tisdag, jan 31, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
3 Ida Dahl 25,490,319
4 Andreas Nygaard 25,090,602
5 Tord Asle Gjerd... 24,584,931
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Max Novak 24,254,434
8 Johannes Eklöf 24,074,060
9 Britta Johansso... 24,058,203
10 Oskar Kardin 23,980,610
11 Emilie Fleten 23,879,176
12 Stian Hoelgaard 23,789,140
13 Johan Hoel 23,746,548
14 Morten Eide Ped... 23,730,691
15 Herman Paus 23,470,459
16 Karstein Johaug 23,459,624
17 Lina Korsgren 23,111,810
18 Runar Skaug Mat... 22,987,428
19 Torleif Syrstad 22,977,143
20 Magnus Vesterhe... 22,969,272
21 Marcus Johansso... 22,556,320
22 Axel Jutterströ... 22,542,328
23 Thomas Ødegaard... 22,348,199
24 Vetle Thyli 22,272,323
25 Torgeir Sulen H... 22,173,420
26 Chris Andre Jes... 22,054,623
27 Anders Aukland 21,937,881
28 Joar Thele 21,847,272
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,558,881
31 Amund Riege 21,545,798
32 Nils Dahlsten 21,414,282
33 Maxim Vylegzhan... 20,901,270
34 Jiří Pliska 20,563,643
35 Thomas Joly 20,193,563
36 Stanislav Řezáč... 20,142,276
37 Jan Šrail 20,051,940
38 Fabián Štoček... 19,848,958
39 Anikken Gjerde ... 19,803,134
40 Stian Berg 19,712,280
41 Viktor Mäenpää... 19,561,603
42 Patrick Fossum ... 19,511,803
43 Petter Soleng S... 19,490,944
44 Simen Engebrets... 19,178,110
45 Sofie Elebro 19,133,173
46 Mauro Brigadoi 19,098,834
47 Gabriel Höjlind... 18,761,496
48 Alexey Shemiaki... 18,653,161
49 Magni Smedås 18,520,527
50 Kati Roivas 18,388,412
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Startlistor La Clusaz

Här är startlistor för lördagens världscuptävlingar i franska La Clusaz, där det är masstarter i fristil som gäller. Notera de sena starttiderna:
Damernas start är klockan 13,15, herrarnas startskott smäller först klockan 15,15.

Damer 15 km/F masstart:
1      1303777     BJOERGEN Marit      1980      NOR      Fischer
 2      3435001     KOWALCZYK Justyna      1983      POL      Fischer
 3      3425301     JOHAUG Therese      1988      NOR      Fischer
 4      3505217     KALLA Charlotte      1987      SWE      Fischer
 5      1222200     LONGA Marianna      1979      ITA      Fischer
 6      3485195     TCHEKALEVA Yulia      1984      RUS      Fischer
 7      1305426     SKOFTERUD Vibeke W      1980      NOR      Fischer
 8      1138877     FOLLIS Arianna      1977      ITA      Fischer
 9      3505183     HAAG Anna      1986      SWE      Atomic
 10      3185256     LAHTEENMAKI Krista      1990      FIN      Madshus
 11      1255374     ROPONEN Riitta-Liisa      1978      FIN      Atomic
 12      1247226     ZELLER Katrin      1979      GER      Rossignol
 13      3425349     KRISTOFFERSEN Marthe      1989      NOR      Atomic
 14      1274580     ISHIDA Masako      1980      JPN      Salomon
 15      1255665     SAARINEN Aino- Kaisa      1979      FIN      Rossignol
 16      3425003     STEIRA Kristin Stoermer      1981      NOR      Madshus
 17      1142563     SHEVCHENKO Valentina      1975      UKR      Fischer
 18      3505003     RYDQVIST Maria      1983      SWE      Fischer
 19      3505090     INGEMARSDOTTER Ida      1985      SWE      Rossignol
 20      1293107     BOEHLER Stefanie      1981      GER      Rossignol
 21      3425410     OESTBERG Ingvild Flugstad      1990      NOR      Madshus
 22      3485046     MIKHAILOVA Olga      1981      RUS      Fischer
 23      3185004     SARASOJA Riikka      1982      FIN      Salomon
 24      3485170     ILJINA Natalja      1985      RUS      Fischer
 25      3155008     JANECKOVA Ivana      1984      CZE      Fischer
 26      1101920     CONFORTOLA WYATT Antonella      1975      ITA      Fischer
 27      3295015     RUPIL Silvia      1985      ITA      Fischer
 28      3195040     FAIVRE PICON Anouk      1986      FRA     
 29      3485283     NIKOLAEVA Svetlana      1987      RUS      Fischer
 30      3185137     KYLLOENEN Anne      1987      FIN      Fischer
 31      3425183     JACOBSEN Astrid Uhrenholdt      1987      NOR      Fischer
 32      3535270     ARRITOLA Morgan      1986      USA      Fischer
 33      3205075     HERRMANN Denise      1988      GER      Atomic
 34      1345390     VINA Emilie      1982      FRA      Fischer
 35      3535261     STEPHEN Elizabeth      1987      USA      Rossignol
 36      1312216     BONER Seraina      1982      SUI      Fischer
 37      3195056     JEAN Aurore      1985      FRA      Fischer
 38      3195061     DABUDYK Aurelie      1988      FRA     
 39      3195059     BARTHELEMY Laure      1988      FRA      Fischer
 40      3195126     BOURGEOIS Celia      1983      FRA      Fischer
 41      3195010     HUGUE Coraline      1984      FRA      Fischer
 42      3665014     RUDAKOVA Ekaterina      1984      BLR      Fischer
 43      3515004     BUCHER Silvana      1984      SUI      Rossignol
 44      3495008     ORGUE Laura      1986      SPA      Fischer
 45      3505069     LINDBORG Sara      1983      SWE      Madshus
 46      3485198     IVANOVA Julia      1985      RUS      Fischer
 47      3435031     MACIUSZEK Paulina      1985      POL     
 48      3485197     TIKHONOVA Julia      1986      RUS     
 49      3305134     KOBAYASHI Yuki      1987      JPN      Fischer
 50      3195051     CAPRINI Pauline      1987      FRA     
 51      1345099     BOURGEOIS PIN Elodie      1982      FRA      Fischer
 52      3195115     AYMONIER Celia      1991      FRA     
 53      3305165     KASHIWABARA Michiko      1991      JPN      Fischer
 54      3435040     GALEWICZ Martyna      1989      POL      Fischer
 55      1281564     BADILATTI Ursina      1982      SUI      Atomic
 56      3435004     SZYMANCZAK Agnieszka      1984      POL     
 57      3435098     MARCISZ Ewelina      1991      POL      Fischer
 58      3195113     BUILLET Marion      1990      FRA     
 59      3175001     BERTHELSEN Niviaq Chemnitz      1989      DAN      Fischer

