torsdag, jan 26, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Ida Dahl 25,634,041
3 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
4 Andreas Nygaard 25,001,087
5 Tord Asle Gjerd... 24,585,729
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Emilie Fleten 24,325,898
8 Lina Korsgren 24,261,574
9 Max Novak 24,242,504
10 Oskar Kardin 24,167,787
11 Johannes Eklöf 24,059,635
12 Britta Johansso... 24,058,203
13 Stian Hoelgaard 23,898,052
14 Morten Eide Ped... 23,801,744
15 Johan Hoel 23,746,548
16 Herman Paus 23,352,248
17 Karstein Johaug 23,295,531
18 Torleif Syrstad 23,088,817
19 Magnus Vesterhe... 23,035,079
20 Runar Skaug Mat... 23,016,684
21 Vetle Thyli 22,626,609
22 Marcus Johansso... 22,602,890
23 Maxim Vylegzhan... 22,501,703
24 Thomas Ødegaard... 22,141,107
25 Anders Aukland 22,106,993
26 Axel Jutterströ... 22,101,993
27 Joar Thele 22,089,606
28 Torgeir Sulen H... 21,912,117
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,524,247
31 Chris Andre Jes... 21,473,447
32 Ermil Vokuev 21,432,680
33 Nils Dahlsten 21,328,102
34 Jiří Pliska 21,021,748
35 Amund Riege 21,005,359
36 Stanislav Řezáč... 20,468,085
37 Gabriel Höjlind... 20,190,935
38 Jan Šrail 20,176,199
39 Stian Berg 19,880,354
40 Fabián Štoček... 19,822,756
41 Petter Soleng S... 19,625,489
42 Thomas Joly 19,599,928
43 Sofie Elebro 19,544,075
44 Viktor Mäenpää... 19,499,879
45 Mauro Brigadoi 19,418,543
46 Anikken Gjerde ... 19,342,483
47 Simen Engebrets... 19,178,110
48 Bastien Poirrie... 19,138,063
49 Patrick Fossum ... 18,844,680
50 Alexey Shemiaki... 18,653,161
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Poltaranin sensationell segrare, svenskarna på efterkälken

Alexey Poltaranin från Kazakstan förde sitt land tillbaka till höjder man inte sett sedan Vladimir Smirnovs tider då han överraskande vann en stentuff 15 kilometer i Davos – under sekunden före världscupledaren Alexander Legkov.
De svenska åkarna var med i början, men tappade alla mot slutet. Daniel Rickardsson var bäst på en blygsam 21:a plats.

Vid sista mellantiden såg allt ut att gå i riktning dubbelseger för Ryssland och den första segern för Maxim Vylegzhanin. Men VM-tvåan från 2009 tappade allt på slutkilometrarna och rasade till en 7:e plats i mål.
Hans landsman Alexander Legkov höll bra, men kunde inte svara upp på avslutningen till Alexey Poltaranin, som sensationellt vann med 0,9 sekunder. Poltaranin är mest känd som en bra sprinter. Han var i OS-finalen i Vancouver och han låg tvåa i mini-touren i Kuusamo inför den sista etappen.
Stora skillnader på sista varvet uppstod när spåret blev glatt och flera hade problem med skidorna. Förutom de svenska föll också italienarna tillbaka på slutvarvet.

Rickardsson 21:a
Daniel Rickardsson blev upphunnen och frånåkt av hemmahoppet Dario Cologna, som blandade sig i segerdiskussionen, men som tappade segern med 4,3 och pallen med 0,3 sekunder.
Daniel blev ändå bäste svensk på en 21:a plats, slgen med en minut och 11 sekunder på favoritdistansen 15 kilometer fristil.
Anders Södergren var den andra svensken som fick poäng med sin 28:e plats, medan Marcus Hellner missade poäng med en 33:e plats. Jens Eriksson var näste svensk på en 39:e plats, medan Tiio Söderhielm slutade 62:a och Markus Ottosson 71:a.

