Utropstecken och frågetecken i Bruksvallarna

av langd • 19.11.2007
Tävlingspremiären i Bruksvallarna är över. Det fanns utropstecken! Och frågetecken?

Tävlingspremiären i Bruksvallarna är över. Det fanns utropstecken! Och frågetecken?

Tävlingspremiären i Bruksvallarna är över.
Det fanns utropstecken!
Och frågetecken?

Om mindre än en vecka är det världscuptävlingar i norska Beitostölen och efter att ha sett den svenska eliten i Bruksvallarna finns det hopp.
Marcus Hellner och Charlotte Kalla i fristil mot världseliten blir högintressant. Båda kan nå pallen och Hellner hymlar inte med vad han vill:
– Störst chans i världscupen har jag utan tvekan i fristilsloppen! Det är där jag hoppas kunna ta mig upp på pallen.

Charlotte Kalla säger att hon längtar till Beito och att hon tänker göra sitt yttersta där för att placera sig bra.
Norrbottenstjejens imponerade stort i Bruksvallarns fristilslopp och det lär inte finnas många i världen som hänger med henne.

Maria Rydqvist är bättre i klassiskt än i fritt, vilket också resultaten i Bruksvallarna vittnade om.
Men Rydqvist är på G.
Sverige kan få ett vasst stafettlag.

Kul också med Anna Hansson som vände minus till plus och stakade åt sig en världscupbiljett på söndagen.

Anders Södergrens lördagstävling lämnade inget i övrigt att önska. Det var en uppvisning i världsklass. I fristil kan han bättre. Kraven är ju ganska höga på Söderhamnssonen.

Jerry Ahrlins och det Militära landslagets framfart imponerar och ger ett utropstecken för Försvarsmaktens satsning. I lördags kom Ahrlin 2:a, Oskar Svärd 3:a, Martin Larsson 4:a och Rikard Andreasson 5:a. Dessutom var Jenny Hansson trea i damklassen och Maria Gräfnings fyra i lördags och femma på söndagen. Samtliga tillhör Militära landslaget.

Apropå Gräfnings. Kalle Gräfnings i Falun-Borlänge SK! Stort utropstecken i fristil. Och nu nybakad landslagsman. Spännande!

Frågetecknen står bakom Lina Andersson, Anna Dahlberg, Britta Norgren, Mats Larsson, Johan Olsson och  Mathias Fredriksson.
Samtliga avstod tävlingarna i helgen på grund av förkylningar och halsbesvär. Formen är oviss hos några av våra absolut bästa skidåkare.
– Jag är tillbaka i träning under måndagen (läs idag). Doktor Ulrich gav mig en rejäl medicinkur och den tog skruv. Träningslägret i Ramundberget gick bra och jag är av allt att döma redo att starta säsongen i Beitostölen, säger Mathias Fredriksson.

Slutligen:
Utropstecken för deltagarantalet bland herrarna. Över hundra startande i lördags. Frågetecken för antalet deltagare i damklassen. Ett 30-tal startande. Ingen övertygande återväxt och stora tidsavstånd.
Alarmerande!

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Vallatips för Tjejvasan!

    by langd
    22.02.2013
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008

Fler artiklar

  • Allt du behöver veta inför Blinkfestivalen

    På onsdag startar årets upplaga av Blinkfestivalen. På plats finns världsstjärnor inom både längdskidor, skidskytte och långlopp. Här hittar du program och starttider.
    av Langd.se
    03.08.2026
  • Ådrog sig skräckskada under löppass: ”Mest dramatiska jag har upplevt som idrottare”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    02.08.2026
  • Har förlovat sig med tidigare landslagskollegan

    av Langrenn.com/Langd.se
    01.08.2026
  • Längdstjärnor möter hockeyprofiler i prestigefylld match

    av Maja Eriksson
    31.07.2026
  • LÖPTRÄNING: Återhämtningsjogg – ta hand om kroppen mellan tuffa träningspass

    av Maja Eriksson
    30.07.2026