torsdag, feb 9, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
3 Ida Dahl 25,490,319
4 Andreas Nygaard 25,090,602
5 Tord Asle Gjerd... 24,584,931
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Max Novak 24,254,434
8 Johannes Eklöf 24,074,060
9 Britta Johansso... 24,058,203
10 Oskar Kardin 23,980,610
11 Emilie Fleten 23,879,176
12 Stian Hoelgaard 23,789,140
13 Johan Hoel 23,746,548
14 Morten Eide Ped... 23,730,691
15 Herman Paus 23,470,459
16 Karstein Johaug 23,459,624
17 Lina Korsgren 23,111,810
18 Runar Skaug Mat... 22,987,428
19 Torleif Syrstad 22,977,143
20 Magnus Vesterhe... 22,969,272
21 Marcus Johansso... 22,556,320
22 Axel Jutterströ... 22,542,328
23 Vetle Thyli 22,272,323
24 Torgeir Sulen H... 22,173,420
25 Chris Andre Jes... 22,054,623
26 Thomas Ødegaard... 21,945,568
27 Anders Aukland 21,937,881
28 Joar Thele 21,847,272
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,558,881
31 Amund Riege 21,545,798
32 Nils Dahlsten 21,414,282
33 Maxim Vylegzhan... 20,901,270
34 Jiří Pliska 20,563,643
35 Thomas Joly 20,193,563
36 Stanislav Řezáč... 20,142,276
37 Jan Šrail 20,051,940
38 Fabián Štoček... 19,848,958
39 Anikken Gjerde ... 19,803,134
40 Stian Berg 19,712,280
41 Viktor Mäenpää... 19,561,603
42 Patrick Fossum ... 19,511,803
43 Petter Soleng S... 19,490,944
44 Simen Engebrets... 19,178,110
45 Sofie Elebro 19,133,173
46 Mauro Brigadoi 19,098,834
47 Gabriel Höjlind... 18,761,496
48 Alexey Shemiaki... 18,653,161
49 Magni Smedås 18,520,527
50 Kati Roivas 18,388,412
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Emil vann prologen

Emil Jönsson var halvsekunden före Nikolay Morilov och vann prologen i Tour de Ski på etapp 3 i tyska Oberstdorf i morse.
Två specialsprinters var alltså bäst, men sammanlagda favoriterna Cologna (3:a) och Legkov (8:a) imponerade också.

Vidare gick också Petter Northug (15:e), Marcus Hellner (20:e) och Daniel Rickardsson (25:a) bland totalfavoriterna, medan toppnamn som Lukas Bauer och Jean Marc Gaillard blev utslagna.
Av de övriga svenska åkarna blev Jesper Modin 9:a, medan Johan Olsson (47:a) och Anders Södergren (59:a) åkte ur.
I damklassen vann Petra Majdic inte överraskande kvalet, medan Tour-ledarinnan Justyna Kowalczyk var stark trea. Bästa svenska var Charlotte Kalla på en övertygande 8:e plats. Vidare gick också Anna Haag som 16:e och Britta Johansson Norgren som 20:e, medan Maria Rydqvist blev utslagen på en 47:e plats. Sara Lindborg är lätt förkyld och startade inte på etapp 3.

