Charlotte Kalla helt överlägsen i Lillehammer!
Med perfekt teknik och enorm fysik krossade Charlotte Kalla allt motstånd i Lillehammer.
Kalla var hela 19,7 sekunder före tvåan Heidi Weng på 15 kilometer skiathlon.
– Det var en jättehärlig känsla i kroppen idag, sa Kalla till SVT.
Med perfekt teknik och enorm fysik krossade Charlotte Kalla allt motstånd i Lillehammer.
Kalla var hela 19,7 sekunder före tvåan Heidi Weng på 15 kilometer skiathlon.
– Det var en jättehärlig känsla i kroppen idag, sa Kalla till SVT.
Charlotte Kalla håller nu en nivå tekniskt och fysiskt som vi troligtvis aldrig sett förut. Det sättet hon åkte ifrån erkänt duktige klättraren Weng i den tuffaste motbacken på slutvarvet säger allt. Weng stod i princip still i jämförelse med Kalla.
– Jag behöver smälta det här lite grann, var Kallas första kommentar till SVT efter den överlägsna segern.
Det var Kallas första seger i ett skiathlon-lopp på världscupnivå. Förr hade hon svårt att få ut sin skejtkapacitet i just skiathlon-lopp.
– Det var en jättehärlig känsla i kroppen idag. Det är tuffa sig partier på banan men det gick bra att återhämta sig. Idag var det bara att åka bra skidor, att åka billigt och ha en avslappnad åkning, beretttade Kalla och fortsatte:
– Som formen är nu känns det fantastiskt.
Charlotte och Heidi skapade marginal till övriga redan på första varvet även om Teresa Stadlober hängde med ett litet tag.
Efter skidbytet så åkte Kalla så taktiskt. Hon släppte fram Weng då och då men när hon väl satte in stöten på slutvarvet så blev det lucka direkt. Charlotte vände sig aldrig om utan åkte bara helt sonika ifrån norskan.
Jublande topptrio i Lillehammer: Weng, Kalla och Haga. FOTO: Jon Olav Nesvold/Bildbyrån.
Marit Björgen hade problem med fästet under klassiska delen men krigade sig tillbaka och slutade fyra i loppet.
Stina Nilsson hade det ännu tuffare på klassiska delen.
– Jag är inte så nöjd klassiska. Jag fick inte till tekniken uppför. På Skejten blev liv i åkningen igen, sa Stina som blev andra svenska åkare på 18:e plats.
Anna Haag såg pigg ut inledningen av klassiska delen. Anna föll tillbaka innan skidbytet och kunde sedan inte avancera på skejtdelen och slutade 21:a
– Benen väger bly. Nu åker jag till Davos och lägger mig i sängen en vecka, var Haags kommentar efter loppet.
Resultat
Damer 15 km skiathlon, Lillehammer
1. Charlotte Kalla 42:24.7
2. Heidi Weng + 19.7
3. Ragnhild Haga + 43.6
4. Marit Björgen +54.3
5. Jessica Diggins + 57.0
6. Teresa Stadlober + 1:04.9
18. Stina Nilsson + 2:15.2
21. Anna Haag + 2:31.4
31. Linn Sömskar + 3:11.13
33. Emma Wikén + 3:15.5
47. Evelina Settlin + 4:46.9