Svårt beslut för Rikard att gå in i vallaboden
Det var inget lätt val och det tog lång tid att bestämma sig.
Men till slut valde Rikard Andreasson att bli landslagsvallare och trappa ner den egna elitsatsningen.
– Tanken var först att fortsätta ett år till men när chansen kom så valde jag till slut att hoppa på. Det är häftiga år framöver med VM och OS, säger Rikard.
Det är en riktigt vältränad vallare som kliver in i den svenska vallabussen.
– Jag har tränat i stort sett som vanligt i sommar. Och kanske blir det några tävlingar i slutet på säsongen och kanske även premiären i Bruksvallarna om jag känner att jag har orken, funderar Rikard.
När han i våras inte fick fortsatt förtroende i Team Exspirit och sedan fick förfrågan från nye vallabosssen i landslaget, Urban Nilsson, så var valet inte lätt.
Men Rikard har alltid själv varit intresserad av vallning och hade någon gång hoppats på att få valla på den här nivån. Nu blev det per omgående.
– Jag har vallat många gånger till mig själv och Susanne och märkt att man lyckats bra. Detta också i samverkan med andra vallare. Det här ska bli skoj, säger Rikard och lägger till:
– Som åkare har man känt vad man kan behöva. Vallningen är ju en oerhört viktig bit för att man som åkare ska lyckas optimalt.
Hur länge funderade då på om du skulle fortsätta som åkare eller hoppa på det här?
– Ganska länge. Jag fick sätta en deadline två gånger. När man hållt på så många år så är det ett svårt steg att ta. Man har suget kvar och jag har ju inte åkt dåligt de senaste säsongerna. Så det känns tufft men samtidigt ska det bli inspirerande att vara med på det här sättet
Om du får plocka ut topparna i karriären. Vad säger du då?
– Andraplatsen på Marcialonga. SM-bronset i Duathlon i Östersund, Femmilssilvret i Skellefteå och guldet i SM-stafetten i Åsarna. Det är väl det. Och så många bra lopp i Vasaloppet. Femma två gånger, sexa två gånger, nia och tia, säger Rikard. Sedan blev det ett antal världscupstarter. I stafett var Rikard med i Sveriges lag som blev tvåa vid världscupen i Gällivare i november 2008 till exempel.
Formen är som sagt god och den senaste tiden har det blivit lite mer löpning och mindre rullskidor än vanligt. Anledningen är Lidingöloppet som stundar snart. Rikard gör klassikern i år och gör det i full fart. Målsättningen är nämligen att slå totalrekordet. Det ser riktigt bra ut inför Lidingöloppet. Det är gamle världsmästaren i skidorientering, Tomas Löfgren, som har rekordet på 14,18, 45 från 2011.
– Jag siktar på att gå under 14 timmar. Gör jag 1.57 på Lidingöloppet så klarar jag det. Vi får se hur det går, funderar Rikard och fortsätter;
– Innan Vansbro hade jag bara simmat fyra gånger. Där skulle man kunna kapa väldgit mycket tid. Gör jag under två timmar på Lidingö så är jag jättenöjd. Får se om vaderna och kroppen håller hela vägen.
Rikard blir anställt av Svenska skidförbundet från 1 oktober till sista mars. Då är han tjänstledig från sitt ordinarie jobb på Cramo i Mora.
Den stora satsningen som landslaget nu gör med en utökad stab vallare var också en av anledningarna till att Rikard hoppade på tåget. Nu ges verkligen stora möjligheter att göra ett bra jobb. Det blir totalt tio vallare med Urban Nilsson som chef. Stefan Larsson från Gällivare blir ansvarig för glid och struktur. Mattias Berglund från Sundsvall blir ansvarig för fästet. Vid större tävlingar kommer teamet också kompletteras av två som nyss avslutat sina karriärer. Mats Larsson och Martin Larsson.