lördag, mar 2, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,192,911
2 Astrid Øyre Sli... 25,577,121
3 Andreas Nygaard 25,506,972
4 Emilie Fleten 25,469,885
5 Kasper Stadaas 25,463,330
6 Ida Dahl 25,349,402
7 Johan Hoel 24,512,479
8 Max Novak 24,172,925
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Axel Jutterströ... 23,729,274
11 Oskar Kardin 23,652,156
12 Runar Skaug Mat... 23,643,066
13 Herman Paus 23,615,220
14 Amund Riege 23,591,393
15 Tord Asle Gjerd... 23,381,925
16 Karstein Johaug 23,355,336
17 Morten Eide Ped... 23,346,171
18 Torleif Syrstad 23,300,415
19 Johannes Eklöf 23,196,747
20 Magnus Vesterhe... 23,104,879
21 Stian Hoelgaard 23,035,068
22 Alvar Myhlback 23,024,761
23 Magni Smedås 22,934,217
24 Petter Stakston 22,821,210
25 Thomas Bing 22,745,859
26 Eirik Sverdrup ... 22,666,755
27 Torgeir Sulen H... 21,565,266
28 Thomas Joly 21,532,107
29 Jeremy Royer 21,459,378
30 Klas Nilsson 21,444,095
31 Anikken Gjerde ... 21,371,471
32 Einar Kalland-O... 21,356,595
33 Eddie Edström 21,244,371
34 Alfred Buskqvis... 21,119,267
35 Nils Dahlsten 21,036,730
36 Kati Roivas 21,035,874
37 Silje Øyre Slin... 21,008,445
38 Joar Thele 20,800,835
39 Jenny Larsson 20,746,503
40 Marcus Johansso... 20,552,417
41 Karolina Hedens... 20,551,427
42 Patrick Fossum ... 20,428,261
43 Fabián Štoček... 20,317,298
44 Chris Andre Jes... 19,966,935
45 Juuso Mäkelä 19,956,551
46 Jan Šrail 19,747,076
47 Petter Northug 19,668,773
48 Sofie Elebro 19,615,781
49 Anders Aukland 19,160,694
50 Stian Berg 18,929,650
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Kalla stark i löpmomentet

Charlotte Kalla imponerade mest av dom svenska åkarna när Toppidrettsveka i Norge fortsatte med löpning över 3 kilometer i Kristiansund under fredagen.
Hon hade bara löpstarke Therese Johaug före sig och var endast slagen med 7,3 sekunder.

Med det slog också Charlotte starka namn som Evi Sachenbacher-Stehle och Marit Bjørgen som följde närmast efter.
I herrklassen var Anders Aukland bäst, medan de svenska killarna var betydligt mer blygsamma i sina resultat. Johan Olsson var bäst på 5:e plats, medan Marcus Hellner stod över löpmomentet. Det samma gjorde Petter Northug, som vann den föregående sprinten på rullskidor.
I världscupen på rullskidor handlade det om teamsprint och här blev det svenska laget med Robin Norum och Tobias Westman femma, medan Italian vann med duon Giauco Roberto Pizzutto och Simone Paredi.

Resultat:
Klass: 01 - Kvinner senior

Plac     Namn     Startnr     Klubb     Tid     Diff
1     Therese Johaug     607     NOR     09:14.7     0.0
2     Charlotte Kalla     608     SWE     09:22.0     7.3
3     Evi Sachenbacher-Stehle     616     GER     09:24.3     9.6
4     Marit Bjørgen     603     NOR     09:26.3     11.6
5     Kristin Murer Stemland     618     NOR     09:32.9     18.2
6     Anne Kjersti Kalvå     609     Lundamo IL     09:36.7     22.0
7     Vibeke Skofterud     617     NOR     10:12.6     57.9
8     Yngvild Settemsdal     796     Kristiansund Subseeteam     10:15.8     1:01.1
9     Sandra Hansson     606     SWE     10:17.5     1:02.8
10     Synnøve Bruland     604     Byåsen IL/Team NTNU     10:30.3     1:15.6
11     Maria Strøm Nakstad     613     Byaasen SK     10:34.4     1:19.7
12     Tove Andersen     601     Rustad IL     10:36.0     1:21.3
13     Magdalena Pajala     615     SWE     10:48.2     1:33.5
14     Jeanette Elisabeth Støvset     620     Skjerstad IL     11:06.0     1:51.3
15     Tina Bøgseth     605     Steinkjer Skiklubb     11:11.3     1:56.6
16     Liv Melland Aslaksen     602     Lerøy Hydrotec     12:41.7     3:27.0
17     Lene-Catrin Martinsen     611     Lerøy Hydrotec     12:48.4     3:33.7
18     Hilde Storhaug     619     Lerøy Hydrotec     14:29.9     5:15.2
19     Trude Nordal     614     Lerøy Hydrotec     14:38.8     5:24.1

Ej placerade
DNS     Marthe Kristoffersen     610     NOR
DNF     Merethe Mæhle     612     Lerøy Hydrotec
DNS     Ida Ingemarsdotter     630     SWE
DNS     Kathrine Harsem     631     NOR


Klass: 08 - Menn senior
Plac     Namn     Startnr     Klubb     Tid     Diff
1     Anders Aukland     705     NOR     07:53.0     0.0
2     Dadafo Dhagabi     711     Namdal     07:54.9     1.9
3     Eldar Rønning     740     NOR     07:59.7     6.7
4     Tim Tscharnke     746     GER     08:03.4     10.4
5     Johan Olsson     736     SWE     08:09.7     16.7
6     Johan Bugge     709     Eidsvoll IL     08:11.1     18.1
7     Tobias Angerer     703     GER     08:16.1     23.1
8     Daniel Myrmæl Helgestad     721     NOR     08:16.3     23.3
9     Jerry Ahrin     701     SWE     08:17.6     24.6
10     Anders Stensås     795     Lundamo IL     08:19.2     26.2
11     Jean-Marc Gaillard     716     FRA     08:22.1     29.1
12     Maurice Manificat     729     FRA     08:22.9     29.9
13     Johan Kjølstad     724     NOR     08:24.3     31.3
14     Jørgen Bye Brevik     708     Strindheim IL     08:24.9     31.9
15     Niklas Dyrhaug     712     NOR     08:25.4     32.4
16     Ciril Miranda     730     FRA     08:25.9     32.9
17     Øystein Pettersen     737     NOR     08:26.6     33.6
18     Ola Vigen Hattestad     720     NOR     08:26.8     33.8
19     Jens Eriksson     713     SWE     08:28.2     35.2
20     Øyvind Moen Fjeld     714     Kjelås IL     08:29.6     36.6
21     Emanuel Jonnier     771     FRA     08:30.1     37.1
22     Martin Koukal     725     CZE     08:30.2     37.2
23     Anders Gløersen     718     NOR     08:31.7     38.7
24     Ales Razym     738     CZE     08:36.8     43.8
25     Daniel Rikardsson     739     SWE     08:38.5     45.5
26     Lars Ljung     728     Hudiksvall IF     08:40.2     47.2

