Dags för Tartu Maraton på söndag

av Johan Trygg • 16.02.2022
Tartu Maraton i Estland var en del av Visma Ski Classics 2012 och 2013. Nu på söndag gör det 63 kilometer långa loppet comeback i Pro Touren. Du ser loppet i SVT med start 08.50.
Tartu Maraton i Estland var en del av Visma Ski Classics 2012 och 2013. Nu på söndag gör det 63 kilometer långa loppet comeback i Pro Touren. Du ser loppet i SVT med start 08.50.

Loppet som har en lång historia och startade redan 1960. Det är ett mycket populärt lopp och ett av de största långloppen i världen. 2013 fullföljde hela 7881 åkare huvuddistansen 63 kilometer.

Starten är i välkända skidmeccat Otepää och målet i Elva. Banprofilen kan vid en första anblick se relativt flack ut men det finns rejäla backar inte minst partiet fram mot bergspriset i Harimägi. En sak som utmärker banan är att det hela vägen är en mycket bred bana med minst sex till åtta spår i bredd men bitvis så många som 16 spår.

På söndag är det Ida Dahl, Team Ramudden och Andreas Nygaard, Team Ragde Charge, som startar i de gula ledarvästarna. Båda åkarna vann förra helgen lopp Jizerská 50 i Tjeckien.

Ställningen i Visma Ski Classics finns här.

Fakta Tartu Maraton
Datum: 20 februari 2022
Distans: 63 km klassisk stil
Plats: Otepää – Elva, Estland
Högsta punkt: 211 m
Höjdmeter totalt: 779 m
Starttid: Damer 08.50, herrar 09.00
Aktiva år: 63, 48:e upplagan
Visma Ski Classics spurtpris: Palu 46 km
Visma Ski Classics bergspris: Harimägi 17 km


Bansträckning Tartu Maraton.


Banprofil Tartu Maraton.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Novak diskad – Igen

    Max Novak blir diskad efter målgång på grund av knuffen i målfållan. Nu reagerar teamchefen.
    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    15.03.2025
  • ”Sebbe” sprack i sista stående – Nelin femma

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.03.2025
  • Upprättelse för Løwstrøm Nyenget – Poromaa på pallen

    av Max Östlund
    15.03.2025
  • Anna sköt fullt och blev bästa svenska

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.03.2025
  • Johaug med revansch på svenskorna

    av Max Östlund
    15.03.2025