Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Överlägsna damjuniorsegrare i Bruks
De båda damjuniorklasserna vanns med rejäl margin när man körde 26 kilometer fristil i Fjällstoppsloppet under lördagen.
Juniorvärldsmästarinnan Heidi Weng från Norge var i en klass för sig i D19-20 och det samma var Vansbros Julia Svan (bilden) i D17-18.
Julia var gott över 5 minuter före Isabelle Persson från Stockvik som lite överraskande spurtslog Malungs Stina Nilsson i kampen om andraplatsen i D17-18. Ett mycket imponerande lopp av Julia.
Hennes tid hade faktiskt räckt till andraplatsen i D19-20, före tvåan där som var juniorvärldsmästarinnan i stafett Kari Öyre Slind från Norge. Det säger lite om Julias tempo. Synd att den tjejen inte fick chansen på JVM tidigare i vinter…
Heidi Weng var dock överlägsen och visade att hon kommer att ta steget upp bland seniorerna utan för stora problem.
Dalaseger blev det också i H19-20, där Gustav Eriksson vann programenligt. Han hade 24,3 sekunder till norrmannen Hallvard Loefald och med JSM-segraren Simon Andersson, Domnarvets som stark trea.
Tuffaste juniorklassen var H17-18, där det blev spurt av det hela. Jens Burman, Åsarna hade mest kvar i benen och slog tvåan Simon Lageson med 6 sekunder. Tävlingen gick i fristil.
Resultat, 26 km/F
H 19-20
1 Gustav Eriksson 79 IK Jarl Rättvik 1:14:53.8 0.0
2 Hallvard LOEFALD 87 Ik Rindals-troll 1:15:18.1 24.3
3 Simon Andersson 78 Domnarvets GOIF 1:15:44.1 50.3
4 Simon Hallström 81 Idre SK 1:15:57.2 1:03.4
5 Martin Bergström 89 Strömnäs GIF 1:16:22.6 1:28.8
6 Mathias Jonasson 91 Östersunds SK 1:16:24.7 1:30.9
7 Niklas Persson 82 Falu IK 1:16:28.8 1:35.0
8 Karl-Johan Westberg 80 Borås SK 1:16:34.6 1:40.8
9 Viktor Brännmark 90 Bodens SK 1:16:36.6 1:42.8
10 Karl Edenroth 84 Strömnäs GIF 1:17:07.0 2:13.2
11 Petter Hedman 116 IFK Umeå 1:17:08.6 2:14.8
12 Andre Larsson 99 Svegs IK 1:17:08.9 2:15.1
13 Thomas Albertsen DAHLEN 111 Ekne Il 1:17:25.9 2:32.1
14 Daniel Svensson 76 IFK Mora SK 1:17:44.6 2:50.8
15 Johan Lövgren 96 Vännäs SK 1:17:50.4 2:56.6
16 Jonas WOLD 101 Inderoey Il 1:18:14.2 3:20.4
17 Ludvig BOEGSETH 369 Namdalseid Il 1:18:14.5 3:20.7
18 Peppe Femling 100 Högbo GIF 1:19:13.8 4:20.0
19 TOBIAS NILSSON 95 IFK Umeå 1:19:14.3 4:20.5
20 Arvid Forss 85 Åsarna IK 1:19:25.2 4:31.4
21 Andrew YOUNG 86 Huntly Nordic Ski Club 1:19:55.4 5:01.6
22 Johan Kilskar 368 Strindheim Ski 1:20:05.1 5:11.3
23 Pontus Johannesson 97 Bengtsfors BOIS 1:20:41.2 5:47.4
24 Rasmus Svenningsson 102 IFK Umeå 1:20:46.8 5:53.0
25 Magnar Kne GALAAEN 107 Roeros Il 1:21:11.3 6:17.5
26 Jakob Sundin 104 Nordingrå SK 1:21:48.7 6:54.9
27 Andreas Holmberg 94 IFK Mora SK 1:21:53.3 6:59.5
28 Adam Karlsson 112 Garphyttans IF 1:21:53.3 6:59.5
29 Johan Lindblad 114 Bergeforsens SK 1:22:40.4 7:46.6
30 Johan Persson 119 Järpens SK 1:23:53.1 8:59.3
31 Anton Hammar 115 IFK Strömsund 1:25:22.0 10:28.2
32 Tobias Ryberg 108 SK Leksand 1:26:42.4 11:48.6
33 Erik Frost 117 IFK Mora SK 1:29:16.4 14:22.6
34 Jonas Langman 109 SK Leksand 1:31:33.9 16:40.1
35 Joakim Persson 105 Antnäs BK 1:32:40.4 17:46.6
