Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Så tar Norge ut VM-laget…
Att få åka skid-VM på hemmaplan i Holmenkollen är nog kanske det största en norsk skidåkare kan vara med om.
Nu har det norska skidförbundet bestämt vad man måste göra för att vara bland som får chansen.
Den norska truppen kommer att tas ut senast 18 dagar innan VM-starten i Oslo. Troligen direkt efter norska mästerskapen i Steinkjer, som går parallellt med skid-VM.
- I tillfällen där det är osäkert kommer möjligen insatsen i norska mästerskapen att bli avgörande, säger sportchefen Åge Skinstad.
Totalt kommer Norge att ta ut maximalt 18 åkare båda könen inberäknade. Följande lägger skidförbundet till grund för uttagningen:
• Medaljkandidat i individuella tävlingar
• Medaljkandidat i stafett
• Kandidat för poäng (6 bästa)
• Om det då är platser kvar, kommer man att välja åkare som har utvecklingspotensial och som behöver rutin för kommande mästerskap.
Norge har kanske den största bredden av alla nationer och flest åkare på en hög nivå, kanske med undantag av Ryssland. Att få åka världscupöppningarna i Gällivare och Kuusamo blir inte lätt.
- Vi kommer inte att använda amerikansk uttagning i vår öppningstävling i Beitostölen. Landslagsåkarna har en klar prioritet till dessa tävlingarna, säger Skinstad vidare.
I Kuusamo i Finland, den såkallade Ruka Triple, kan Norge starta med nio åkare i dam- respektive herrklassen i tillägg till dom som har friplatser.
Det gäller Petter Northug som totalsegrare i världscupen förra säsongen. Han har friplats i alla världscuptävlingarna. I tillägg har Ingvild Flugstad Östberg och Kristian Tettli Rennemo friplatser fram till jul som segrare i Skandinaviska cupen förra säsongen.
I Tour de Ski har Norge nio platser för varje kön, men man kommer troligen inte att fylla dessa. Här kommer man bara att starta med åkare som kan vinna etapper eller kämpa i toppen totalt – troligen 12 åkare totalt. Marit Björgen har redan sagt att hon inte är aktuell.
▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒-▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒. ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒å▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒-▒▒.
- ▒ ▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒ ▒ä▒ ▒▒▒ ä▒ ▒▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ö▒▒▒▒▒, ▒ä▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ Å▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ å▒▒▒▒ ▒å▒▒ ▒ö▒▒▒ ▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒. ▒ö▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ö▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒:
• ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒
• ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒
• ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒ä▒▒ (▒ ▒ä▒▒▒)
• ▒▒ ▒▒▒ ▒å ä▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒ &ar
Årsmedlem
- Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
- Produkttester
- SC Play
- SC MyPages
Månadsmedlem
- Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
- Produkttester
- SC Play
- SC MyPages
Mest lästa
Det digitala hemmet för skidåkare och fans
Bli medlem och stöd skidåkarnas community
Årsmedlem
- Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
- Produkttester
- SC Play
- SC MyPages
Månadsmedlem
- Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
- Produkttester
- SC Play
- SC MyPages