fredag, jan 27, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Ida Dahl 25,634,041
3 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
4 Andreas Nygaard 25,001,087
5 Tord Asle Gjerd... 24,585,729
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Emilie Fleten 24,325,898
8 Lina Korsgren 24,261,574
9 Max Novak 24,242,504
10 Oskar Kardin 24,167,787
11 Johannes Eklöf 24,059,635
12 Britta Johansso... 24,058,203
13 Stian Hoelgaard 23,898,052
14 Morten Eide Ped... 23,801,744
15 Johan Hoel 23,746,548
16 Herman Paus 23,352,248
17 Karstein Johaug 23,295,531
18 Torleif Syrstad 23,088,817
19 Magnus Vesterhe... 23,035,079
20 Runar Skaug Mat... 23,016,684
21 Vetle Thyli 22,626,609
22 Marcus Johansso... 22,602,890
23 Maxim Vylegzhan... 22,501,703
24 Thomas Ødegaard... 22,141,107
25 Anders Aukland 22,106,993
26 Axel Jutterströ... 22,101,993
27 Joar Thele 22,089,606
28 Torgeir Sulen H... 21,912,117
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,524,247
31 Chris Andre Jes... 21,473,447
32 Ermil Vokuev 21,432,680
33 Nils Dahlsten 21,328,102
34 Jiří Pliska 21,021,748
35 Amund Riege 21,005,359
36 Stanislav Řezáč... 20,468,085
37 Gabriel Höjlind... 20,190,935
38 Jan Šrail 20,176,199
39 Stian Berg 19,880,354
40 Fabián Štoček... 19,822,756
41 Petter Soleng S... 19,625,489
42 Thomas Joly 19,599,928
43 Sofie Elebro 19,544,075
44 Viktor Mäenpää... 19,499,879
45 Mauro Brigadoi 19,418,543
46 Anikken Gjerde ... 19,342,483
47 Simen Engebrets... 19,178,110
48 Bastien Poirrie... 19,138,063
49 Patrick Fossum ... 18,844,680
50 Alexey Shemiaki... 18,653,161
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Marcus 7:a i cykelmomentet

Marcus Hellner blev bäste svensk på en 7:e plats när Toppidrettsveka i norska Aure fortsatte med mountainbiketävlingen över 35 kilometer under torsdags förmiddagen.

Vann herrklassen gjorde Ola Kjøren, som är specialist och tillhör norska MTB-landslaget. Fransmannen Jean-Marc Gaillard är en farlig man för Hellner i sammanlagda listan och han slutade tvåa, men endast 52 sekunder före svensken.
Imponerade gjorde också de norska sprintstjärnorna Johan Kjølstad och Ola Vigen Hattestad som var trea och fyra. De två utgjorde ju Norges segrande VM-lag i teamsprinten i Liberec 2009.
Anders Södergren var 11:a, Johan Olsson 14:e och Jens Eriksson 17:e man i den tuffa MTB-tävlingen, som gick på en svår bana.
I damklassen imponerade Vibeke Skofterud precis som igår då hon vann världscupen på rullskidor. Nu tävlade hon i Toppidrettsveka och vann damklassen. Charlotte Kalla var 14 minuter efter och tappade ett par minuter också till Marit Bjørgen, som blir Charlottes hårdaste konkurrent om slutsegern som det ser ut.
Sandra Hansson var bästa svenska på en 4:e plats med Ida Ingemarsdotter på platsen efter.