H 17-18
1 Jens Burman 122 Åsarna IK 1:14:44.7 0.0
2 Simon Lageson 134 Hägglunds IoFK 1:14:51.1 6.4
3 Simon Åslin 178 Stockviks SF 1:15:17.6 32.9
4 Oscar Ivars 121 Dala-Järna IK 1:15:19.8 35.1
5 Anton Hedlund 126 Åshammars IK 1:16:42.7 1:58.0
6 Karl-Johan Dyvik 125 SK Leksand 1:16:58.3 2:13.6
7 Rasmus Hörnfeldt 120 Östersunds SK 1:17:26.1 2:41.4
8 Hallvard FJONE 131 Steinkjer Skiklubb 1:17:44.7 3:00.0
9 Emil VEDVIK 149 Ranheim Skiklubb 1:18:09.0 3:24.3
10 Pierre Ohlson 127 Filipstads SF 1:18:16.5 3:31.8
11 Johan Holmqvist 139 IFK Arvidsjaur Skidor 1:18:49.5 4:04.8
12 Johan Forsberg 128 IFK Umeå 1:18:53.6 4:08.9
13 Tobias HABENICHT 123 AUT 1:18:54.4 4:09.7
14 Elias Alvebro 124 Häggenås SK 1:19:17.4 4:32.7
15 Lars Ove AUNLI 136 Kyrksaeteroera Il 1:19:42.1 4:57.4
16 Nils Persson 135 Östersunds SK 1:20:07.4 5:22.7
17 Mats IVERSEN 153 IL Varden 1:20:48.7 6:04.0
18 Pierre Bryntesson 146 Rossöns IF 1:20:59.1 6:14.4
19 Victor Hallquist 150 Åsarna IK 1:21:00.7 6:16.0
20 Viktor Eriksson 151 Malungs IF 1:21:07.9 6:23.2
21 Petter Engdahl 181 Domnarvets GOIF 1:21:20.7 6:36.0
22 Joakim Eriksson 137 Tierps IF 1:21:22.7 6:38.0
23 Victor Olsson 130 Hudiksvalls IF 1:21:25.2 6:40.5
24 Andreas VEERPALU 147 Oti Sportclub 1:22:13.0 7:28.3
25 Gjermund LOEFALD 156 Il Rindals-troll 1:22:41.7 7:57.0
26 Kalle Jansson-Riis 143 SOK Träff 1:23:00.8 8:16.1
27 Emil Svensson 132 Åsarna IK 1:23:53.2 9:08.5
28 Erik Axelsson 155 Strömnäs GIF 1:23:59.0 9:14.3
29 Lars Erik Sundgot GRANDE 180 Leksvik Il 1:24:02.9 9:18.2
30 August Nilsson 142 Östersunds SK 1:24:30.0 9:45.3
31 Axel Jonsson 161 Duveds IF 1:24:33.3 9:48.6
32 Alexander Engström 154 Hägglunds IoFK 1:24:33.4 9:48.7
33 Henrik Casserlund 141 Månkarbo IF 1:25:03.9 10:19.2
34 Olav KREGNES 152 Lundamo Il 1:26:03.5 11:18.8
35 Sondre REITAN 158 Stjoerdals-Blink 1:26:07.6 11:22.9
36 Jonathan Ström 169 Hägglunds IoFK 1:27:15.4 12:30.7
37 Olle Olsson 157 Tullus SG 1:27:42.9 12:58.2
38 Johan Bergman 179 Remsle Skidklubb 1:27:53.7 13:09.0
39 Truls TORVIK 175 IL Varden 1:29:05.8 14:21.1
40 David Adolfsson 166 Täfteå IK 1:29:26.8 14:42.1
41 Julius Wermelin 177 Tullus SG 1:29:31.7 14:47.0
42 Emil Svensson 165 Marhults Sport o FK 1:29:49.9 15:05.2
43 Simon Svanebo 160 Alnö SK 1:30:34.6 15:49.9
44 Ben Oerjan LILLEMARK 172 Steinkjer Skiklubb 1:30:56.2 16:11.5
45 Erik Öman 167 Hägglunds IoFK 1:32:34.1 17:49.4
46 Per Bennermo 159 Hybo AIK 1:34:18.9 19:34.2
47 Joakim Hedlund 171 Tullus SG 1:34:26.8 19:42.1
48 Christoffer Wikström 168 Hägglunds IoFK 1:35:54.1 21:09.4
D 19-20
1 Heidi WENG 182 Il Driv 1:19:12.1 0.0
2 Kari Oeyre SLIND 183 Oppdal Il 1:24:11.2 4:59.1
3 Caroline Glännerud 187 Domnarvets GOIF 1:28:55.7 9:43.6
4 Emma Sjölander 186 Strömnäs GIF 1:28:57.1 9:45.0
5 Anna Janjons 191 Domnarvets GOIF 1:29:45.1 10:33.0
6 Maria Nordström 195 Gävle OK 1:30:10.6 10:58.5
7 Lisa Dahl 188 Offerdals SK 1:30:12.4 11:00.3
8 Maria Sundström 190 Strömnäs GIF 1:30:20.6 11:08.5
9 Marika Sundin 189 Delsbo IF 1:30:28.5 11:16.4
10 Evelina Bångman 192 Offerdals SK 1:30:35.7 11:23.6
11 Karin Wasell 196 Graninge-Alliansen 1:30:40.5 11:28.4
