tisdag, feb 7, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
3 Ida Dahl 25,490,319
4 Andreas Nygaard 25,090,602
5 Tord Asle Gjerd... 24,584,931
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Max Novak 24,254,434
8 Johannes Eklöf 24,074,060
9 Britta Johansso... 24,058,203
10 Oskar Kardin 23,980,610
11 Emilie Fleten 23,879,176
12 Stian Hoelgaard 23,789,140
13 Johan Hoel 23,746,548
14 Morten Eide Ped... 23,730,691
15 Herman Paus 23,470,459
16 Karstein Johaug 23,459,624
17 Lina Korsgren 23,111,810
18 Runar Skaug Mat... 22,987,428
19 Torleif Syrstad 22,977,143
20 Magnus Vesterhe... 22,969,272
21 Marcus Johansso... 22,556,320
22 Axel Jutterströ... 22,542,328
23 Vetle Thyli 22,272,323
24 Torgeir Sulen H... 22,173,420
25 Chris Andre Jes... 22,054,623
26 Thomas Ødegaard... 21,945,568
27 Anders Aukland 21,937,881
28 Joar Thele 21,847,272
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,558,881
31 Amund Riege 21,545,798
32 Nils Dahlsten 21,414,282
33 Maxim Vylegzhan... 20,901,270
34 Jiří Pliska 20,563,643
35 Thomas Joly 20,193,563
36 Stanislav Řezáč... 20,142,276
37 Jan Šrail 20,051,940
38 Fabián Štoček... 19,848,958
39 Anikken Gjerde ... 19,803,134
40 Stian Berg 19,712,280
41 Viktor Mäenpää... 19,561,603
42 Patrick Fossum ... 19,511,803
43 Petter Soleng S... 19,490,944
44 Simen Engebrets... 19,178,110
45 Sofie Elebro 19,133,173
46 Mauro Brigadoi 19,098,834
47 Gabriel Höjlind... 18,761,496
48 Alexey Shemiaki... 18,653,161
49 Magni Smedås 18,520,527
50 Kati Roivas 18,388,412
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Startlistor till Davos

Här är startlistorna till lördagens världscuptävlingar i Davos, Schweiz.
Tyvärr startar alltså inte Charlotte Kalla, Anna Haag eller Johan Olsson, som alla åkt bra här tidigare.

Det har snöat hela fredagen i Davos, där det varit ungefär 6 minusgrader. Därför blir med all sannorlikhet lösa spår.
- Det är inte så enkelt som det ser ut. Spåren blir glatta och det är en fråga hur mycket fäste man ska lägga, säger den svenske vallachefen Mats Eklund.
Utan de tre nämnda svenska stjärnorna på startlinjen står hoppen i första hand till Daniel Rickardsson och Marcus Hellner på herrarnas 15 kilometer.
Damerna startar klockan 12,15 och herrarna klockan 14,30. Tävlingen går i klassisk stil och Sverige har alltid lyckats bra i de schweiziska spåren.

