Dubbelt Aukland i Vasaloppet

av langd • 02.03.2008
Äntligen fick Jörgen Aukland vinna Vasaloppet. Norrmannen vann en utklassningsseger före brodern Anders. I damklassen vann Sandra Hansson en spurtstrid över Jenny Hansson.

Äntligen fick Jörgen Aukland vinna Vasaloppet. Norrmannen vann en utklassningsseger före brodern Anders. I damklassen vann Sandra Hansson en spurtstrid över Jenny Hansson.

Årets Vasalopp blev en offensiv uppgörelse mellan bröderna Jörgen och Anders Aukland, båda Team xtra personell samt Jerry Ahrlin, Vålådalens SK. Det svåra vallningsföret med en temperatur kring noll och nysnö gjorde det svårt att träffa rätt. De norska åkarna chansade med ruggade skidor, en chansning som slog helt rätt och de satte tidigt upp en hög fart i loppet. Jerry Ahrlin stakade helt utan fästvalla men lyckades ändå följa med norrmännen och var även uppe och rykte.
– Jag har varit tvåa i Vasaloppet de två senaste åren så i år tänkte jag att det kanske krävs en chansning för att vinna. Jörgen och Anders åkte på ruggade skidor och jag utan fästvalla, vi chansade alla tre och nu sitter vi här. Jag hade riktigt bra skidor fram till Evertsberg så därför försökte jag hålla farten uppe för att ta vara på det, säger Jerry Ahrlin.

Du fick släppa en lucka i Lundbäcksbackarna innan Oxberg?
– Ja när det är brant uppför är det som störst nackdel att åka utan fäste så där släppte jag lite. Sen kom jag nästan ikapp för att tvingas släppa igen.

I sista backen innan kontrollen i Oxberg ökade Jörgen farten ännu mer.
– Det var planerat att vi skulle rycka där och då fick vi en lucka, säger Jörgen Aukland.

Efter Oxberg lämnade Jörgen även brodern Anders efter sig och forsade fram mot målet i Mora. Han drygade hela tiden ut ledningen och efter placeringsraden 2-2-3-3-8-3 kunde han äntligen vinna. I mål blev segermarginalen hela 3 minuter och 29 sekunder.
– Fantastiskt kul att äntligen få vinna! Det här har jag väntat länge på, säger en jublande glad Jörgen Aukland.

Tvåa blev Anders Aukland som tidigare har varit etta och trea i Vasaloppet.
– Det har varit mycket prat om att vi hade hjälpryttare med oss och att vi skulle hjälpas åt. Men det här var helt Jörgens seger och han gjorde det själv, säger Anders Aukland.

Vad händer i framtiden?
– Det blir fortsatt satsning på Vasaloppet och vi kommer tillbaka nästa år.

Jerry Ahrlin stakade in på en tredje plats, 47 sekunder efter Anders.
– Tidigare har jag varit en missnöjd tvåa men idag är jag en glad trea. Jag var så pass långt efter Jörgen så det var inget att göra åt honom, säger Jerry Ahrlin.

1 – 04:13:45   Jörgen Aukland Norway
2 – 04:17:14   Anders Aukland Norway
3 – 04:18:03   Jerry Ahrlin Vålådalens SK
4 – 04:20:52   Oskar Svärd Vålådalens SK
5 – 04:22:14   Thomas Alsgaard Norway
6 – 04:22:46   Rikard Andreasson IFK Mora SK
7 – 04:23:18   Mathias Fredriksson AXA Sports Club
8 – 04:24:34   Anders Myrland Norway 
9 – 04:25:45   Markus Leijon IFK Mora SK
10 – 04:25:55   Thomas Steurer Austria

I damklassen blev det en spurtstrid mellan Sandra Hansson, Uddevalla IS och Jenny Hansson, Vålådalens SK. Jenny ledde länge loppet men fick i Hökberg sällskap av Sandra.
– Det frös under skidorna upp för första backen och det gled segt på myrarna. Då var jag osäker på om jag skulle ta mig i mål. Men efter hand gick skidorna bättre och bättre och jag började plocka in tid på täten, säger Sandra Hansson.

I Hökberg skiljde det bara 10 sekunder upp till ledande Jenny Hansson.
– Jag försökte mig på ett ryck direkt jag kom ikapp men fick ingen lucka så då siktade jag in mig på spurten, säger Sandra Hansson.

De två följdes åt in till upploppet och där satte Sandra in rycket. Mållinjen korsade hon fyra sekunder före Jenny Hansson.
– Underbart att få vinna och jag grät av glädje i målfållan sa Sandra.

Jenny Hansson var tvåa även förra året.
– Just nu är jag inte alls nöjd men om några dagar känns det säkert bättre. Jag brukar kunna avsluta loppen starkt och idag kom jag iväg väldigt bra i starten. Men sen gick skidorna sämre och Sandra kom ikapp. Tråkigt att få stryk i spurten ytterligare en gång, det gjorde jag även i Tjejvasan förra helgen, säger Jenny Hansson

1 – 04:47:16   Sandra Hansson Uddevalla IS
2 – 04:47:20   Jenny Hansson Vålådalens SK
3 – 04:50:57   Sumiko Yokoyama Japan
4 – 04:52:44   Elin Ek IFK Mora SK
5 – 05:03:23   Nina Lintzén Högbo AIK
6 – 05:11:11   Inger Lise Vestlund IFK Mora SK
7 – 05:20:37   Karin Nilsson Luleå Gjutarens IF
8 – 05:22:39   Tone Sundvor Norway
9 – 05:23:56   Laila Kveli Norway
10 – 05:31:56   Mari Johanna Brox Norway

Jörgen Aukland får dricka innan Vasslan - foto: Erik Nilsson Sports Management
Jörgen Aukland får dricka innan Vasslan – foto: Erik Nilsson Sports Management

Jörgen Aukland - foto: Erik Nilsson Sports Management
Jörgen Aukland – foto: Erik Nilsson Sports Management

Jörgen Aukland - foto: Erik Nilsson Sports Management
Jörgen Aukland – foto: Erik Nilsson Sports Management

Jerry Ahrlin - foto: Erik Nilsson Sports Management
Jerry Ahrlin – foto: Erik Nilsson Sports Management

foto: Erik Nilsson Sports Management
foto: Erik Nilsson Sports Management

Sandra Hansson - foto: Erik Nilsson Sports Management
Sandra Hansson – foto: Erik Nilsson Sports Management

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Succén fortsätter för Malva – tog ny medalj

    Malva Niséns succé i Europaungdoms-OS fortsätter. Idag tog hon ytterligare en medalj i Georgien.
    av Maja Eriksson
    13.02.2025
  • Viggo Möller kör hela Vasaloppet

    av Pressmeddelande
    13.02.2025
  • Arrangören stolt över Bolshunov i Moonlight Classic

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    13.02.2025
  • Mixed-stafett i Lenzerheide 2025 – Frankrike överlägsna

    av Max Östlund
    12.02.2025
  • Grönklitt Criterium 61 och ITT – Ski Classics Live Sessions idag 15:00

    av Langd.se/ Ski Classics
    12.02.2025