta, Marcus Hellner har hela armen på tävlingsdräkten full av blod – dagen innan världscuptävlingen i Canmore, Alberta… Men lugn, det är ingen fara och Marcus kommer till start under fredagen på favoritdistansen 15 kilometer fristil.

Titta, Marcus Hellner har hela armen på tävlingsdräkten full av blod – dagen innan världscuptävlingen i Canmore, Alberta…
Men lugn, det är ingen fara och Marcus kommer till start under fredagen på favoritdistansen 15 kilometer fristil.

– Jag blöder näsblod, men det är ingen fara, säger Marcus, som tränade med resten av det svenska laget i härligt solsken på den vackra arenan Canmore Nordic Center under fredagsförmiddagen lokal tid.
– Vi har haft fina dagar i Apex Mountain innan vi kom hit och det ser bra ut, inga problem, meddelar det svenska OS-hoppet.
Att han blöder näsblod är alltså inget som oroar. Marcus är klar för sista testet inför OS i tävlingen som går på kvällstid i Sverige och borde dra massor med TV-tittare.

Anders osäker

Anders Södergren har också anslutit till den svenska truppen, men han är mer osäker på hur formen är.
– Det går framåt, men jag vet inte riktigt hur bra jag är nu, säger han ärligt och medger att tävlingen i Canmore blir spännande.
– Jag kom i måndags och vet inte riktigt vart jag står.
Det förväntade svenska stafettlaget körde intervaller tillsammans under fredagen. Förutom Hellner och Södergren var det Daniel Rickardsson och Johan Olsson, som också ser fräscha ut efter träningen i Apex Mountain.

Modin är sjuk

Den ende svenskan som inte tränade under fredagen var Jesper Modin, som har blivit sjuk och isolerats på ett annat hotell i Canmore. Därför kommer troligen bara Emil Jönsson, Teodor Peterson och Björn Lind att starta för det svenska sprintlaget i lördagens klassiska världscupsprint.
Startfälten är bra i Canmore, de flesta OS-lagen är här. Norge ligger i Sun Valley, Idaho och laddar och de skickar sitt B-lag till Canmore.
Men både Italien, Tyskland, Finland, Ryssland och Frankrike har stora delar av OS-lagen på plats. Dessutom hemmanationen Kanada.
– Det ser bra ut, vi har haft två veckor med fantastisk träning här på hemmaplan, säger coachen Inge Bråten, som hoppas på en medalj för Kanada i hemma-OS.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Gus Schumacher byter också skidmärke

    Han har åkt på samma skidmärke sedan han som 14-åring fick en T-shirt och 50% på skidorna. Nu är det dock slut. OS-tvåan från USA är den nästa toppåkaren som meddelar att han byter skidmärke nästa säsong.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2026
  • Varför träna på hög höjd?

    av Mattis Basille
    19.06.2026
  • Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    av Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • LÖPTRÄNING: Effektiva intervaller – förbättra din syreupptagningsförmåga

    av Maja Eriksson/Längd.se
    18.06.2026
  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    av Maja Eriksson
    17.06.2026