’- Jag är bland de snabbaste i världen

av langd • 20.10.2010
När Hanna Falk får besök av Aftonbladet under landslagslägret i Ramsau, så är vår nya sprintstjärna hungrig för mera framgång. – Jag lärde mig mycket av smällarna i fjol och tror att jag kan hantera det bättre, säger Hanna till Sportbladet.

När Hanna Falk får besök av Aftonbladet under landslagslägret i Ramsau, så är vår nya sprintstjärna hungrig för mera framgång.
– Jag lärde mig mycket av smällarna i fjol och tror att jag kan hantera det bättre, säger Hanna till Sportbladet.

Nu tränar hon med A-landslaget under hela sommaren och har en helt annan press på sig än under förra säsongen då hon överraskande vann världscupen först i Düsseldorf och sedan i Otepää. Det gav en OS-biljett, men på vägen dit hann hon bli ljumskskadad och kunde inte åka för fullt i OS.
– Det blir tuffare pass i backarna härnere. Det är lätt att det blir för mycket, så jag försöker tänka på det, säger ”Falken” till Sportbladet.
– Det har varit inspirerande, många hårda träningar och pass som förhoppningsvis härdat mig, säger hon vidare.
Men trots framgångarna fanns det tyngre perioder förra säsongen. Pressen och skadorna blev jobbiga.
– Jag var ovan, säger Hanna själv.
Nu säger hon sig vara bättre förberedd om det inte går enligt planerna, hon har en strategi för att tackla alla möjligheter.
– Jag räknar med att det ska gå bra i vinter också och har mer en plan för hur jag ska hantera det. Där är dumt att inte dra lärdom av det som hänt, säger Hanna Falk till Sportbladet.
Vi har tidigare skrivit om hur TV-profilen och friidrottaren Peter Häggström ska hjälpa Hanna på hemmaplan med sponsorer och uppdrag. Allt för att hon själv ska kunna koncentrera sig bäst möjligt på skidåkningen.

Snabbast i världen?
– Jag vet och känner att jag är bland de snabbaste i världen på skidor. Start och spurt räcker till, säger Hanna till Sportbladet utan att verka kaxig.
Det har hon främst tänkt att visa under VM-sprinten i Holmenkollen i Oslo i februari. För att vara på topp där är det oaktuellt för ”Falken” att flyga genom Tour de Ski – där ställer hon inte upp.
– Jag vill vara som bäst på VM och då hoppas jag vara med och slåss om medaljerna, säger vår nya sprintstjärna.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Halfvarsson med säsongsbästa på hemmaplan

    Calle Halfvarsson har haft en strulig säsong. Men i dagens lopp slog han sitt säsongsbästa med åttondeplatsen i Falun.
    av Maja Eriksson
    15.02.2025
  • Ebba Andersson med formbesked

    av Maja Eriksson
    15.02.2025
  • Fleten dominerade i Grönklitt Criterium 61

    av Max Östlund
    15.02.2025
  • Svensk seger i Grönklitt Criterium 61

    av Max Östlund
    15.02.2025
  • Dags för herrarnas sprint – Kan Ponsiluoma göra det igen?

    av Max Östlund
    15.02.2025