RESULTAT
Herrar, prolog:
1    37    3500259     JOENSSON Emil     SWE    2:28.29
2    48    3480280     MORILOV Nikolay     RUS    2:28.79
3    26    3510023     COLOGNA Dario     SUI    2:28.89
4    58    3530005     NEWELL Andrew     USA    2:28.96
5    31    3420199     OESTENSEN Simen     NOR    2:29.17
6    8    3100110     HARVEY Alex     CAN    2:29.65
7    28    3100006     KERSHAW Devon     CAN    2:31.00
8    13    3480016     LEGKOV Alexander     RUS    2:31.15
9    61    3500407     MODIN Jesper     SWE    2:31.33
10    66    3390050     SIMONLATSER Timo     EST    2:31.39
11    39    3290004     SCOLA Fulvio     ITA    2:31.52
12    56    3390003     KUMMEL Peeter     EST    2:31.56
13    24    3180053     HEIKKINEN Matti     FIN    2:31.64
14    11    3480828     JAPAROV Dmitriy     RUS    2:31.74
15    7    3420239     NORTHUG Petter jr.     NOR    2:31.98
16    40    3190070     MIRANDA Cyril     FRA    2:32.05
17    30    1344711     JAUHOJAERVI Sami     FIN    2:32.15
18    34    3200229     TSCHARNKE Tim     GER    2:32.15
19    64    3480021     PETUKHOV Alexey     RUS    2:32.35
20    17    3500139     HELLNER Marcus     SWE    2:32.36
21    15    1223558     FRASNELLI Loris     ITA    2:32.43
22    46    3200210     EISENLAUER Sebastian     GER    2:32.91
23    36    3290007     HOFER David     ITA    2:33.29
24    19    3480314     CHERNOUSOV Ilia     RUS    2:33.38
25    27    3500015     RICKARDSSON Daniel     SWE    2:33.41
26    21    3150069     JAKS Martin     CZE    2:33.61
27    25    3300190     YOSHIDA Keishin     JPN    2:33.97
28    29    1285347     FREEMAN Kris     USA    2:34.34
29    14    1356545     DJUPVIK Roger Aa     NOR    2:34.45
30    12    3190111     MANIFICAT Maurice     FRA    2:34.51
31    54    3050025     HIRNER Manuel     AUT    2:34.87
32    18    1345875     GAILLARD Jean Marc     FRA    2:34.92
33    47    3200208     DOTZLER Hannes     GER    2:34.95
34    2    3420023     GJERDALEN Tord Asle     NOR    2:34.96
35    6    3480695     BESSMERTNYKH Alexander     RUS    2:35.15
36    20    1221327     TEICHMANN Axel     GER    2:35.58
37    9    1067291     DI CENTA Giorgio     ITA    2:35.86
38    69    3050159     TRITSCHER Bernhard     AUT    2:36.32
39    3    3290016     CLARA Roland     ITA    2:36.42
40    10    1362947     PERL Curdin     SUI    2:36.44
41    60    3420468     EINARSSON Snorri     NOR    2:36.87
42    33    3480317     TURYCHEV Sergey     RUS    2:37.15
43    42    3200001     GOERING Franz     GER    2:37.23
44    23    3180054     NOUSIAINEN Ville     FIN    2:37.83
45    35    1175058     KOUKAL Martin     CZE    2:37.91
46    51    3420317     RENNEMO Kristian Tettli     NOR    2:38.05
47    1    1283892     OLSSON Johan     SWE    2:38.14
48    4    1221036     FILBRICH Jens     GER    2:38.56
49    44    1310470     KRECZMER Maciej     POL    2:38.81
50    45    1297957     MORIGGL Thomas     ITA    2:39.26
51    52    3190059     DUFOURD Benoit-Gilles     FRA    2:39.81
52    16    1217350     BAUER Lukas     CZE    2:39.93
53    22    3200015     REICHELT Tom     GER    2:40.51
54    38    1100077     VITTOZ Vincent     FRA    2:40.75
55    68    3150035     KOZISEK Dusan     CZE    2:41.05
56    63    1363141     FISCHER Remo     SUI    2:41.13
57    5    1223849     CHECCHI Valerio     ITA    2:41.22
58    59    1282728     PINTER Juergen     AUT    2:41.95
59    50    1248293     SOEDERGREN Anders     SWE    2:42.13
60    57    3190029     DUVILLARD Robin     FRA    2:42.20
61    41    1362656     LIVERS Toni     SUI    2:43.21
62    43    1277393     LEYBYUK Roman     UKR    2:43.86
63    55    3200205     BOEGL Lucas     GER    2:43.98
64    49    1098137     MAE Jaak     EST    2:44.14
65    32    3100190     BABIKOV Ivan     CAN    2:44.40
66    65    3430056     MICHALEK Mariusz     POL    2:44.45
67    70    3040080     WATSON Callum     AUS    2:45.74
68    53    1286608     PERRILLAT Christophe     FRA    2:45.85
69    71    3020000     SOULIE Francois     AND    2:49.02
Did not start       
    67    3050098     DUERR Johannes     AUT   
    62    3200121     KUEHNE Andy     GER   


