’- Jag dunkar till från start, säger Anders Södergren
Tänkte du dig en lugn dubbeljaktstart när skid-SM börjar i Sundsvall idag? Glöm det…! – Jag dunkar till från start, det kommer nog att spricka upp direkt, förvarnar Anders Södergren, som inte är intresserad av någon fisåkning.
Tänkte du dig en lugn dubbeljaktstart när skid-SM börjar i Sundsvall idag?
Glöm det…!
– Jag dunkar till från start, det kommer nog att spricka upp direkt, förvarnar Anders Södergren, som inte är intresserad av någon fisåkning.
– Jag vill åka fort. Tänker dunka på direkt, men jag får säkert några med mig. Johan Olsson är ju i superform och Hellner blir farlig om han hänger med till skatingdelen, säger Anders, som inte är på södra Berget för att ta det lugnt.
– Nej, SM blir ju lite som det blir. Jag tar det som ett steg på vägen mot VM och det kändes bra den gångna helgen i Otepää. Ryggen var bara lite stel efteråt och jag kände inget när jag åkte. Det känns som om jag äntligen är på gång igen.
Den mycket SM-meritterade Södergren tycker det ser mycket bra ut i Sundsvll med goda snöförhållanden och perfekt temperatur.
– Ja, det kan man inte klaga på…
Fast han klagar på att han är i Sundsvall och inte i Rybinsk på världscupen.
– Jag har varit lite sur på det. Det är ju fina lopp för mig där borta och planeringen är mycket illa, tycker Anders.
Han tycker också Johan Olsson bör ta ett ansvar för dragjobbet på dubbeljakten med den form han visat på slutet.
– Annars är det ju en del som har kniven på strupen och måste visa sig. Dom kommer säkert att sälja sig dyrt, tror ÖSK-åkaren.
Två stora VM-chanser
Men i bakhuvudet ligger hela tiden VM i Liberec och chansen till att äntligen få en individuell medalj – helst guld.
– Grundtanken är att jag skall åka alla distansloppen plus stafetten. Men jag får se hur det går med ryggen, jag tar fortfarande några behandlingar när det behövs. Men om den krånglar kommer jag att välja bort 15 kiloemeter klassiskt.
De två stora chanserna anser Anders är just dubbeljakten samt den avslutande femmilen i fristil. Där är det masstart, vilket han ju inte gillar odelat.
– Svårt att säga vilken av de två distanserna som är bäst för mig, det blir nog ganska lika.
Onsdag efter SM bär det iväg till hög höjd i Italien. Inte så mycket för höjdens del, men mest för att samla energi.
– Det är så himla fint där nere i höjden med sol och vacker natur. Det ger en massa energi extra och det är huvudorsaken till att jag laddar där.
Sedan blir det världscuptävlingar i Val di Dentro och avfärd till Liberec direkt efteråt.
– Shit, det är ju snart, säger Anders och man kan ana att han börjar känna håren resa sig lite på armarna…










