torsdag, feb 9, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
3 Ida Dahl 25,490,319
4 Andreas Nygaard 25,090,602
5 Tord Asle Gjerd... 24,584,931
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Max Novak 24,254,434
8 Johannes Eklöf 24,074,060
9 Britta Johansso... 24,058,203
10 Oskar Kardin 23,980,610
11 Emilie Fleten 23,879,176
12 Stian Hoelgaard 23,789,140
13 Johan Hoel 23,746,548
14 Morten Eide Ped... 23,730,691
15 Herman Paus 23,470,459
16 Karstein Johaug 23,459,624
17 Lina Korsgren 23,111,810
18 Runar Skaug Mat... 22,987,428
19 Torleif Syrstad 22,977,143
20 Magnus Vesterhe... 22,969,272
21 Marcus Johansso... 22,556,320
22 Axel Jutterströ... 22,542,328
23 Vetle Thyli 22,272,323
24 Torgeir Sulen H... 22,173,420
25 Chris Andre Jes... 22,054,623
26 Thomas Ødegaard... 21,945,568
27 Anders Aukland 21,937,881
28 Joar Thele 21,847,272
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,558,881
31 Amund Riege 21,545,798
32 Nils Dahlsten 21,414,282
33 Maxim Vylegzhan... 20,901,270
34 Jiří Pliska 20,563,643
35 Thomas Joly 20,193,563
36 Stanislav Řezáč... 20,142,276
37 Jan Šrail 20,051,940
38 Fabián Štoček... 19,848,958
39 Anikken Gjerde ... 19,803,134
40 Stian Berg 19,712,280
41 Viktor Mäenpää... 19,561,603
42 Patrick Fossum ... 19,511,803
43 Petter Soleng S... 19,490,944
44 Simen Engebrets... 19,178,110
45 Sofie Elebro 19,133,173
46 Mauro Brigadoi 19,098,834
47 Gabriel Höjlind... 18,761,496
48 Alexey Shemiaki... 18,653,161
49 Magni Smedås 18,520,527
50 Kati Roivas 18,388,412
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Fischer helt överlägsna i märkeskampen i världscupen

Det är varje år också en hård kamp mellan de olika producenterna om att få de bästa resultaten i världscup och msäterskap.
Hittils den här säsongen har det nästan inte varit någon konkurrens:
Österrikiska Fischer har 30 segrar i världscupen och 88 pallplaceringar i den statistik som vi gjort.

Vi har räknat varje åkare i stafettlag och teamsprint lika som en individuell placering, vilket kanske inte ger en helt riktig bild. Men det är ändå helt tydligt vilka märken som regerar.
Vi har tittat på skidor, pjäxor, bindingar och stavar.
På skidsidan är Fischer helt i en klass för sig. Förutom Fischer är det faktisk bara Madshus (4 segrar) och Rossignol (3 segrar) som har vunnit i världscupen hittils i år. Ett stort märke som Atomic har inte vunnit än och några mindre märken har inte nått pallen.
På pjäxssidan är det jämnare, där har ju de olika skidproducenterna försökt få sina åkare på både skidor och pjäxor de senaste åren. Det är en gruppering antingen i Salomon/Atomic-lägret eller i de andra skidmärken som alla nyttjar Rottefellas bindningar.
På pjäxsidan vinner givetvis Fischer mycket på att man har Marit Björgen både på deras skidor och skor, medan svenska stjärnor som Marcus Hellner, Emil Jönsson och Charlotte Kalla ser till att Salomon kommer bra ut i statistiken.
Rottefella är ungefär dubbelt så stora som Salomon på bindningssidan om man ser på antalet pallplaceringar. Men Salomon har satsat hårdare på sina skidor igen i år och tagit flera åkare, även om de inte ännu har nått pallen.
Norska Swix är fortfarande helt suveräna bland stavtillverkarna, medan den finske uppstickaren OneWay är god tvåa. Deras gula stavar syns mycket väl, men totalt har OneWay ungefär 30 procent av de bästa åkarna, även om det ofta ser ut till att vara flera på grund av den självlysande färgen.

Här är vinterns världscupresultat och vilka märken de åker på (skidor-pjäxor-bindning-stavar):

20101120, Gällivare (SWE), 15 km/F, men               
1) Marcus Hellner, SWE (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
2) Dario Cologna, SUI (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)   
3) Daniel Rickardsson, SWE (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   

20101121, Gällivare (SWE), 4x10 km/mixed stafett, men           
1) SWE 1               
Mats Larsson (Fischer-Fischer-Rottefella-OneWay)   
Johan Olsson (Fischer-Alpina-Rottefella-OneWay)   
Daniel Rickardsson (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)
Marcus Hellner (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
   
2) RUS 1               
Evgeniy Belov (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)   
Maxim Vylegzhanin (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)
Petr Sedov (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
Alexander Legkov (Madshus-Madshus-Rottefella-Swix)   

3) NOR 1       
Eldar Rønning (Rossignol-Rossignol-Rottefella-Swix)   
Martin Johnsrud Sundby (Fischer-Alpina-Rottefella-KV+)   
Chris André Jespersen (Rossignol-Rossignol-Rottefella-Swix)   
Sjur Røthe (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   

