Svindlade i Vasaloppet

av langd • 12.02.2010
Bedragare har utnyttjat den stora efterfrågan efter startplatser i Vasaloppet. Folk som har försökt köpa sig platser har blivit lurade och förlorat pengar.

Bedragare har utnyttjat den stora efterfrågan efter startplatser i Vasaloppet. Folk som har försökt köpa sig platser har blivit lurade och förlorat pengar.

Bedragare har utnyttjat den stora efterfrågan efter startplatser i Vasaloppet.
Folk som har försökt köpa sig platser har blivit lurade och förlorat pengar.

Vasaloppet skriver följande på sin hemsida www.vasaloppet.se:
I ett antal fall har individer under den senaste tiden utsattas för bedrägeri i samband med köp av startplats till Vasaloppet från privatpersoner. Vår rekommendation är därför…
…att bara köpa från individer man känner, eller från en skidklubb. Alla skidklubbar finns listade hos Skidförbundet på www.skidor.com
OM man ändock blir lurad är vår rekommendation att händelsen polisanmäls.
I de fall köp skall göras rekommenderar vi att man följer nedanstående rutin, men betonar samtidigt att den inte är helt tillförlitlig eftersom någon kan ha kommit över ett personnummer på ett otillbörligt sätt

Be säljaren uppge sitt VasaID. För att ha tillgång till detta måste säljaren ha uppgivit sitt personnummer till Vasaloppet.  Köparen kan hos Vasaloppets kundtjänst kontrollera att det angivna VasaID tillhör rätt person.
Du som ärligt vill sälja din startplats hittar ditt VasaID på vasaloppet.se under modulen ”Uppdatera dina personupggifter”. Polisanmäl alltid den som försöker lura dig!

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Gus Schumacher byter också skidmärke

    Han har åkt på samma skidmärke sedan han som 14-åring fick en T-shirt och 50% på skidorna. Nu är det dock slut. OS-tvåan från USA är den nästa toppåkaren som meddelar att han byter skidmärke nästa säsong.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2026
  • Varför träna på hög höjd?

    av Mattis Basille
    19.06.2026
  • Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    av Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • LÖPTRÄNING: Effektiva intervaller – förbättra din syreupptagningsförmåga

    av Maja Eriksson/Längd.se
    18.06.2026
  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    av Maja Eriksson
    17.06.2026