Fredrik Jonsson tvingades till ny knäoperation

av langd • 05.07.2010
Lovande JVM-åkaren Fredrik Jonsson från Hudiksvalls IF har tvingats till en ny knäoperation, precis som han gjorde förra våren. Men operationen förlöpte utan problem och Fredrik är i full träning igen. Han deltog bland annat på 2015-landslagets senaste läger i Idre.

Lovande JVM-åkaren Fredrik Jonsson från Hudiksvalls IF har tvingats till en ny knäoperation, precis som han gjorde förra våren. Men operationen förlöpte utan problem och Fredrik är i full träning igen. Han deltog bland annat på 2015-landslagets senaste läger i Idre.

Lovande JVM-åkaren Fredrik Jonsson från Hudiksvalls IF har tvingats till en ny knäoperation, precis som han gjorde förra våren.
Men operationen förlöpte utan problem och Fredrik är i full träning igen. Han deltog bland annat på 2015-landslagets senaste läger i Idre.

– Det var ett planerat ingrepp. Fredrik har växt väldigt fort och därför också fått problem med knäna, säger pappa Lasse ”Blixten” Jonsson till langd.se.
– Efter förra säsongen opererade Fredrik det ena knät som hade besvärat honom mest. Det blev bra, men i vinter har han haft ont det andra knät så vi bestämde att han skulle operera även det.
Lasse Jonsson berättar att Fredrik hade lagt in en period med 3-4 veckors lättare träning. Operationen skedde 26:e maj och han är nu i full träning igen.
– Fredrik känner sig redan bättre och smärtorna är borta. Nu är han åter i full träning och det har gått efter planen, säger pappa Jonsson.
Fredrik Jonsson har varit Sveriges mest lovande junior den senaste vintern, men han mislyckades på JVM bland annat för att han blev sjuk. Men han har också fått chansen  bland dom ”stora elefanterna”, som på världscupen i Lahtis i mars. Där imponerade han speciellt i stafetten, då han på den andra sträckan följde flera av världens bästa åkare och såg till att Sverige hade tätkänning trots ett B-lag på start.
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Cathrine tror på juniorerna

    by langd
    12.07.2008
  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Gunde tog hjälp av Marie!

    by langd
    14.11.2007
  • 1

    Charlotte Kalla blir årets Victoriastipendiat

    by langd
    02.06.2010
  • 1

    ”Plex” är död

    by langd
    25.06.2011

Fler artiklar

  • Jenny Larsson förlänger med Lager 157 Ski Team

    Många övergångar inom långloppsteamen just nu. Men en som valt att stanna är Jenny Larsson. Hon har nyss förlängt med Lager 157 Ski Team och satsar på seger i Vasaloppet.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    16.05.2025
  • Team Ramudden värvar norrman – och plockar upp stortalang

    av Langd.se
    16.05.2025
  • Säkerhetsutrustning för rullskidåkning – det här behöver du

    av Langd.se
    15.05.2025
  • Moa Ilar har opererats i foten igen

    av Ingeborg Scheve/Kjell-Erik Kristiansen
    15.05.2025
  • Växel 3 – nyckeln till flyt och fart i din skateåkning

    av Langd.se
    15.05.2025