20101126, Kuusamo (FIN), sprint/C, men           
1) John Kristian Dahl, NOR (Madshus-Alpina-Rottefella-Swix)   
2) Alexey Poltaranin, KAZ (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
3) Sami Jauhojärvi, FIN (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)

20101127, Kuusamo (FIN), 10 km/C, men               
1) Dario Cologna, SUI (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)   
2) Alexander Legkov, RUS (Madshus-Madshus-Rottefella-Swix)   
3) Daniel Rickardsson, SWE (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   

20101128, Kuusamo (FIN), 15 km/FM, men               
1) Lukas Bauer, CZE (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)   
2) Ilia Chernousov, RUS (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   
3) Marcus Hellner, SWE (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   

20101128, Kuusamo (FIN), Totalt Tour the Opening, men           
1) Alexander Legkov, RUS (Madshus-Madshus-Rottefella-Swix)   
2) Dario Cologna, SUI (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)   
3) Daniel Rickardsson, SWE (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   

20101204, Düsseldorf (GER), sprint/F, men           
1) Emil Jönsson, SWE (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
2) Fulvio Scola, ITA (Fischer-Fischer-Rottefella-OneWay)   
3) Øystein Pettersen, NOR (Rossignol-Rossignol-Rottefella-KV+)   

20091206, Düsseldorf (GER), teamsprint/F               
1) NOR 2   
Ola Vigen Hattestad (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)
Anders Gløersen (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)

2) SWE 1   
Mats Larsson (Fischer-Fischer-Rottefella-OneWay)
Emil Jönsson (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)

3) ITA 2   
Fabio Pasini (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)
David Hofer (Fischer-Fischer-Rottefella-Fischer)

20101211, Davos (SUI), 15 km/C, men               
1) Alexey Poltaranin, KAZ (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
2) Alexander Legkov, RUS (Madshus-Madshus-Rottefella-Swix)   
3) Lukas Bauer, CZE (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)   

20101212, Davos (SUI), sprint/F, men           
1) Emil Jönsson, SWE (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
2) Alexei Petukhov, RUS (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   
3) Dario Cologna, SUI (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)   

20101218, La Clusaz (FRA), 30 km/FM, men               
1) Maxim Vylegzhanin, RUS (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)   
2) Petter Northug jr, NOR (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)   
3) Alexander Legkov, RUS (Madshus-Madshus-Rottefella-Swix)   

20101218, La Clusaz (FRA), 4x10 km/mixed stafett, men                           
1) SUI                   
Toni Livers (Rossignol-Rossignol-Rottefella-Swix)
Dario Cologna (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)
Remo Fischer (Fischer-Alpina-Rottefella-KV+)
Curdin Perl (Rossignol-Rossignol-Rottefella-Swix)   

2) RUS 1               
Evgeniy Belov (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)
Alexander Legkov (Madshus-Madshus-Rottefella-Swix)
Petr Sedov (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)
Maxim Vylegzhanin (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)
                       
3) NOR 1               
Eldar Rønning (Rossignol-Rossignol-Rottefella-Swix)
Martin Johnsrud Sundby (Fischer-Alpina-Rottefella-KV+)
Tord Asle Gjerdalen (Atomic-Salomon-Salomon-OneWay)
Petter Northug jr (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)


DAMER:

20101120, Gällivare (SWE), 10 km/F damer:               
1) Marit Bjørgen, NOR (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   
2) Charlotte Kalla, SWE (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
3) Arianna Follis, ITA (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   


20101121, Gällivare (SWE), 4x5 km/mixed relay, women                           
1) NOR 1               
Vibeke W. Skofterud (Fischer-Alpina-Rottefella-OneWay)
Therese Johaug (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
Kristin S. Steira (Madshus-Salomon-Salomon-OneWay)
Marit Bjørgen (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   
   
2) SWE 1               
Britta Johansson Norgren (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)
Anna Haag (Atomic-Salomon-Salomon-OneWay)
Maria Rydqvist (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)
Charlotte Kalla (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
   
3) ITA           
Magda Genuin (Rossignol-Rossignol-Rottefella-OneWay)
Marianna Longa (Fischer-Salomon-Salomon-OneWay)
Silvia Rupil (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)
Arianna Follis (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   

20101126, Kuusamo (FIN), sprint/C           
1) Marit Bjørgen, NOR (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   
2) Petra Majdic, SLO (Fischer-Alpina-Rottefella-OneWay)   
3) Astrid Uhrenholdt Jacobsen, NOR (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   

20101127, Kuusamo (FIN), 5 km/C damer:               
1) Marit Bjørgen, NOR (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   
2) Justyna Kowalczyk, POL (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
3) Petra Majdic, SLO (Fischer-Alpina-Rottefella-OneWay)   

20101128, Kuusamo (FIN), 10 km/FM damer:               
1) Therese Johaug, NOR (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
2) Nicole Fessel, GER (Rossignol-Alpina-Rottefella-OneWay)   
3) Justyna Kowalczyk, POL (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   