Damer:
1      3185137     KYLLOENEN Anne      1987      FIN      Fischer
 2      3485283     NIKOLAEVA Svetlana      1987      RUS      Rossignol
 3      3295000     BROCARD Elisa      1984      ITA      Fischer
 4      3195040     FAIVRE PICON Anouk      1986      FRA     
 5      3295015     RUPIL Silvia      1985      ITA      Fischer
 6      1101920     CONFORTOLA WYATT Antonella      1975      ITA      Fischer
 7      1289227     SANNIKOVA Alena      1980      BLR      Fischer
 8      1293107     BOEHLER Stefanie      1981      GER      Rossignol
 9      3505013     JOHANSSON NORGREN Britta      1983      SWE      Fischer
 10      3185004     SARASOJA Riikka      1982      FIN      Salomon
 11      1274580     ISHIDA Masako      1980      JPN      Salomon
 12      3425117     ELDEN Marte      1986      NOR      Fischer
 13      3485030     SCHUCHKINA Olga      1980      RUS      Fischer
 14      1256732     SACHENBACHER -STEHLE Evi      1980      GER      Salomon
 15      1255665     SAARINEN Aino- Kaisa      1979      FIN      Rossignol
 16      3425410     OESTBERG Ingvild Flugstad      1990      NOR      Madshus
 17      1319976     KOLOMINA Elena      1981      KAZ      Fischer
 18      1182042     MALAKHOVA-SHISHKINA Svetlana      1977      KAZ      Fischer
 19      3055066     SMUTNA Katerina      1983      AUT      Fischer
 20      3425183     JACOBSEN Astrid Uhrenholdt      1987      NOR      Fischer
 21      3485198     IVANOVA Julia      1985      RUS      Fischer
 22      3705003     PROCHAZKOVA Alena      1984      SVK      Fischer
 23      3485342     DOTSENKO Anastasia      1986      RUS      Fischer
 24      1247226     ZELLER Katrin      1979      GER      Rossignol
 25      1142563     SHEVCHENKO Valentina      1975      UKR      Fischer
 26      1365857     RANDALL Kikkan      1982      USA      Fischer
 27      3505090     INGEMARSDOTTER Ida      1985      SWE      Rossignol
 28      3505003     RYDQVIST Maria      1983      SWE      Fischer
 29      3185256     LAHTEENMAKI Krista      1990      FIN      Madshus
 30      1255374     ROPONEN Riitta-Liisa      1978      FIN      Atomic
 31      3425349     KRISTOFFERSEN Marthe      1989      NOR      Atomic
 32      1222200     LONGA Marianna      1979      ITA      Fischer
 33      1276714     MAJDIC Petra      1979      SLO      Fischer
 34      3485195     TCHEKALEVA Yulia      1984      RUS      Fischer
 35      3425301     JOHAUG Therese      1988      NOR      Fischer
 36      1373617     FESSEL Nicole      1983      GER      Rossignol
 37      3435001     KOWALCZYK Justyna      1983      POL      Fischer
 38      1303777     BJOERGEN Marit      1980      NOR      Fischer
 39      1312216     BONER Seraina      1982      SUI      Fischer
 40      1181848     YATSKAYA Oxana      1978      KAZ      Fischer
 41      3505069     LINDBORG Sara      1983      SWE      Madshus
 42      3535270     ARRITOLA Morgan      1986      USA      Fischer
 43      3675007     ROCHSHINA Tatyana      1987      KAZ      Fischer
 44      3295088     DE MARTIN TOPRANIN Virginia      1987      ITA      Rossignol
 45      3205075     HERRMANN Denise      1988      GER      Atomic
 46      1345390     VINA Emilie      1982      FRA      Fischer
 47      3485197     TIKHONOVA Julia      1986      RUS     
 48      3485371     KUZIUKOVA Olga      1985      RUS      Fischer
 49      3535261     STEPHEN Elizabeth      1987      USA      Rossignol
 50      3495008     ORGUE Laura      1986      SPA      Fischer
 51      3195059     BARTHELEMY Laure      1988      FRA      Fischer
 52      3105040     GAIAZOVA Daria      1983      CAN      Rossignol
 53      3395035     ROHTLA Laura      1985      EST      Fischer
 54      3515038     TRACHSEL Doris      1984      SUI      Fischer
 55      1283116     ANDERSSON Lina      1981      SWE      Madshus
 56      1281564     BADILATTI Ursina      1982      SUI      Atomic
 57      3425365     FALLA Maiken Caspersen      1990      NOR      Fischer
 58      1312701     MISCHOL Seraina      1981      SUI      Atomic
 59      3195080     LOCATELLI Manon      1989      FRA      Rossignol
 60      3515141     STRUPLER Annina      1984      SUI     
 61      3515119     IMOBERDORF Rahel      1986      SUI     
 62      1169432     NATSUMI Madoka      1978      JPN      Fischer
 63      3385016     MALEC Vedrana      1990      CRO     

