fredag, feb 3, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
3 Ida Dahl 25,490,319
4 Andreas Nygaard 25,090,602
5 Tord Asle Gjerd... 24,584,931
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Max Novak 24,254,434
8 Johannes Eklöf 24,074,060
9 Britta Johansso... 24,058,203
10 Oskar Kardin 23,980,610
11 Emilie Fleten 23,879,176
12 Stian Hoelgaard 23,789,140
13 Johan Hoel 23,746,548
14 Morten Eide Ped... 23,730,691
15 Herman Paus 23,470,459
16 Karstein Johaug 23,459,624
17 Lina Korsgren 23,111,810
18 Runar Skaug Mat... 22,987,428
19 Torleif Syrstad 22,977,143
20 Magnus Vesterhe... 22,969,272
21 Marcus Johansso... 22,556,320
22 Axel Jutterströ... 22,542,328
23 Thomas Ødegaard... 22,348,199
24 Vetle Thyli 22,272,323
25 Torgeir Sulen H... 22,173,420
26 Chris Andre Jes... 22,054,623
27 Anders Aukland 21,937,881
28 Joar Thele 21,847,272
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,558,881
31 Amund Riege 21,545,798
32 Nils Dahlsten 21,414,282
33 Maxim Vylegzhan... 20,901,270
34 Jiří Pliska 20,563,643
35 Thomas Joly 20,193,563
36 Stanislav Řezáč... 20,142,276
37 Jan Šrail 20,051,940
38 Fabián Štoček... 19,848,958
39 Anikken Gjerde ... 19,803,134
40 Stian Berg 19,712,280
41 Viktor Mäenpää... 19,561,603
42 Patrick Fossum ... 19,511,803
43 Petter Soleng S... 19,490,944
44 Simen Engebrets... 19,178,110
45 Sofie Elebro 19,133,173
46 Mauro Brigadoi 19,098,834
47 Gabriel Höjlind... 18,761,496
48 Alexey Shemiaki... 18,653,161
49 Magni Smedås 18,520,527
50 Kati Roivas 18,388,412
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Dubbelt IK Jarl i J-cupen

IK Jarl-duon Gustav Eriksson och Emil Johansson vann dubbelt i H19-20 när juniorernas Scandic Cup hade sprinttävlingar på riksskidstadion Lugnet i Falun under lördagen.
I D19-20 dominerade JVM-tjejerna med Gävles Maria Nordström som den starkaste.

Jarl-killarna har under hela vintern varit bland de bästa sprintåkarna i Sverige och Gustav Eriksson har också fått prova på världscupen för seniorer i Düsseldorf. Emil Johansson blev förbannad när han petades från JVM, men fick nu en liten revansch.
Trea var Kalle Westberg, boråsåkaren som fick en plats i JVM-laget tidigare i vinter.
Maria Nordström slog landslagskollegorna Johanna Meyer och Elin Mohlin, som följde med på pallen.
Karl-Johan Dyviks seger i H17-18 var heller ingen stor skräll. Leksandsåkaren vann nu närmast före Olof Andersson från Häggenås och Anton Hedlund från Åshammar.
JVM-reserven Julia Svan vann D17-18, men här saknades Madeleine Thorn och Sofia Henriksson, som båda åker ungdom-OS i Liberec i helgen. Julia gjorde dock en mycket fin insats och hade närmast sig Jackline Lockner, Graninge-Alliansen och ”lillasyster” Maja Falk, Ulricehamn.

Resultat:
H19-20, sprint: A-final:
1) Gustav Eriksson, IK Jarl Rättvik, 2) Emil Johansson, IK Jarl Rättvik, 3) Karl-Johan Westberg, Borås SK, 4) Peppe Femling, Högbo GIF, 5) Carl Quicklund, Östersunds SK, 6) Simon Andersson, Domnarvets GoIF.
B-final: 7) Simon Persson, Lucksta IF, 8) Johannes Ringsby, Töcksfors IF, 9) Jakob Sundin, Nordingrå SK, 10) Emil Linell, Högbo GIF, 11) Arvid Forss, Åsarna IK, 12) David Nordström, Täfteå IK.

D19-20, sprint: A-final:
1) Maria Nordström, Gävle SK, 2) Johanna Meyer, Camp Södergren SC, 3) Elin Mohlin, Graninge-Alliansen, 4) Marika Sundin, Delsbo IF, 5) Emilie Cedervärn, Ulricehamns IF, 6) Evelina Settlin, Hudiksvalls IF.
B-final: 7) Lisa Dahl, Offerdals SK, 8) Moa Larsson, Domnarvets GoIF, 9) Julia Jansson, Månkarbo IF, 10) Anna Janjons, Domnarvets GoIF, 11) Louise Persson, Stockviks SF, 12) Caroline Glännerud, Domnarvets GoIF.

H17-18, sprint: A-final: 1) Karl-Johan Dyvik, SK Leksand, 2) Olof Andersson, Häggenås SK, 3) Anton Hedlund, Åshammars IK, 4) Johan Holmqvist, IFK Arvidsjaur, 5) Elias Alvebro, Häggenås SK, 6) Henrik Casserlund, Månkarbo IF.
B-final: 7) Erik Söderlund, SK Bore, 8) Oscar Ivars, Dala-Järna IK, 9) Gabriel Thorn, Bengtsfors BoIS, 10) Pierre Ohlson, Filipstads SK, 11) Patrik Millestu, Häggenås SK, 12) Nils Persson, Östersunds SK.

D17-18, sprint: A-final:
1) Julia Svan, Vansbro AIK, 2) Jackline Lockner, Graninge-Alliansen, 3) Maja Falk, Ulricehamns IF, 4) Emma Gustafsson, Offerdals SK, 5) Isabelle Persson, Stockviks SF, 6) Sara Nordstrand, Graninge-Alliansen.
B-final: 7) Jonna Sundling, IFK Umeå, 8) Jennifer Lindblom, Svegs IK, 9) Maja Dahlqvist, Domnarvets GoIF, 10) Sofie Elebro, IFK Umeå, 11) Katarina Olsson, Fränsta IK, 12) Frida Sivermark, Ulricehamns IF.
 

▒▒▒▒-▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒ä▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒å▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒å ▒å▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒å ▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒ü▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒ ▒▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒å▒å▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒-▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ö▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒-▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒-▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ä▒▒. ▒▒▒▒▒▒▒▒å▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒ ▒ä▒▒▒▒å▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒&#

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr     Obegränsad tillgång till artiklar
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr     Obegränsat antal artiklar
Mest lästa
Bli medlem nu