20101128, Kuusamo (FIN), Tour the Opening totalt damer:           
1) Marit Bjørgen, NOR (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   
2) Justyna Kowalczyk, POL (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
3) Charlotte Kalla, SWE (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   

20101204, Düsseldorf (GER), Sprint/F, damer:           
1) Arianna Follis, ITA (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
2) Kikkan Randall, USA (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
3) Vesna Fabjan, SLO (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)   

20101205, Düsseldorf (GER), teamsprint/F       
1) ITALY 1   
Magda Genuin (Rossignol-Rossignol-Rottefella-OneWay
Arianna Follis (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)

2) NORWAY 1   
Maiken Caspersen Falla (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)
Celine Brun-Lie (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)

3) CANADA   
Daria Gaiazova (Rossignol-Rossignol-Rottefella-Swix)
Chandra Crawford (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)

20101211, Davos (SUI), 10 km/C damer:               
1) Marit Bjørgen, NOR (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   
2) Justyna Kowalczyk, POL (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
3) Therese Johaug, NOR (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   

20101212, Davos (SUI), sprint/C damer:           
1) Marit Bjørgen, NOR (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   
2) Arianna Follis, ITA (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
3) Kikkan Randall, USA (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   

20101218, La Clusaz (FRA), 15 km/FM damer:               
1) Marit Bjørgen, NOR (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   
2) Justyna Kowalczyk, POL (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
3) Kristin Størmer Steira, NOR (Madshus-Salomon-Salomon-OneWay)   

20101219, La Clusaz (FRA), 4x5 km/mixed relay, damer:           
1) NOR 1               
Vibeke W. Skofterud (Fischer-Alpina-Rottefella-OneWay)
Therese Johaug (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)
Kristin S. Steira (Madshus-Salomon-Salomon-OneWay)
Marit Bjørgen (Fischer-Fischer-Rottefella-Swix)   
   
2) ITA                   
Virginia De Martin Topranin (Rossignol-Rossignol-Rottefella-OneWay)
Marianna Longa (Fischer-Salomon-Salomon-OneWay)
Silvia Rupil (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix)
Arianna Follis (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)   
                           
1) SWE               
Sara Lindborg (Madshus-Alpina-Rottefella-Star)
Anna Haag (Atomic-Salomon-Salomon-OneWay)
Maria Rydqvist (Fischer-Alpina-Rottefella-Swix))
Charlotte Kalla (Fischer-Salomon-Salomon-Swix)


SAMMANSTÄLLNING:
Herrar (placering 1-2-3):
Skidor:
1) Fischer: 14-14-12
2) Madshus: 2-4-1
3) Rossignol: 2-0-4
4) Atomic: 0-0-1

Pjäxor:
1) Alpina: 8-6-5
2) Salomon: 5-4-4
3) Fischer: 3-4-4
4) Rossignol: 2-0-4
5) Madshus: 1-4-1

Bindningar:
1) Rottefella: 14-14-14
2) Salomon: 5-4-4

Stavar:
1) Swix: 16-16-13
2) OneWay: 2-2-1
3) KV+: 1-0-3
4) Fischer: 0-0-1

Damer (placering 1-2-3):
Skidor:

1) Fischer: 16-16-14
2) Madshus: 2-0-2
3) Rossignol: 1-2-2
4) Atomic: 0-1-1

Pjäxor:
1) Fischer: 9-1-2
2) Salomon: 7-11-11
3) Alpina: 2-6-5
4) Rossignol: 1-1-2

Bindningar:
1) Rottefella: 12-8-9
2) Salomon: 7-11-10

Stavar:
1) Swix: 14-11-15
2) OneWay: 5-4-7
3) Star: 0-0-1


TOTALT ANTAL PALLPLACERINGAR:
Skidor:

1) Fischer: 30-30-28
2) Madshus: 4-4-3
3) Rossignol: 3-2-6
4) Atomic: 0-1-2

Pjäxor:
1) Salomon: 12-15-15
2) Fischer: 12-5-6
3) Alpina: 10-12-11
4) Rossignol: 3-1-6
5) Madshus: 1-4-1

Bindningar:

1) Rottefella: 26-22-23
2) Salomon: 12-15-14

Stavar:
1) Swix: 30-27-28
2) OneWay: 7-6-8
3) KV+: 1-0-3
4) Fischer och Star: 0-0-1


 

▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ å▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒ ä▒ ä▒▒å ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒, ▒▒ä▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒.
▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ä▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒. ▒ö▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ä▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ (▒ ▒▒▒▒▒▒) ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ (▒ ▒▒▒▒▒▒) ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒ å▒. ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ä▒ ▒▒▒ ▒å▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒å▒▒ ▒▒▒▒▒▒.
▒å ▒▒ä▒▒▒▒▒▒▒ ä▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒, ▒ä▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒ö▒▒ ▒å ▒▒▒

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr     Obegränsad tillgång till artiklar
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr     Obegränsat antal artiklar
Mest lästa
Bli medlem nu