Resultat:
Klass: 08 - Menn senior

Plac     Namn     Startnr     Klubb     Tid     Diff
1     Ola Kjøren     10     Team Fokus-Danica     1:18:40.6     0.0
2     Jean-Marc Gaillard     22     FRA     1:21:44.9     3:04.3
3     Johan Kjølstad     32     NOR     1:22:32.6     3:52.0
4     Ola Vigen Hattestad     8     NOR     1:22:33.0     3:52.4
5     Ciril Miranda     40     FRA     1:22:34.5     3:53.9
6     Anders Aukland     14     NOR     1:22:35.0     3:54.4
7     Markus Hellner     1     SWE     1:22:37.5     3:56.9
8     Vincente Vittoz     5     FRA     1:22:37.9     3:57.3
9     Henrik Kippernes     31     Team Fokus-Danica/TVK     1:23:43.9     5:03.3
10     Einar Askevold Ulsund     52     Byåsen IL/ Team NTNU     1:23:44.7     5:04.1
11     Anders Sødergren     6     SWE     1:23:45.5     5:04.9
12     Emanuel Jonnier     80     FRA     1:23:50.3     5:09.7
13     Rune Malo Ødegård     54     Molde og Omegn IF     1:24:39.1     5:58.5
14     Johan Olsson     2     SWE     1:24:44.8     6:04.2
15     John Kristian Dahl     19     NOR     1:26:32.8     7:52.2
16     Ales Razym     45     CZE     1:26:45.7     8:05.1
17     Jens Eriksson     21     SWE     1:28:34.5     9:53.9
18     Tore Bjørseth Berdal     16     Byåsen IL/Team NTNU     1:29:32.5     10:51.9
19     Eirik Kjørsvik Kvernstad     34     Kyrksæterøra IL     1:33:53.6     15:13.0
20     Dusan Kozisek     33     CZE     1:34:56.9     16:16.3
21     Trond Crilly     18     Norodd     1:36:07.1     17:26.5
22     Petter Northug jr     7     NOR     1:39:06.0     20:25.4
23     Thomas Staveli Løfshus     38     Orkdal IL     1:39:35.0     20:54.4
24     Fredrik Lurvik     37     Ranheim Skiklubb     1:40:20.3     21:39.7
25     Kjell Petter Lien     36     Hemne Sykkelklubb     1:40:50.1     22:09.5
26     Andre Gjørven     23     Neas     1:45:59.6     27:19.0
27     Thomas Northug     42     NOR     1:46:38.6     27:58.0
28     Samuel Norlen     41     Ik Stern     1:50:10.6     31:30.0
29     Anders Gløersen     25     NOR     1:50:15.7     31:35.1
30     Øystein Pettersen     3     NOR     1:50:16.1     31:35.5
31     Philip Askeroth     13     Ik Stern     1:51:45.4     33:04.8
32     Sindre Haanshus     26     Treningssenteret Kristiansund     1:51:47.2     33:06.6
33     Kjell Anders Röbech     101     NOR     1:51:48.6     33:08.0

Ej placerade
Kod     Namn     Startnr     Klubb
DNS     Tobias Angerer     4     GER
DNS     Martin Koukal     9     CZE
DNS     Jerry Ahrin     11     SWE
DNS     Jørgen Aukland     15     NOR
DNF     Jørgen Bye Brevik     17     Strindheim IL
DNS     Niklas Dyrhaug     20     NOR
DNS     Kjetil Gjøvik     24     Tiller
DNS     Daniel Myrmæl Helgestad     28     NOR
DNS     Mats Larsson     35     SWE
DNF     Sondre Oldervoll     43     Byåsen IL
DNS     Teodor Petterson     44     SWE
DNS     Eldar Rønning     46     NOR
DNS     Martin Johnsrud Sundby     49     NOR
DNS     Tim Tscharnke     50     GER
DNS     Didrik Tønseth     51     Byåsen IL
DNS     Simen Østensen     55     NOR

Klass: 01 - Kvinner senior
Plac     Namn     Startnr     Klubb     Tid     Diff
1     Vibeke Skofterud     215     NOR     1:31:14.7     0.0
2     Borghild Løvset     213     Orkla CK     1:33:34.3     2:19.6
3     Therese Johaug     205     NOR     1:38:42.8     7:28.1
4     Sandra Hansson     203     SWE     1:41:39.7     10:25.0
5     Ida Ingemarsdotter     221     SWE     1:43:10.7     11:56.0
6     Marit Bjørgen     202     NOR     1:43:52.6     12:37.9
7     Charlotte Kalla     201     SWE     1:45:36.8     14:22.1
8     Tove Andersen     207     Rustad IL     1:48:48.3     17:33.6
9     Sara Lindborg     212     SWE     1:50:19.1     19:04.4
10     Marthe Kristoffersen     204     NOR     1:54:36.2     23:21.5

Ej placerade
Kod     Namn     Startnr     Klubb
DNS     Evi Sachenbacher-Stehle     206     GER
DNS     Hanna Brodin     208     SWE
DNS     Stefanie Bøhler     210     GER
DNS     Hanna Falk     211     SWE
DNS     Monique Siegel     214     GER
DNS     Kristin Murer Stemland     216     NOR
 

▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ø▒▒▒, ▒▒▒ ä▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ö▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒-▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒-▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ä▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒å ▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒ø▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒. ▒▒ ▒▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒-▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒:▒, ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒:▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒:▒ ▒▒▒ ▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒-▒ä▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒å ▒▒ ▒▒å▒ ▒▒▒▒.
▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr     Obegränsad tillgång till artiklar
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr     Obegränsat antal artiklar
Mest lästa
Bli medlem nu