Northug tillbaka
Mångas intresse riktade sig mot Petter Northugs comeback. Norrmannen gjorde en klart godkänd insats på en arena där han aldrig lyckats speciellt bra i distanslopp. Petter slutade 13:e och var endast 38,5 sekunder från seger.
- Jag försökte åka jämnt på alla tre varven och är nöjd med min återkomst. Det stora målet är VM i Oslo och jag fruktar inte för att jag inte skall hitta formen tills februari, säger Northug.
Trea i herrloppet var Lukas Bauer, som precis grejade av Dario Cologna. Finland var bästa nordiska nation med Sami Jauhojärvi på en 5:e plats, strax före bäste norrman Martin Johnsrud Sundby på platsen bakom.

Resultat herrar 15 kmC
1      44      3670007     POLTORANIN Alexey      1987      KAZ       40:03.5      
 2      61      3480016     LEGKOV Alexander      1983      RUS       40:04.4      
 3      56      1217350     BAUER Lukas      1977      CZE       40:07.5      
 4      59      3510023     COLOGNA Dario      1986      SUI       40:07.8      
 5      31      1344711     JAUHOJAERVI Sami      1981      FIN       40:09.4      
 6      46      3420228     JOHNSRUD SUNDBY Martin      1984      NOR       40:13.0      
 7      55      3480013     VYLEGZHANIN Maxim      1982      RUS       40:17.3      
 8      51      3420036     ROENNING Eldar      1982      NOR       40:19.7      
 9      50      3100006     KERSHAW Devon      1982      CAN       40:24.4      
 10      35      1345875     GAILLARD Jean Marc      1980      FRA       40:25.1      
 11      52      3481161     BELOV Evgeniy      1990      RUS       40:31.4      
 12      37      3180053     HEIKKINEN Matti      1983      FIN       40:32.8      
 13      40      3420239     NORTHUG Petter jr.      1986      NOR       40:42.0      
 14      57      3480832     SEDOV Petr      1990      RUS       40:44.1      
 15      8      3480695     BESSMERTNYKH Alexander      1986      RUS       40:49.3      
 16      49      3190111     MANIFICAT Maurice      1986      FRA       40:58.0      
 17      47      3150069     JAKS Martin      1986      CZE       41:02.7      
 18      28      3180054     NOUSIAINEN Ville      1983      FIN       41:03.0      
 19      53      3670000     CHEBOTKO Nikolay      1982      KAZ       41:07.8      
 20      30      1106867     BAJCICAK Martin      1976      SVK       41:14.1      
 21      58      3500015     RICKARDSSON Daniel      1982      SWE       41:14.7      
 22      36      1067291     DI CENTA Giorgio      1972      ITA       41:18.6      
 23      54      1285347     FREEMAN Kris      1980      USA       41:23.0      
 24      48      3420605     ROETHE Sjur      1988      NOR       41:23.5      
 25      22      1059822     HJELMESET Odd-Bjoern      1971      NOR       41:27.6      
 26      64      3390034     KARP Algo      1985      EST       41:37.5      
 27      25      1297957     MORIGGL Thomas      1981      ITA       41:38.5      
 28      42      1248293     SOEDERGREN Anders      1977      SWE       41:41.0      
 29      33      1088534     VEERPALU Andrus      1971      EST       41:41.7      
 30      5      1106091     BATORY Ivan      1975      SVK       41:44.7      
 31      43      1363141     FISCHER Remo      1981      SUI       41:44.9      
 32      26      1324729     GREY George      1979      CAN       41:45.7      
 33      60      3500139     HELLNER Marcus      1985      SWE       41:46.7      
 34      23      3420199     OESTENSEN Simen      1984      NOR       41:46.8      
 35      32      1223849     CHECCHI Valerio      1980      ITA       41:55.8      
 36      84      3660065     SEMENOV Michail      1986      BLR       41:59.3      
 37      27      3200015     REICHELT Tom      1982      GER       42:00.7      
 38      34      3100190     BABIKOV Ivan      1980      CAN       42:01.1      
 39      11      3500529     ERIKSSON Jens      1987      SWE       42:02.7      
 40      45      1362656     LIVERS Toni      1983      SUI       42:04.2      
 41      38      1139459     PILLER COTTRER Pietro      1974      ITA       42:09.4      
 42      62      3190125     POIRRIER Bastien      1988      FRA       42:10.1      
