Elitskidåkare tragiskt bortgången
23-årige Jim Åhl, elitskidåkare i Bodens SK avled plötsligt på tisdagskvällen.
Jim var med sin sambo och handlade och ramlade plötsligt ihop. Efter ambulansfärd till sjukhus dödsförklarades han vid 23-tiden på tisdagskvällen.
– Vi känner en stor saknad och sorg, berättar Lena Carlzon-Lundbäck., ledare i Bodens SK till Norrbottenskuriren.
– Vi vet ännu inte vad som har hänt, det är en helt plötslig död, säger Lena Carlzon-Lundbäck.
För klubbkamraterna i Bodens SK och övriga skidkompisar är det givetvis mycket tungt nu. Till helgen kommer klubbens medlemmar att samlas och stötta varandra.
– Vi har haft telefonkontakt och alla är förskräckta och bestörta naturligtvis. Det finns så klart en oro bland våra seniorpojkar som varit kompis med honom, säger Carlzon-Lundbäck vidare.
Jim var en lovande skidåkare under många år. I vinter har han gjort många fina resultat och bland annat varit topp tio i Sverigecupen.
-Jim var en otroligt fin kille som var väldigt lugn och inte gjorde så mycket väsen av sig. Han hade definitivt ett litet genombrott i vinter, berättar Carlzon-Lundbäck för Norrbottenskuriren.
Jim Åhl kom ursprungligen från Satter utanför Hakkas. Han tävlade för Gällivare och Malmberget innan han gick över till Bodens SK för fyra år sedan. För två år sedan flyttade han till Sundsvall där han nu bodde med sin sambo.
Tankarna går till familj, vänner och skidkompisar över hela landet.