12 Johanna Meyer 184 Camp Södergren SC 1:32:49.6 13:37.5
13 Julia Jansson 193 Månkarbo IF 1:32:54.9 13:42.8
14 Linda Lundberg 203 Kalix SK 1:33:12.4 14:00.3
15 Evelina Lundqvist 198 Bolidens SK 1:35:33.0 16:20.9
16 Olivia Lundström 202 Stockviks SF 1:37:41.3 18:29.2
17 Anna Svedin-Thunström 208 Bergeforsens SK 1:38:28.0 19:15.9
18 Rebecka Forsberg 204 Malungs IF 1:38:47.0 19:34.9
19 Berit SANDNES 201 Roeros Il 1:39:47.3 20:35.2
20 Louise Persson 197 Stockviks SF 1:39:58.5 20:46.4
21 Malin Fredriksson 206 Lycksele IF 1:43:30.3 24:18.2
D 17-18
1 Julia Svan 211 Vansbro AIK Skidklubb 1:24:05.2 0.0
2 Isabelle Persson 214 Stockviks SF 1:29:29.0 5:23.8
3 Stina Nilsson 210 Malungs IF 1:29:29.3 5:24.1
4 Frida Sivermark 213 Ulricehamns IF 1:30:10.0 6:04.8
5 Emma Gustafsson 215 Offerdals SK 1:30:20.9 6:15.7
6 Anikken Gjerde ALNAES 217 Gjerdrum Il 1:31:32.9 7:27.7
7 Jennifer Lindblom 225 Svegs IK 1:32:37.1 8:31.9
8 Lovisa Modig 220 Sävast Ski Team IF 1:34:05.3 10:00.1
9 Sara Hallquist 226 Åsarna IK 1:34:22.5 10:17.3
10 Anna Dyvik 223 SK Leksand 1:34:42.0 10:36.8
11 Jonna Sundling 212 IFK Umeå 1:34:49.9 10:44.7
12 Sofia Henriksson 219 Strömnäs GIF 1:34:57.8 10:52.6
13 Evelina Larsson 227 Sundbybergs IK 1:35:53.9 11:48.7
14 Liv Kaia Gaasoe ERIKSSON 252 IL Varden 1:35:56.2 11:51.0
15 Agnes Åsander-Grahn 218 Hudiksvalls IF 1:36:08.8 12:03.6
16 Frida Hedman 235 Skellefteå SK 1:36:45.6 12:40.4
17 Charlotte MYHRE 236 IL Varden 1:37:16.8 13:11.6
18 Helene A Dahlen 228 Ekne Il 1:38:19.4 14:14.2
19 Magdalena Eliasson 243 Graninge-Alliansen 1:40:01.5 15:56.3
20 Madeleine Bohlin 224 Svegs IK 1:41:12.7 17:07.5
21 Kate HOMYER 242 Highland Nordic Ski Club 1:41:16.5 17:11.3
22 Elsa Eriksson 241 Sya SK 1:41:20.7 17:15.5
23 Kristine VOGNILD 362 Bjerke Il ski 1:43:09.9 19:04.7
24 Emma Ivarsson 234 Årsunda IF 1:43:13.3 19:08.1
25 Matilda Andersson 229 Häggenås SK 1:45:49.4 21:44.2
26 Hilda Lagerlöf 245 IFK Umeå 1:47:53.5 23:48.3
27 Linnéa Öberg 239 Bergeforsens SK 1:48:45.7 24:40.5
28 Sara ZOMLOT 247 Leksvik Il 1:49:18.0 25:12.8
29 Karin Bergman 248 Svegs IK 1:52:27.0 28:21.8
30 Marika Vikberg-Elmkvist 238 Svegs IK 1:52:31.3 28:26.1
▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ö▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ö▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒-▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒-▒▒, ▒ö▒▒ ▒▒å▒▒ ▒ä▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ Ö▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒å▒ ▒▒▒▒▒. ▒▒▒ ▒ä▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒. ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒…
▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ö▒▒▒▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒å ▒ ▒
Årsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Månadsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Mest lästa
Det digitala hemmet för skidåkare och fans
Bli medlem och stöd skidåkarnas community
Årsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Månadsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats