Dahl en vinnare i Värnamorullen

av Mårten Lång • 03.09.2022
Ida Dahl gick loss på det näst sista varvet av Värnamorullen. Segermarginalen till tvåan Hedda Bångman blev till slut drygt två minuter: — Kroppen svarade bra i dag, säger Dahl, Team Engcon.
Ida Dahl gick loss på det näst sista varvet av Värnamorullen. Segermarginalen till tvåan Hedda Bångman blev till slut drygt två minuter: — Kroppen svarade bra i dag, säger Dahl, Team Engcon.

Huvuddelen av damfältet i Värnamorullen höll ihop under det första varvet av fyra. Men ut på det andra varvet höjde Hedda Bångman farten och Ida Dahl hakade på:

— Första varvet gick det lugnt, sedan när Hedda höjde farten fick vi en lucka. Sen när vi närmade oss sista varvningen kom Emil Persson ikapp oss och då hängde jag med honom en liten bit och då fick jag en lucka. Sen var det bara att köra. Skönt att känna att kroppen svarade igen. Det har varit lite tungt en tid, säger Dahl som gjorde ett bra lopp på Alliansloppet förra helgen och åkte därefter ett par dagar till Torsby:

— Kul att vara i skidtunneln och träna och testa lite skidor, säger Dahl som kommer att vara hemma i Östersund och träna. Nästa tävling blir Klarälvsloppet i slutet av september, säger Dahl som vann med två minuters marginal till Hedda Bångman, Offerdal.

Linnea Johansson, Lager 157 Ski Team, åkte in som trea i loppet och behåller därmed ledningen i totalsammandraget av 157 XCC Rollerskitour:

— Skönt att jag kunde behålla pallplatsen. Det var en jobbig dag för mig; men tänker att det är bra träning inför vintern, säger Johansson i Värnamorullens livesändning.

Nästa deltävling i 157 XCC Rollerskitour blir i 17 september då det är dags för Billinge Rollers.

Värnamorullen, 40 km damer: 1) Ida Dahl, Team Engcon, 1.40.32, 2) Hedda Bångman, Offerdal, +2.05, 3) Linnea Johansson, Lager 157 Ski Team, +4.35, 4) Olivia Hansson, Karlslund, +5.07, 5) Maja Eriksson, Lager 157 Ski Team, +5.16.

LÄS OM HERRTÄVLINGEN HÄR

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Tung svensk dag i Ski Classics – totalledaren diskad

    Riege med uppmärksammat regelbrott i 3 Zinnen Ski Marathon. Efter målgången var juryns beslut skoningslöst; totalledaren diskad.
    av Max Östlund
    11.01.2025
  • Ännu en emotionell seger för Engcon-åkaren

    av Max Östlund
    11.01.2025
  • Olyckan har utvecklat nya styrkor

    av Inge Scheve/Max Östlund
    10.01.2025
  • Se helgens Ski Classics på SC Play

    av Langd.se/ Ski Classics
    10.01.2025
  • Ponsiluoma höll svenska flaggan högt

    av Max Östlund
    10.01.2025