VM 2013 – slutspurten

av langd • 08.05.2008
Kampanjen för ett svenskt VM 2013 går in på slutspurten. Den 29 maj i Sydafrika fattas beslutet om det blir Falun som får VM i nordiska grenar om fem år. – Vi är helt klart en av favoriterna, säger Jan Palander, ansvarig för VM-kampanjen från Svenska Skidförbundet.

Kampanjen för ett svenskt VM 2013 går in på slutspurten. Den 29 maj i Sydafrika fattas beslutet om det blir Falun som får VM i nordiska grenar om fem år. – Vi är helt klart en av favoriterna, säger Jan Palander, ansvarig för VM-kampanjen från Svenska Skidförbundet.

Kampanjen för ett svenskt VM 2013 går in på slutspurten. Den 29 maj i Sydafrika fattas beslutet om det blir Falun som får VM i nordiska grenar om fem år.
– Vi är helt klart en av favoriterna, säger Jan Palander, ansvarig för VM-kampanjen från Svenska Skidförbundet.

Den 25 maj startar FIS, det Internationella Skidförbundets, kongress. Under den veckan är det upp till bevis för de olika VM-kandidaterna. Totalt handlar det om fem orter som kämpar för VM 2013. Förutom Falun och Sverige är det Lathi Finland, Oberstdorf Tyskland, Zakopone Polen och Val di Fiemme Italien.
Till Sydafrika, för att sälja in Falun och Sverige åker representanter från Falu kommun, Svenska Skidförbundet och dessutom tre skidlegendarer: Thomas Wassberg, Janne Boklöv och Emelie Öhrstig. Dessa finnas på plats i Sveriges monter där kongressdeltagarna kommer mingla runt mellan möten och föreläsningar.
– Vi kommer vara så svenska vi kan och bland annat bjuda på kaffe och kanelbullar, säger Jan Palander.

Samma dag som beskedet om vem som får VM meddelas har varje ort cirka tio minuter på sig att genomföra en presentation för council, Internationella Skidförbundets styrelse.
– Kampanjen har ju pågått en längre tid men vi hoppas vi kan vara med och påverka in i det sista, säger Palander som menar att Sverige har två viktiga fördelar gentemot de andra kandidaterna.
 – Det första är vår arena. Vi är en av få nationer som kan erbjuda en plats där allt är samlat, längdåkningen, backhoppningen och nordisk kombination. Där sticker vi ut och det underlättar framför allt för tv-sändningar vilket är en enormt viktig bit. Det andra, och det är lite osvenskt, är att vi kan säga: Vi kan det här, ni kan lita på oss, vi har stor erfarenhet av sådana här arrangemang.
Här syftar Palander bland annat på flera väl genomförda världscuptävlingar i längd som fått bra kritik internationellt. Att alpina VM i Åre 2007 var otroligt lyckat och väl genomfört är också en styrka som de nordiska grenarna kan ha fördel av.

Så, klockan 18,30, den 29 maj presenterar det Internationella Skidförbundet sitt beslut.

Om Falun får VM 2013, hur kommer ni fira?
– Den nation som vinner ska hålla en coctail mellan 18.30-20.30.

Men hur kommer ni som jobbat med kampanjen att fira?
– Ja du, det vet jag inte riktigt, men om vi vinner kommer det att höras, det kan jag lova.

Källa: SSF

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Vallatips för Tjejvasan!

    by langd
    22.02.2013
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008

Fler artiklar

  • Stenshagen dominerade – svenskarna ner på jorden igen

    Mattis Stenshagen (bilden) krossade motståndet när Toppidrettsveka i Norge fortsatte med backtävlingen Brekka Opp på lördagsförmiddagen. Dom svenska åkarna kom snabbt ner på jorden efter den starka insatsen i fredagens långlopp på Hitra.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.08.2026
  • Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • Spännande duell väntar när Myhlback och Halfvarsson möts på hemmaplan

    av Langd.se
    21.08.2026
  • Här är programmet för norska Toppidrettsveka 2026

    av Leandro Lutz
    21.08.2026
  • Rullskidguiden 2026

    av Langd.se
    21.08.2026