Damer, prolog:
1    26    1276714     MAJDIC Petra     SLO    2:51.20
2    12    1255665     SAARINEN Aino- Kaisa     FIN    2:52.03
3    22    3435001     KOWALCZYK Justyna     POL    2:52.36
4    4    3705003     PROCHAZKOVA Alena     SVK    2:53.38
5    14    3425183     JACOBSEN Astrid Uhrenholdt     NOR    2:55.58
6    13    1222200     LONGA Marianna     ITA    2:55.78
7    3    3425410     OESTBERG Ingvild Flugstad     NOR    2:56.04
8    25    3505217     KALLA Charlotte     SWE    2:56.16
9    48    1250524     GENUIN Magda     ITA    2:56.23
10    40    1169432     NATSUMI Madoka     JPN    2:56.40
11    8    3185256     LAHTEENMAKI Krista     FIN    2:56.43
12    42    3055066     SMUTNA Katerina     AUT    2:56.80
13    5    3485198     IVANOVA Julia     RUS    2:57.34
14    30    1138877     FOLLIS Arianna     ITA    2:57.37
15    28    3425301     JOHAUG Therese     NOR    2:57.52
16    19    3505183     HAAG Anna     SWE    2:58.03
17    57    3205224     KOLB Hanna     GER    2:58.37
18    16    1365857     RANDALL Kikkan     USA    2:58.49
19    2    3155041     NYVLTOVA Eva     CZE    2:58.58
20    1    3505013     JOHANSSON NORGREN Britta     SWE    2:59.09
21    15    3185137     KYLLOENEN Anne     FIN    2:59.25
22    11    3485195     TCHEKALEVA Yulia     RUS    2:59.40
23    31    1293107     BOEHLER Stefanie     GER    2:59.68
24    21    3565014     JEZERSEK Barbara     SLO    3:00.08
25    7    3425349     KRISTOFFERSEN Marthe     NOR    3:00.12
26    23    3185004     SARASOJA Riikka     FIN    3:00.22
27    18    3185168     NISKANEN Kerttu     FIN    3:00.23
28    39    3195056     JEAN Aurore     FRA    3:00.44
29    51    3205225     ANGER Lucia     GER    3:00.46
30    32    3485291     BOCHKAREVA Svetlana     RUS    3:00.61
31    9    1247226     ZELLER Katrin     GER    3:00.76
32    52    3565002     FABJAN Vesna     SLO    3:00.84
33    6    1274580     ISHIDA Masako     JPN    3:01.60
34    38    3205075     HERRMANN Denise     GER    3:01.93
35    10    3425117     ELDEN Marte     NOR    3:02.68
36    20    1142563     SHEVCHENKO Valentina     UKR    3:02.91
37    50    3295000     BROCARD Elisa     ITA    3:03.50
38    33    3485170     ILJINA Natalja     RUS    3:03.78
39    24    1255374     ROPONEN Riitta-Liisa     FIN    3:05.24
40    29    3485046     MIKHAILOVA Olga     RUS    3:05.49
41    54    3205176     RINGWALD Sandra     GER    3:05.55
42    36    3195059     BARTHELEMY Laure     FRA    3:05.74
43    43    1345390     VINA Emilie     FRA    3:05.81
44    27    3295088     DE MARTIN TOPRANIN Virginia     ITA    3:06.63
45    34    3485197     TIKHONOVA Julia     RUS    3:07.34
46    35    3695011     GRYGORENKO Kateryna     UKR    3:07.79
47    17    3505003     RYDQVIST Maria     SWE    3:09.46
48    47    3195126     BOURGEOIS Celia     FRA    3:10.33
49    45    3485203     SHAIDUROVA Larisa     RUS    3:10.45
50    41    3295015     RUPIL Silvia     ITA    3:11.51
51    46    3425005     SVENDSEN Sara     NOR    3:13.81
52    49    3155008     JANECKOVA Ivana     CZE    3:14.95
53    53    1194555     NESTERENKO Lada     UKR    3:16.71
54    44    3435031     MACIUSZEK Paulina     POL    3:16.74
55    55    3195040     FAIVRE PICON Anouk     FRA    3:18.08
Did not start       
    56    3205302     JACOB Helene     GER   
    37    3505069     LINDBORG Sara     SWE   

 

▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒å ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ (▒▒:▒), ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ (▒▒:▒) ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ (▒▒:▒) ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒ ▒▒ ö▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ å▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒:▒, ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ (▒▒:▒) ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒▒▒ (▒▒:▒) å▒▒▒ ▒▒.
▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ö▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒-▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒. ▒ä▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒ ö▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒:▒ ▒▒▒▒▒. ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒å ▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒:▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒:▒, ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒&arin

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr     Obegränsad tillgång till artiklar
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr     Obegränsat antal artiklar
Mest lästa
Bli medlem nu