Ida leder i Norge

av langd • 02.08.2008
Ida Ingemarsdotter leder överraskande efter den första dagens tävlande i Toppidrettsveka i Norge. Hon vann 35 kilometer mountainbike och slutade trea i rullskidssprinten i Aure, där stora delar av världseliten är med. – Men det blir nog tufft att vinna sammanlagt ändå, säger landslagstränaren Jocke Abrahamsson.

Ida Ingemarsdotter leder överraskande efter den första dagens tävlande i Toppidrettsveka i Norge. Hon vann 35 kilometer mountainbike och slutade trea i rullskidssprinten i Aure, där stora delar av världseliten är med. – Men det blir nog tufft att vinna sammanlagt ändå, säger landslagstränaren Jocke Abrahamsson.

Ida Ingemarsdotter leder överraskande efter den första dagens tävlande i Toppidrettsveka i Norge. Hon vann 35 kilometer mountainbike och slutade trea i rullskidssprinten i Aure, där stora delar av världseliten är med.
– Men det blir nog tufft att vinna sammanlagt ändå, säger landslagstränaren Jocke Abrahamsson.

– Jag är hur som helst mycket nöjd. Det har varit en härlig dag, tyckte Ida själv efter sina två tuffa dagar.
MTB-loppet vann hon efter mycket dramatik, där tyskan Nicole Fessel ledde i början, men sedan körde fel. Ida fick i tillägg hårt motstånd av den norska junioren Tuva Toftdahl, men svenskan var bäst i spurten.
Anna Haag avslutade mycket bra och såg till att det var två svenskor på pallen när skidåkarna cyklade.

Trea på rullskidor
Även eftermiddagens rullskidssprint blev dramatisk. Ida Ingemarsdotter tog sig till A-final och var inblandad i en fotofinish om tredjeplassen, där hon slog finska fd världsmästarinnen Pirjo Muranen på mållinjen.
– Jag har tränat bättre nu än förra säsongen, då jag inte har haft några skador och har fått tränat som planerat. Det är viktigaste orsaken till att det nu går så bra som det gör.
Med en första och en tredjeplats leder också Ida sammanlagt den i Toppidrettsveka efter den första dagen. Men någon sammanlagtseger tror man inte på i svensklägret.
– Nej, jag skall ge allt jag har i lördagens terränglöpning över 3 kilometer, men jag kommer inte att åka den avslutande långdistansen på rullskidor.
Det kan bli avgörande för Ida.
– Vi vågar helt enkelt inte ta chansen med hennes axel. Det är för långt att tävla just nu, även om sprinten idag gick mycket bra, säger Jocke Abrahamsson, som inte tror att Ida vinner, även om hon ligger mycket bra till.
– Hon har ju skrapat ihop bra med poäng, men det blir mycket hårt.

Bjørgen på hugget
I Toppidrettsveka tävlar man i fyra tävlingar på två dagar och de tre bästa räknas sammanlagt enligt poängberäkningen som gäller i skidornas världscup.
Marit Bjørgen stod över mountainbiketävlingen, men imponerade stort i rullskidssprinten. Första vann hon kvalet med nästan 7 sekunder, därefter krossade hon allt motstånd både i heaten och i finalen.
– Det kändes mycket bra och jag trivdes enormt med stämningen och all publik här, menade Marit, som hade Evi Sachenbacher Stehle närmast sig i damernas A-final.

Anna Simberg imponerade
I rullskidstävlingen imponerade också unga Anna Simberg från Torsby. Först med fjärde bästa tiden kvalet, därefter seger i B-finalen där hon slog självaste Virpi Kuitunen på mållinjen.
– Enda negativa var semifinalen där både Anna och Charlotte Kalla föll och tappade möjligheten till en plats i A-finalen, säger Jocke Abrahamsson.
Anna fick plåstrat om efteråt, men det var inget alvarligt.
Charlotte Kalla fick det inte riktigt till varken på cykel eller rullskidor, men har chansen att avancera i dagens terränglöpning och rullskidslopp över lång distans. Överraskande bra i rullskidstävlingen åkte Ingrid Vikman, som numera representerar Kjelsås IL i Oslo. Hon matchade väl de svenska landslagstjdejerna.

“Pølsa” överlägsen
I herrklassen var Øystein “Pølsa” Pettersen överlägsen. Norrmannen vann båda tävlingarna och imponerade oerhört.
Han är ingen oerfaren cyklist och har bland annat cyklat Trondheim-Oslo på 18,30 timmar…
Tvåa i MTB-loppet var tyske Jens Filbrich, som bedyrade att han cyklade sin första tävling. I herrarnas A-final på rullskidor var det helnorsk. Av de sex hemmaåkarna var Tor Arne Hetland den som kom närmast, medan okände Stein Vidar Thun överraskade med tredje före stjärnor som Odd-Bjørn Hjelmeset och Petter Northug jr.
Ende svensk i herrklassen är Mathias Fredriksson, som dock inte var i närheten av de bästa i någon av fredagens två inledande tävlingar.

Resultat, se: www.langrenn.com

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Oberhof har fått skidtunnel

    by langd
    16.07.2009

Fler artiklar

  • Dina skidor hatar dig om du glömmer detta

    Låt inte sommaren förstöra dina skidor: Några minuter och ett par enkla steg innan du ställer undan dem för säsongen kan göra stor skillnad nästa vinter.
    av Ingeborg Scheve
    26.04.2026
  • Från sensation till skitsäsong – nu vill hon tillbaka

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.04.2026
  • Norsk guldtränare på väg till Sverige

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    24.04.2026
  • Eckhoff bryter tystnaden om uppbrottet: ”Jag kastade ut honom”

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Ski Classics Grand Finale säsong XVIII – Anmälan är öppen

    av Ski Classics
    24.04.2026