 43      24      1356545     DJUPVIK Roger Aa      1981      NOR       42:12.6      
 44      17      3290245     NOECKLER Dietmar      1988      ITA       42:14.6      
 45      29      1322498     NOVIKOV Sergey      1980      RUS       42:16.8      
 46      13      1175155     MAGAL Jiri      1977      CZE       42:17.1      
 47      15      3670006     CHEREPANOV Sergey      1986      KAZ       42:19.4      
 48      79      3670049     VOLOTKA Denis      1985      KAZ       42:21.4      
 49      7      3300190     YOSHIDA Keishin      1987      JPN       42:24.4      
 50      39      1178162     ANGERER Tobias      1977      GER       42:26.6      
 51      75      3190070     MIRANDA Cyril      1985      FRA       42:27.0      
 52      1      3180227     COLLIANDER Niklas      1985      FIN       42:28.8      
 53      19      1175058     KOUKAL Martin      1978      CZE       42:30.0      
 54      12      3290008     GULLO Giovanni      1983      ITA       42:30.6      
 55      21      3290016     CLARA Roland      1982      ITA       42:35.1      
 56      18      3180301     LEHTONEN Lari      1987      FIN       42:43.5      
 57      4      1361686     MUEHLEMATTER Marco      1982      SUI       42:43.7      
 58      20      1286608     PERRILLAT Christophe      1979      FRA       42:45.2      
 59      16      1323468     REHEMAA Aivar      1982      EST       42:45.3      
 60      10      3300021     NARUSE Nobu      1984      JPN       43:10.5      
 61      67      3090024     TZINZOV Veselin      1986      BUL       43:16.7      
 62      2      3500138     SOEDERHIELM Tiio      1984      SWE       43:29.9      
 63      69      3300209     KIMURA Masaya      1986      JPN       43:30.7      
 64      71      3510342     BAUMANN Jonas      1990      SUI       43:33.5      
 65      70      3300277     SHIMIZU Kouhei      1989      JPN       43:39.9      
 66      9      3200127     MARSCHALL Philipp      1988      GER       43:40.2      
 67      65      1321237     KUHN Stefan      1979      CAN       44:08.8      
 68      73      3510366     SCHNIDER Ueli      1990      SUI       44:12.9      
 69      63      3530489     HOFFMAN Noah      1989      USA       44:25.3      
 70      68      3670005     KOSHEVOY Yevgeniy      1984      KAZ       44:26.7      
 71      72      3500172     OTTOSSON Markus      1986      SWE       44:33.9      
 72      74      3510361     PRALONG Candide      1990      SUI       44:40.4      
 73      77      3020000     SOULIE Francois      1978      AND       44:59.3      
 74      76      3040080     WATSON Callum      1989      AUS       45:05.3      
 75      6      3100079     MCMURTRY Brent      1986      CAN       45:16.3      
 76      81      3510289     INNIGER Mathias      1988      SUI       45:38.5      
 77      78      3380033     DADIC Edi      1993      CRO       46:44.3      
 78      82      3090025     BURGOV Ivan      1986      BUL       47:10.1      
 79      80      3510290     JAUN Pascal      1989      SUI       47:12.7      
 80      83      3040039     GRIMMER Nick      1983      AUS       47:43.5      
Did not start
       66      1334720     COOK Chris      1980      USA             
       41      1362947     PERL Curdin      1984      SUI             
       14      3480015     ALYPOV Ivan      1982      RUS             
Did not finish
       3      3050025     HIRNER Manuel      1985      AUT             

 

▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒å▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒å ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒ ▒▒-▒▒å▒▒ ▒▒å▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒:▒ ▒▒▒▒▒ ▒ ▒å▒.
▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒ ▒▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒,▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ä▒ ▒▒▒▒ ▒ä▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒ ▒ ▒▒-▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒å▒ ▒▒å▒ ▒ ▒▒▒▒-▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ö▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒ ▒▒å▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
Mest lästa
Bli medlem nu