”Plex” är död

av langd • 25.06.2011
Mannen som i flera år varit synonym med ett av Sveriges största TV-program, TV-sändningen från Vasaloppet, Sven ”Plex” Petersson har avlidit.

Mannen som i flera år varit synonym med ett av Sveriges största TV-program, TV-sändningen från Vasaloppet, Sven ”Plex” Petersson har avlidit.

Mannen som i flera år varit synonym med ett av Sveriges största TV-program, TV-sändningen från Vasaloppet, Sven ”Plex” Petersson har avlidit.

Petterson avled efter en tids sjukdom, 84 år gammal.

År 1961 sändes det första programmet av Sportspegeln i svensk TV. Mannen som då satt framför kameran i en liten studio i Stockholm hade tidigare under dagen varit i Lima för att skildra en av de största folksporterna, ett lopp i längdskidor med Sixten Jernberg. Plex kom med åren att bli en legend inom svensk sportjournalistik och då framförallt för sina referat av Vasaloppet, Stenmarks utförsåkning och av nyårsbackhoppningningen i Garmisch.

-SVT Sport har stor sorg och känner stor tacksamhet, säger SVT Sports chef Per Yng efter det att den legendariske Sven ”Plex” Petersson avlidit till SVT.se iidag.

-Han var Sportspegelns första programledare och mannen som tog den alpina sporten och Ingemar Stenmark in i våra vardagsrum, fortsätter Per Yng.

-Han var Vasaloppet och kepsen och kanske den störste av alla i den 
tidiga pionjärsandan inom SVT Sport.

Det sista framträdandet för ”Plex” var när han deltog i jubileumssändningen för Sportspegeln i januari i år.

SVT sports reportage om Sven ”Plex” Pettersson.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Storsponsorn drar sig ur världscupen

    Huvudsponsorn för längdskidåkningens världscup drar sig ur. Nu varnas det för en ekonomisk jättesmäll.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.06.2026
  • Skinnarloppet 2027 – anmälan öppnar 21 juni

    av Langd.se
    14.06.2026
  • Danish Skimarathon Team söker nya damer till kommande säsong

    av Langd.se
    13.06.2026
  • Ytterligare en landslagsåkare byter skidmärke

    av Maja Eriksson
    13.06.2026
  • Cykling för skidåkare: Ett värdefullt verktyg för sommarträningen

    av Venla Rantala/Leandro Lutz
    12.06.2026