Kowalczyk drar ifrån – Kalla sjua i jaktstarten

av langd • 01.01.2011
Charlotte Kalla föll från en andra till en sjunde plats på den andra etappen av Tour de Ski i tyska Oberhof, men säger själv att ”det är inte kört än”. Fast fjolårssegrarinnan Justyna Kowalczyk har nu upparbetat sig ett försprång som blir svårt att hämta in.

Charlotte Kalla föll från en andra till en sjunde plats på den andra etappen av Tour de Ski i tyska Oberhof, men säger själv att ”det är inte kört än”.
Fast fjolårssegrarinnan Justyna Kowalczyk har nu upparbetat sig ett försprång som blir svårt att hämta in.

Själv var Charlotte ganska nöjd med sitt klassiska lopp, där bara Kowalczyk stack ifrån den stora gruppen. Överraskande tvåa var unga finskan Krista Lähteenmäki, som gjorde sin bästa världscupinsats någonsin.
Det var för övrigt en mycket bra dag för Finland, som också fick in Aino-Kaisa Saarinen och Riitta-Liisa Roponen före Kalla. Den svenska OS-mästarinnan korsade mållinjen 35 sekunder efter Kowalczyk, men endast 17 sekunder bakom Lähteenmäki.
Polskan gick ut stenhårt och utökade snabbt sin ledning. Redan vid den första mellantiden hade hon drygat ut ledningen till 22 sekunder. Samtidigt blev Kalla ikappåkt bakifrån.
– Jag försökte aldrig följa Kowalczyk när hon drog i väg i starten, säger Charlotte Kalla efteråt.
Sedan låg Charlotte i den jagande gruppen bakom, men hon fick ge sig mot Lähteenmäki, Longa, Saarinen, Majdic och Roponen på de sista metrarna mot mål.
– Det gick bra till ungefär en kilometer kvar. Då kom mjölksyran och hälsade på, säger Kalla, som ändå är nöjd med dagens lopp, till SPORT-Expressen
– Jag är nöjd att jag kunde hålla lugnet i åkningen. Det var inget topplop men ett helt okej klassiskt lopp, säger Kalla.
– Hon ser fruktansvärt stark ut. Men det här är inte kört ännu, menar Charlotte.
Med bonussekunderna inräknade ligger hon nu drygt 50 sekunder efter Kowalczyk och på en 7:e plats i Touren.
Under nyårsdagens eftermiddag och kväll måste åkarna transportera sig till Oberstdorf i Allgäu en resa på 4-5 timmar innan det är dags för nästa etapp i morgen – den första sprinten i årets Tour.
Av de övriga svenskorna är Anna Haag näst bäst med en 14:e plats. Maria Rydqvist tappade lite och ligger 27:a, medan både Britta Johansson-Norgren och Sara Lindborg avancerade lite. Britta är 28:a och Sara är nu 37:a.
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Cathrine tror på juniorerna

    by langd
    12.07.2008
  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Gunde tog hjälp av Marie!

    by langd
    14.11.2007
  • 1

    Vasaloppet de 1000 bästa

    by langd
    08.03.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Buskqvist och Hedenström åt höjdmetrar till frukost på Keb

    Alfred Buskqvist och Karolina Hedenström bytte ut längdskidorna och levererade starka resultat i en helt ny tävlingsmiljö.
    av Max Östlund
    15.04.2025
  • Har du en förvaringsrutin för dina skidor i sommar?

    av Leandro Lutz/Katerina Paul
    15.04.2025
  • Team Mäenpää tackar för sig efter 10 år!

    av Langd.se
    15.04.2025
  • Efter petningen: ”Känner mig utknuffad”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    14.04.2025
  • Bekräftat: Nu är han färdig med Team Aker Dæhlie

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    14.04.2025