Magdalena Pajala flyttar hem till Piteå

av langd • 13.09.2010
Många av landslagsåkarna på skidor hyllar träningsmiljön i Östersund, där stora delar av landslaget bor. Men för förra årets stjärnskott Magdalena Pajala går nu flyttlasset bort från jämtlandsmetropolen. Hon flyttar hem till Piteå.

Många av landslagsåkarna på skidor hyllar träningsmiljön i Östersund, där stora delar av landslaget bor. Men för förra årets stjärnskott Magdalena Pajala går nu flyttlasset bort från jämtlandsmetropolen. Hon flyttar hem till Piteå.

Många av landslagsåkarna på skidor hyllar träningsmiljön i Östersund, där stora delar av landslaget bor.
Men för förra årets stjärnskott Magdalena Pajala går nu flyttlasset bort från jämtlandsmetropolen. Hon flyttar hem till Piteå.

Efter sex år i andra städer, de senaste i Östersund, så har längdlandslagets Magdalena Pajala valt att sluta cirkeln och flytta hem till Piteå, skriver zsport.se.
22-åringen fick sitt riktiga genombrott i vintras och fick åka OS-stafett för Sverige. Hon gjorde sin första insats i Tour de Ski och övertygade vid flera anledningar i världscupen.
Nu är Magdalena Pajala en av åkarna som SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, har med i sitt Topp- och Talangprogram med fokus på vinter-OS i Sotchi 2014.
Vid vinterns OS slutade Magdalena 10:a i den klassiska sprinten och det svenska stafettlaget körde in som femma.
Nästa målet för Magdalena Pajala är att ta en plats i den svenska VM-truppen till Oslo och Holmenkollen i februari och mars 2011.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Vallatips för Tjejvasan!

    by langd
    22.02.2013
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008

Fler artiklar

  • Längdlandslaget fortsätter lägersäsongen i Torsby

    Längdlandslaget har landat i Torsby där man befinner sig kommande vecka. Två av landslagsstjärnorna missar lägret.
    av Maja Eriksson
    10.08.2026
  • Så gick det i junior-SM i rullskidskytte

    av Langd.se
    10.08.2026
  • Fem träningspass för att utveckla din stakteknik

    av ProXCskiing.com
    09.08.2026
  • Öberg överlägsen i avslutande tävlingen under Blinkfestivalen

    av Maja Eriksson
    09.08.2026
  • Ski Classics-åkare dominerade Vaajmarathon

    av Maja Eriksson
    08.08.2026