Daniel Tynell tar ton…

av langd • 24.07.2008
Titta vem som tar ton på trummorna… Visst är det dubble Vasaloppssegraren Daniel Tynell som underhåller under O-ringen femdagars i Sälen. Tillsammans med bandet Pänthouse spelade Daniel för många tusen åskådare under prisutdelningen efter onsdagens tredje etapp.

Titta vem som tar ton på trummorna… Visst är det dubble Vasaloppssegraren Daniel Tynell som underhåller under O-ringen femdagars i Sälen. Tillsammans med bandet Pänthouse spelade Daniel för många tusen åskådare under prisutdelningen efter onsdagens tredje etapp.

Titta vem som tar ton på trummorna…
Visst är det dubble Vasaloppssegraren Daniel Tynell som underhåller under O-ringen femdagars i Sälen.
Tillsammans med bandet Pänthouse spelade Daniel för många tusen åskådare under prisutdelningen efter onsdagens tredje etapp.

– Vi började spela tillsammans 1996, i början var vi tre grabbar. Nu har vi blivit några flera och har tillsammans bandet Pänthouse, berättar Daniel, som i bandet bland annat har med sig förre skidorienteraren Erik Yngvesson från Borlänge och Domnarvets GoIF.
Under onsdagen visade man upp sig i samband med att Falun-Borlänge-regionen var värdar för etappen och prisutdelningen. Daniel delade dessutom ut priser till samtliga etappsegrare tillsammans med fd europamästarinnan på 400 meter häck Ann Louise Skoglund, som numera är falubo sedan fyra år tillbaka.

Ivrig orienterare
Och Daniel Tynell är en ivrig orienterare och har så varit sedan barnsben.
– Ja, jag sprang nog första femdagars 1986 när jag var tio år, sedan har det säkert blivit 14-15 gånger, säger Grycksbos stora son.
Även den här gången deltar han i den stentuffa fjällterrängen i Sälen.
– Usch ja, det känns att det är länge sedan man tog i karta och kompass. Men det är kul och jag är nöjd med att ligga på 21:a plats i H21-lång efter tre etapper.
Daniel tänker fullfölja femdagarsveckan i Sälen som fortsätter med en riktig fjälletapp i Hundfjället på torsdag och avslutas med jaktstart i Lindvallen på fredag.

Vill ha tredje seger
– Målet nu är givetvis att vinna Vasaloppet en tredje gång. De senaste två åren har det inte riktigt gått som jag har hoppats på, säger Daniel, som inte kom till start 2007 och som inte levde upp till förväntningarna i vintras.
Bättre var det 2002 och 2006 då kämpen från Grycksbo, som numera bor i Borlänge, var först under devisen i Mora efter niomilafärden från Sälen.
I vintras vann Daniel ett av loppen i FIS Marathon Cup.
– Det stämmer. Jag vann König Ludwig Lauf i Oberammergau i Tyskland, det var också en fin seger…
Så får vi se om han tar tonen igen när han kommer tillbaka till Sälen första söndagen i mars…

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    Förra veckan avslöjade hon att den traditionella karriären är över. Nu har Lisa Vinsa skrivit på för ett norskt topplag i Ski Classics.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • Så gick det under midsommarhelgens tävlingar

    av Maja Eriksson
    22.06.2026
  • Succé för skidåkarparet – VM-medalj och svenskt rekord

    av Maja Eriksson
    21.06.2026
  • Anmälan är nu öppen för Skinnarloppet 2027

    av Leandro Lutz
    21.06.2026
  • Kläbo fick ja, Iversen måste stanna hemma

    av Ingeborg Scheve
    20.06.2026