Tuff helg i norska Aure

av langd • 31.07.2008
Flera av världens bästa skidåkare möts den kommande helgen i lilla Aure på norska nord-västlandet för tuffa tävlingar. Landslagsåkare från både Norge, Sverige, Finland, Tyskland och Frankrike finns på startlinjen och flera har redan avverkat en veckas tufft träningsläger.

Flera av världens bästa skidåkare möts den kommande helgen i lilla Aure på norska nord-västlandet för tuffa tävlingar. Landslagsåkare från både Norge, Sverige, Finland, Tyskland och Frankrike finns på startlinjen och flera har redan avverkat en veckas tufft träningsläger.

Flera av världens bästa skidåkare möts den kommande helgen i lilla Aure på norska nord-västlandet för tuffa tävlingar.
Landslagsåkare från både Norge, Sverige, Finland, Tyskland och Frankrike finns på startlinjen och flera har redan avverkat en veckas tufft träningsläger.

På fredagens program står två tävlingar: Först en mountainbike-tävling på 35 kilometer med start och mål i Aure, ungefär två och en halv timme väster om Trondheim.
Därefter på eftermiddagen blir det en rullskidssprint med både prolog och finaler. Lördagen startar med löpning i Kyrksæterøra, där den gamle skidhjälten Ove Aunli bor, allt från 1-3 kilometer.
Det hela avslutas med 33 kilometer jaktstart på rullskidor från Kyrksæterøra till Aure på lördag eftermiddag.

Världseliten på plats
Och startfältet är gediget. Från Sverige är det oklart vilka som kommer till start, men både Mathias Fredriksson, Charlotte Kalla och Anna Haag står med i startlistan tillsammans med ett helt svenskt damlandslag.
I tillägg kommer det tyska landslaget med Tobias Angerer, Jens Filbrich, Axel Teichmann och sprintern Josef Wenzl samt damerna Manuela Henkel, Evi Sachenbacher-Stehle, Claudia Künzel-Nystad, Steffi Böhler, Nicole Fessel och Katrin Zeller.
Vincent Vittoz försvarar de franska färgerna och hela det finska landslaget finns på plats med stjärnor som Virpi Kuitunen, Aino Kaisa Saarinen, Pirjo Muranen, Mona-Liisa Malvalehto, Riitta-Liisa Roponen och killarna Sami Jauhojärvi, Matias Strandvall och Martti Jylhä.
Givetvis finns också ett starkt norskt deltagande med Petter Northug jr, Odd-Bjørn Hjelmeset, Tor Arne Hetland, Eldar Rønning och Øystein “Pølsa” Pettersen på plats. I tillägg damlaget med Marit Bjørgen, Therese Johaug, Kristin Størmer Steira, Ella Gjømle och flera övriga.

Rullskids-VM 2010
De aktiva arrangörerna i Aure, firman Norwayevents AS, har också tildelats VM på rullskidor 2010, som blir den viktigaste tävlingen i bygden.
Dessutom skall man genrepa med världscup på rullskidor 2009, så mycket händer i lilla Aure utanför Kristiansund.
Mer info kan du hitta på: www.norwayevents.no.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Oberhof har fått skidtunnel

    by langd
    16.07.2009

Fler artiklar

  • Ski Classics-åkare dominerade Idre Classic

    Idag avslutades den nationella långloppssäsongen med den nystartade tävlingen Idre Classic. Då var det Ski Classics-åkare som vann både dam och herrklassen.
    av Maja Eriksson
    11.04.2026
  • Hedegart tog medalj i skidskyttecomebacken – vill in i landslaget

    av Maja Eriksson
    11.04.2026
  • Talangerna tog hem guldet på Idre Fjäll

    av Maja Eriksson
    10.04.2026
  • Piteå Elit krossade konkurrenterna i sprintstafetten

    av Maja Eriksson
    10.04.2026
  • Bakom OS-guldet: kämpade i det tysta

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    10.04.2026