Herrar:
1      3180227     COLLIANDER Niklas      1985      FIN     
 2      3500138     SOEDERHIELM Tiio      1984      SWE      Fischer
 3      3050025     HIRNER Manuel      1985      AUT      Atomic
 4      1361686     MUEHLEMATTER Marco      1982      SUI      Madshus
 5      1106091     BATORY Ivan      1975      SVK      Atomic
 6      3100079     MCMURTRY Brent      1986      CAN      Fischer
 7      3300190     YOSHIDA Keishin      1987      JPN      Fischer
 8      3480695     BESSMERTNYKH Alexander      1986      RUS     
 9      3200127     MARSCHALL Philipp      1988      GER      Fischer
 10      3300021     NARUSE Nobu      1984      JPN      Rossignol
 11      3500529     ERIKSSON Jens      1987      SWE      Fischer
 12      3290008     GULLO Giovanni      1983      ITA      Rossignol
 13      1175155     MAGAL Jiri      1977      CZE      Fischer
 14      3480015     ALYPOV Ivan      1982      RUS      Fischer
 15      3670006     CHEREPANOV Sergey      1986      KAZ      Fischer
 16      1323468     REHEMAA Aivar      1982      EST      Fischer
 17      3290245     NOECKLER Dietmar      1988      ITA      Salomon
 18      3180301     LEHTONEN Lari      1987      FIN      Fischer
 19      1175058     KOUKAL Martin      1978      CZE      Atomic
 20      1286608     PERRILLAT Christophe      1979      FRA      Atomic
 21      3290016     CLARA Roland      1982      ITA      Madshus
 22      1059822     HJELMESET Odd-Bjoern      1971      NOR      Peltonen
 23      3420199     OESTENSEN Simen      1984      NOR      Atomic
 24      1356545     DJUPVIK Roger Aa      1981      NOR      Fischer
 25      1297957     MORIGGL Thomas      1981      ITA      Fischer
 26      1324729     GREY George      1979      CAN      Fischer
 27      3200015     REICHELT Tom      1982      GER      Madshus
 28      3180054     NOUSIAINEN Ville      1983      FIN      Peltonen
 29      1322498     NOVIKOV Sergey      1980      RUS      Fischer
 30      1106867     BAJCICAK Martin      1976      SVK      Fischer
 31      1344711     JAUHOJAERVI Sami      1981      FIN      Fischer
 32      1223849     CHECCHI Valerio      1980      ITA      Fischer
 33      1088534     VEERPALU Andrus      1971      EST      Fischer
 34      3100190     BABIKOV Ivan      1980      CAN      Salomon
 35      1345875     GAILLARD Jean Marc      1980      FRA      Fischer
 36      1067291     DI CENTA Giorgio      1972      ITA      Atomic
 37      3180053     HEIKKINEN Matti      1983      FIN      Fischer
 38      1139459     PILLER COTTRER Pietro      1974      ITA      Rossignol
 39      1178162     ANGERER Tobias      1977      GER      Rossignol
 40      3420239     NORTHUG Petter jr.      1986      NOR      Fischer
 41      1362947     PERL Curdin      1984      SUI      Rossignol
 42      1248293     SOEDERGREN Anders      1977      SWE      Fischer
 43      1363141     FISCHER Remo      1981      SUI      Fischer
 44      3670007     POLTORANIN Alexey      1987      KAZ      Fischer
 45      1362656     LIVERS Toni      1983      SUI      Rossignol
 46      3420228     JOHNSRUD SUNDBY Martin      1984      NOR      Fischer
 47      3150069     JAKS Martin      1986      CZE      Rossignol
 48      3420605     ROETHE Sjur      1988      NOR      Fischer
 49      3190111     MANIFICAT Maurice      1986      FRA      Fischer
 50      3100006     KERSHAW Devon      1982      CAN      Fischer
 51      3420036     ROENNING Eldar      1982      NOR      Rossignol
 52      3481161     BELOV Evgeniy      1990      RUS      Fischer
 53      3670000     CHEBOTKO Nikolay      1982      KAZ      Atomic
 54      1285347     FREEMAN Kris      1980      USA      Fischer
 55      3480013     VYLEGZHANIN Maxim      1982      RUS      Fischer
 56      1217350     BAUER Lukas      1977      CZE      Fischer
 57      3480832     SEDOV Petr      1990      RUS      Fischer
 58      3500015     RICKARDSSON Daniel      1982      SWE      Fischer
 59      3510023     COLOGNA Dario      1986      SUI      Fischer
 60      3500139     HELLNER Marcus      1985      SWE      Fischer
 61      3480016     LEGKOV Alexander      1983      RUS      Madshus
 62      3190125     POIRRIER Bastien      1988      FRA     
 63      3530489     HOFFMAN Noah      1989      USA     
 64      3390034     KARP Algo      1985      EST      Fischer
 65      1321237     KUHN Stefan      1979      CAN      Salomon
 66      1334720     COOK Chris      1980      USA      Rossignol
 67      3090024     TZINZOV Veselin      1986      BUL     
 68      3670005     KOSHEVOY Yevgeniy      1984      KAZ      Fischer
 69      3300209     KIMURA Masaya      1986      JPN      Fischer
 70      3300277     SHIMIZU Kouhei      1989      JPN     
 71      3510342     BAUMANN Jonas      1990      SUI      Atomic
 72      3500172     OTTOSSON Markus      1986      SWE     
 73      3510366     SCHNIDER Ueli      1990      SUI      Fischer
 74      3510361     PRALONG Candide      1990      SUI      Trab
 75      3190070     MIRANDA Cyril      1985      FRA      Salomon
 76      3040080     WATSON Callum      1989      AUS      Fischer
 77      3020000     SOULIE Francois      1978      AND      Salomon
 78      3380033     DADIC Edi      1993      CRO     
 79      3670049     VOLOTKA Denis      1985      KAZ     
 80      3510290     JAUN Pascal      1989      SUI     
 81      3510289     INNIGER Mathias      1988      SUI     
 82      3090025     BURGOV Ivan      1986      BUL     
 83      3040039     GRIMMER Nick      1983      AUS     
 84      3660065     SEMENOV Michail      1986      BLR
 

▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ö▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒, ▒ä▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ä▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒ä▒▒ö▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒ ▒▒å▒.
- ▒▒▒ ä▒ ▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒. ▒▒å▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ä▒ ▒▒ ▒▒å▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒, ▒ä▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ä▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒ö▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒,▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒,▒▒. ▒ä▒▒▒▒▒▒▒ ▒å▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒▒▒.

▒▒▒▒▒:
▒     &n

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr     Obegränsad tillgång till artiklar
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr     Obegränsat antal artiklar
Mest lästa
Bli medlem nu