Efter chockbilderna – Nu agerar Vasaloppet

Efter chockbilderna agerar Vasaloppet
Nu agerar Vasaloppet efter att bilder från åkare, vallare och funktionärer setts porträttera blöta skidspår – ”det kommer frysa till bra”, menar Vasaloppets sportchef.

Vasaloppet agerar efter rådande väderhysteri i norra Dalarna. Temperaturen har de senaste dagarna varit en bra bit över nollan. Dessutom har det fallit en del regn vilket avsevärt försämrat väderförhållandena. På väg ut ur Smågan var det under måndagen en stor vattenpöl samtidigt som delar av spåren låg under vatten.

Läs även: Vasaloppets förbannelse – Kan 2024 upprepa sig?

Nu agerar alltså Vasaloppet genom att stänga delar av skidspåren från Sälen till Vasslan i syfte att spara på snön.

– Vi hoppas på förståelse för detta och välkomnar alla som vill träna att göra det i den nedre delen i Vasaloppsarenan, säger Tommy Höglund, sportchef på Vasaloppet.

De senaste dagarnas mildväder har påverkat skidspåren i den västra delen av Vasaloppsarenan, från Sälen ner mot Mångsbodarna och Evertsberg. Vatten har trängt upp på myrarna och det har varit bitvis blött i skidspåren. Nu stänger man den delen av Vasaloppsarenan och startar upp ett arbete för att förbereda spåren inför kommande helg då Stafettvasan, Nattvasan 30, 45 och 90, Vasaloppet 10 och det 101:a Vasaloppet är planerade.

– Vi kommer att jobba med att leda bort vatten och dra om spåren på vissa ställen. Dessutom lägger vi ut mer snö där vi har möjlighet. Väderprognosen framåt pekar på minusgrader på nätterna och vi räknar med att spåren kommer frysa till bra, säger Tommy Höglund.

I Sälen har hjullastare och lastbilar setts samla snö från öppna ytor och snöhögar, samtidigt som mycket snö har transporterats till Vasaloppsstarten.

”Även på startplatsen i Sälen pågår ett förberedande arbete inför helgens lopp”, bekräftar Vasaloppet. Där startar Stafettvasan och Nattvasan 90 fredag 28 februari samt Vasaloppet söndag 2 mars.

Vasaloppet har tidigare bara blivit inställt två gånger på grund av snöbrist. Nämligen 1932 och 1990. Under förra årets tävlingar var förhållandena vid starten väldigt besvärliga. Såväl i som utanför spåren.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Talangen med fullträff i Otepää

    Idag kördes den sista individuella tävlingen i IBU-cupen för den här säsongen. Sprint stod på schemat och då slog 20-åriga talangen till med ett topplopp.
    av Maja Eriksson
    14.03.2025
  • Förkylningssymptomen slår till igen – Reser hem från Oslo

    av Pressmeddelande
    14.03.2025
  • ”Är idiotiskt” – Förbannad på FIS

    av Ingeborg Scheve
    14.03.2025
  • Fantastiskt, Jakov Fak

    av Max Östlund
    13.03.2025
  • Hanna Öberg är i form alltså! – Tvåa i Pokljuka

    av Max Östlund
    13.03.2025