Team Coop värvar Lukas Bauer!

av langd • 05.10.2012
Det världsledande långloppslaget inom längdskidåkning Team Coop, värvar en av världens absolut bästa klassiska skidåkare, Lukas Bauer. Den tjeckiske skidåkaren har många gånger visat sin kapacitet i de traditionella tävlingsspåren med två segrar i Tour de Ski, medaljer i OS och VM samt 23 individuella pallplatser i världscupen. Till vintern kommer vi även se honom i Ski Classics långlopp. – Det är en ny utmaning som jag ser fram emot och i Team Coop får jag ett väldigt professionellt upplägg med service och support. Det finns många meriterade åkare som jag kan lära av och jag ser fram emot vintern, säger Lukas Bauer.

Det världsledande långloppslaget inom längdskidåkning Team Coop, värvar en av världens absolut bästa klassiska skidåkare, Lukas Bauer. Den tjeckiske skidåkaren har många gånger visat sin kapacitet i de traditionella tävlingsspåren med två segrar i Tour de Ski, medaljer i OS och VM samt 23 individuella pallplatser i världscupen. Till vintern kommer vi även se honom i Ski Classics långlopp.
– Det är en ny utmaning som jag ser fram emot och i Team Coop får jag ett väldigt professionellt upplägg med service och support. Det finns många meriterade åkare som jag kan lära av och jag ser fram emot vintern, säger Lukas Bauer.

Värvningen av Lukas Bauer är ytterligare ett steg i Team Coops utveckling som världens ledande långloppslag.
– Fantastiskt roligt att kunna få världens kanske bästa klassiska traditionella åkare till Team Coop. Även om långlopp är något annat och det kommer ta lite tid för Lukas att komma in i den disciplinen, men det blir spännande redan till vintern att ses vad han kan göra, säger DavidNilsson, Teamchef Team Coop.

Även lagkapten Oskar Svärd är positiv till värvningen.
– Självklart är det kul och inspirerande med en av världens bästa traditionella åkare i teamet. Jag tror vi kan lära mycket av varandra där Lukas har en stor kapacitet på tuffa kuperade banor och vi övriga har mer erfarenhet från långlopp.

Team Coop består av:
Lagkapten Oskar Svärd, Sverige, trefaldig segrare av Vasaloppet och Jizerska Padesatka.
Jenny Hansson, Sverige, totalsegrare av Ski Classics 2012 och vinnare av Vasaloppet, Birkebeinerrennet och Marcialonga.
Seraina Boner, Schweiz, totalsegrare av Ski Classics 2011, vinnare av Birkebeinerrennet de två senaste säsongerna och segrar i både Marcialonga och Ski Classics Final.
Jimmie Johnsson, Sverige, fjolårets komet i långloppscirkusen med två pallplatser och ytterligare två topp fem platser i Ski Classics.
Morten Eide Pedersen,Norge, totalsegrare av Ski Classics ungdomstävling 2012.
Roger Aa Djupvik, Norge, tvåa i Birkebeinerrennet och Ski Classics Final 2012.
Espen Harald Bjerke, Norge, trea i Birkebeinerrennet 2012. Nicola Morandini, Italien, två sjundeplatser i Marcialonga.
Lukas Bauer, Tjeckien, två segrar i Tour de Ski, medaljer i OS och VM samt 23 individuella pallplatser i världscupen.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Här är Sveriges trupp till JVM

    Nu står det klart vilka juniorer som får representera Sverige i årets upplaga av JVM. Totalt har sex damer och sex herrar tagits ut till mästerskapet.
    av Langd.se
    23.01.2025
  • Allt du behöver veta inför tävlingarna i Engadin

    av Langd.se
    23.01.2025
  • Svenskt silver i skidskytte på Universiaden i Italien

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.01.2025
  • Vikten av att ligga i vindsuget – Så mycket kan du spara

    av Johan Trygg/Teemu Virtanen/Max Östlund
    22.01.2025
  • Petas från VM: Nu ska han köra långlopp

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.01.2025