27     Erik Telebond     745     Klæbu IL/Team NTNU     08:40.5     47.5
28     John Kristian Dahl     710     NOR     08:41.5     48.5
29     Øyvind Bugge     753     Eidsvåg IL     08:43.1     50.1
30     Tore Bjørseth Berdal     706     Byåsen IL/Team NTNU     08:48.4     55.4
31     Anders Södergren     744     SWE     08:49.9     56.9
32     Dusan Kozisek     726     CZE     08:51.4     58.4
33     Jørgen Braathen     707     Høybråten og Stovner IL/Team NTNU     08:52.4     59.4
34     Rune Malo Ødegård     749     Molde og Omegn IF     08:53.2     1:00.2
35     Jesper Modin     731     SWE     08:53.9     1:00.9
36     Per Egil Bjørgen     752     Trønder/Lyn     09:10.9     1:17.9
37     Vincente Vittoz     748     FRA     09:14.7     1:21.7
38     Rikard Grip     791     SWE     09:32.0     1:39.0
39     Andre Gjørven     717     Neas     09:43.7     1:50.7
40     Philip Askeroth     704     Ik Stern     09:47.1     1:54.1
41     Kenny Pettersen     797     Kristiansund Subseeteam     09:50.4     1:57.4
42     Samuel Norlen     732     Ik Stern     10:05.9     2:12.9
43     Fredrik Andersson.     702     Ik Stern     10:27.8     2:34.8
44     Janne Oterhals     625     Lerøy Hydrotec     11:44.7     3:51.7
45     Marius Fredlund     715     Lerøy Hydrotec     12:46.5     4:53.5
46     Lars Vingli Odsæter     735     Lillehammer SK/Team NTNU     13:39.3     5:46.3

Ej placerade
DNS     Marcus Hellner     722     SWE

DNS     Eirik Kjørsvik Kvernstad     727     Kyrksæterøra IL
DNS     Thomas Northug     733     NOR
DNS     Petter Northug jr     734     NOR
DNS     Henrik Struksnæs     742     Kjelsås IL
DNS     Martin Johnsrud Sundby     743     NOR
DNS     Didrik Tønseth     747     Byåsen IL
DNS     Simen Østensen     750     NOR
DNS     Jørgen Aukland     751     NOR
DNS     Martin Slatlem     798     Br Røsand


Klass: 13 - Menn veteran
Plac     Namn     Startnr     Klubb     Tid     Diff
1     Terje Olsen     779     Danica Pensjon     08:16.1     0.0
2     Ole Tom Neraas     774     Aure IL     09:04.4     48.3
3     Kåre Johan Grønbech     767     Aure IL     09:15.6     59.5
4     Arild Monsen     792     SWE     09:22.6     1:06.5
5     Erik Jordahl     772     IL Norodd Sykkel     09:52.1     1:36.0
6     Marcus Johansson     770     Ik Stern     10:48.5     2:32.4
7     Olav Andreas Ervik     766     Lerøy Hydrotec     11:38.9     3:22.8
8     Roar Paulsen     780     Lerøy Hydrotec     13:48.4     5:32.3
9     Richard Rossvoll     776     Lerøy Hydrotec     16:55.2     8:39.1

Ej placerade
Kod     Namn     Startnr     Klubb
DNS     Kjetil Bjørkmann     764     Lerøy Hydrotec
DSQ     Gøran Rogne     775     Lerøy Hydrotec
DNS     Hawar Ismail Sairani     777     Lerøy Hydrotec
 

▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒-▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒ø▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒.
▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒, ▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒ ▒å ▒:▒ ▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ö▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ö▒▒▒å▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒.
▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒`

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Tillgång till alla artiklar
  • Produkttester
  • Träningsvideor
  • SC Play - livestreaming och videoarkiv
  • SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Se fler förmåner Bli medlem 75 kr per månad
Månadsmedlem
  • Tillgång till alla artiklar​
  • Produkttester​​​​​​​
  • Träningsvideor​​​​​​​​​​​​​​
  • SC Play - livestreaming och videoarkiv
  • SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Se fler förmåner Bli medlem 129kr
Årsmedlem
  • Tillgång till alla artiklar
  • Produkttester
  • Träningsvideor
  • SC Play - livestreaming och videoarkiv
  • SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Se fler förmåner Bli medlem 75 kr per månad Årlig betalning 890 kr
Månadsmedlem
  • Tillgång till alla artiklar​
  • Produkttester​​​​​​​
  • Träningsvideor​​​​​​​​​​​​​​
  • SC Play - livestreaming och videoarkiv
  • SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Se fler förmåner Bli medlem 129kr Månadsbetalning
Mest lästa
Bli medlem nu