Herrar, 30 km/F masstart:
1      3510023     COLOGNA Dario      1986      SUI      Fischer
 2      3480016     LEGKOV Alexander      1983      RUS      Madshus
 3      3500139     HELLNER Marcus      1985      SWE      Fischer
 4      1217350     BAUER Lukas      1977      CZE      Fischer
 5      3500015     RICKARDSSON Daniel      1982      SWE      Fischer
 6      3480013     VYLEGZHANIN Maxim      1982      RUS      Fischer
 7      3480832     SEDOV Petr      1990      RUS      Fischer
 8      1285347     FREEMAN Kris      1980      USA      Fischer
 9      3670000     CHEBOTKO Nikolay      1982      KAZ      Atomic
 10      3420228     JOHNSRUD SUNDBY Martin      1984      NOR      Fischer
 11      3100006     KERSHAW Devon      1982      CAN      Fischer
 12      3480314     CHERNOUSOV Ilia      1986      RUS      Fischer
 13      3200229     TSCHARNKE Tim      1989      GER      Fischer
 14      3190111     MANIFICAT Maurice      1986      FRA      Fischer
 15      3420009     JESPERSEN Chris Andre      1983      NOR      Rossignol
 16      3150069     JAKS Martin      1986      CZE      Rossignol
 17      3420605     ROETHE Sjur      1988      NOR      Fischer
 18      1345875     GAILLARD Jean Marc      1980      FRA      Fischer
 19      1362656     LIVERS Toni      1983      SUI      Rossignol
 20      1248293     SOEDERGREN Anders      1977      SWE      Fischer
 21      1067291     DI CENTA Giorgio      1972      ITA      Atomic
 22      3420239     NORTHUG Petter jr.      1986      NOR      Fischer
 23      1139459     PILLER COTTRER Pietro      1974      ITA      Rossignol
 24      3100190     BABIKOV Ivan      1980      CAN      Salomon
 25      1362947     PERL Curdin      1984      SUI      Rossignol
 26      3180053     HEIKKINEN Matti      1983      FIN      Fischer
 27      1223849     CHECCHI Valerio      1980      ITA      Fischer
 28      1106867     BAJCICAK Martin      1976      SVK      Fischer
 29      3100110     HARVEY Alex      1988      CAN      Fischer
 30      3420023     GJERDALEN Tord Asle      1983      NOR      Atomic
 31      3180054     NOUSIAINEN Ville      1983      FIN      Peltonen
 32      1297957     MORIGGL Thomas      1981      ITA      Fischer
 33      1363141     FISCHER Remo      1981      SUI      Fischer
 34      1218902     KATTILAKOSKI Teemu      1977      FIN      Peltonen
 35      3290016     CLARA Roland      1982      ITA      Madshus
 36      3420160     EILIFSEN Morten      1984      NOR      Fischer
 37      3420280     ELIASSEN Petter      1985      NOR      Fischer
 38      3290007     HOFER David      1983      ITA      Fischer
 39      3420317     RENNEMO Kristian Tettli      1984      NOR      Peltonen
 40      1286608     PERRILLAT Christophe      1979      FRA      Atomic
 41      1125588     DOLIDOVICH Sergei      1973      BLR      Fischer
 42      1175058     KOUKAL Martin      1978      CZE      Atomic
 43      3480695     BESSMERTNYKH Alexander      1986      RUS     
 44      3190072     VANDEL Romain      1985      FRA      Fischer
 45      3500529     ERIKSSON Jens      1987      SWE      Fischer
 46      1175155     MAGAL Jiri      1977      CZE      Fischer
 47      1292234     LALLUKKA Juha      1979      FIN      Fischer
 48      1323468     REHEMAA Aivar      1982      EST      Fischer
 49      3200127     MARSCHALL Philipp      1988      GER      Fischer
 50      3300021     NARUSE Nobu      1984      JPN      Rossignol
 51      3300190     YOSHIDA Keishin      1987      JPN      Fischer
 52      3190029     DUVILLARD Robin      1983      FRA      Rossignol
