Lyckad rullskidfestival i Göteborg

av langd • 03.10.2012
Den gånga helgen arrangerade Sävedalens AIK, OK Landehof och IK Stern Göteborgs Rullskidfestival. Ett rullskidarrangemang för ungdomar 11- 20 år. Det här var premiäråret och närmare 40 ungdomar kom till start.

Den gånga helgen arrangerade Sävedalens AIK, OK Landehof och IK Stern Göteborgs Rullskidfestival. Ett rullskidarrangemang för ungdomar 11- 20 år.
Det här var premiäråret och närmare 40 ungdomar kom till start.

Förutom från arrangörsklubbarna var det tävlande från följande klubbar med och åkte: Halmstad OK, Älgå SK, Borås SK, OK Alehof, Rembo IK, Landsbro IF SK, Ulricehamns OK, SK Bore och Falköpings AIK SK.
Tävlingen planeras att bli årligt återkommande och förhoppningen är att arrangemanget skall motivera ungdomar att börja träna och tävla på rullskidor.

Arrangemanget avgjordes i tre etapper. På lördagen var det 200 meter sprint. Sedan var det fritt inträde på Liseberg på kvällen. På söndagen var det masstart på 2,4 eller 6 km. Avslutande etapp 3 kördes som jaktstart på 1, 1,5 eller 2 km.

Tävlingens hemsida.

Spännade finissh på Göteborgs Rullskidfestival. FOTO: Sävedalens AIK.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Diggins i en klass för sig – så slutade totalen för damerna

    Så gick alla cuperna för damerna efter att säsongen avrundades i finska Lahti i helgen. Diggins tidigare segrar. Variationen mellan nationerna. Sprintcupsegraren utan sprintseger.
    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Vasaloppsvinnare gjorde comeback och vann – slog världscupsåkare

    av Langd.se
    25.03.2025
  • Missade säsongen men fann kärleken

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2025
  • Tillbaka i Ski Classics – utmanar Ebba och Stina

    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Nu kommer Ebba och Stina att mötas igen

    av Max Östlund
    25.03.2025