 53      1177580     JONNIER Emmanuel      1975      FRA      Fischer
 54      1282728     PINTER Juergen      1979      AUT      Fischer
 55      3100079     MCMURTRY Brent      1986      CAN      Fischer
 56      3150000     NOVAK Petr      1982      CZE      Fischer
 57      3190109     WIBAULT Mathias      1985      FRA     
 58      3500169     KARLSSON Fredrik      1985      SWE      Atomic
 59      1311925     VILARRUBLA Vicenc      1981      SPA      Fischer
 60      3480015     ALYPOV Ivan      1982      RUS      Fischer
 61      3530489     HOFFMAN Noah      1989      USA     
 62      3480315     KHOKHRYAKOV Nikolay      1985      RUS      Atomic
 63      3180016     VARIS Kari      1983      FIN      Salomon
 64      3490026     GUTIERREZ Javier      1985      SPA     
 65      3190125     POIRRIER Bastien      1988      FRA     
 66      1106091     BATORY Ivan      1975      SVK      Atomic
 67      3670022     VELICHKO Yevgeniy      1987      KAZ      Fischer
 68      3190105     PERRILLAT BOITEUX Ivan      1985      FRA     
 69      3190059     DUFOURD Benoit-Gilles      1984      FRA      Fischer
 70      3500664     HALFVARSSON Calle      1989      SWE      Fischer
 71      3430056     MICHALEK Mariusz      1987      POL      Fischer
 72      3190002     CHAUVET Benoit      1981      FRA      Rossignol
 73      3670005     KOSHEVOY Yevgeniy      1984      KAZ      Fischer
 74      3100097     VALJAS Len      1988      CAN      Fischer
 75      3300209     KIMURA Masaya      1986      JPN      Fischer
 76      3660065     SEMENOV Michail      1986      BLR     
 77      3190070     MIRANDA Cyril      1985      FRA      Salomon
 78      3390074     VAHTRA Eeri      1988      EST      Peltonen
 79      3670049     VOLOTKA Denis      1985      KAZ     
 80      1310470     KRECZMER Maciej      1981      POL      Fischer
 81      3390002     KOKK Kaspar      1982      EST      Madshus
 82      3490032     ROJO Ioseba      1988      SPA     
 83      3190113     BUISSON Emilien      1987      FRA     
 84      3430083     STEC Krzysztof      1989      POL     
 85      3190085     DESCHAMPS Louis      1987      FRA     
 86      3430103     STAREGA Maciej      1990      POL      Fischer
 87      3040080     WATSON Callum      1989      AUS      Fischer
 88      3020000     SOULIE Francois      1978      AND      Salomon
 89      3670032     AKHMADIYEV Yerdos      1985      KAZ     
 90      3190127     SOUBEYRAND Yann      1987      FRA     
 91      3040037     WATSON Ewan      1987      AUS 
 

▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒/▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒:
▒      ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒      ▒▒▒      ▒▒▒▒▒▒▒
 ▒      ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒      ▒▒▒      ▒▒▒▒▒▒▒
 ▒      ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒      ▒▒▒      ▒▒▒▒▒▒▒
 ▒      ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒      ▒▒▒      ▒▒▒▒▒▒▒
 ▒      ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒      ▒▒▒      ▒▒▒▒▒▒▒
 ▒      ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒      ▒▒▒      ▒▒▒▒▒▒▒
 ▒      ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒      ▒▒▒▒      ▒▒▒      ▒▒▒▒▒▒▒
 ▒      ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒      ▒▒▒      ▒▒▒▒▒▒▒
 ▒      ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒ ▒▒ρ

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr     Obegränsad tillgång till artiklar
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr     Obegränsat antal artiklar
Mest lästa
Bli medlem nu