Favoriten inför Energamo Lipnolopet: – Jag siktar på att vinna!

av Kjell-Erik Kristiansen • 02.10.2026
– Jag siktar på att vinna! Äntligen är långloppsstjärnan tillbaka. Hon ”tjuvstartade” med en pallplats i Alliansloppet. Nu åker hon till Tjeckien för att delta i Energamo Lipnolopet som sänds på SC Play.

– Jag siktar på att vinna! Äntligen är långloppsstjärnan tillbaka. Hon ”tjuvstartade” med en pallplats i Alliansloppet. Nu åker hon till Tjeckien för att delta i Energamo Lipnolopet som sänds på SC Play.

Magni Smedaas gjorde en comeback under förra säsongen efter flera långa uppehåll.

– Kroppen gick bara in i viloläge. Jag orkade ingenting. Jag vet fortfarande inte riktigt varför det blev så, men under sommaren och hösten har jag kunnat träna bra, säger hon.

Träningen är helt annorlunda än tidigare, och kroppen har svarat bra på det. Magni får hjälp av den regerande Ski Classics-vinnaren Anikken Alnes Hagen, som ger råd och stöd i träningen.

Pojkvännen bidrar

– Tidigare körde jag mer periodiserad träning med riktigt tuffa veckor ibland. Nu handlar det mer om att hålla ett jämnt och lugnt tempo. Det är först i höst som jag har lyckats köra ordentliga tröskelpass. I dag känner jag nästan att jag är bättre än tidigare, säger den tidigare Birken-vinnaren.

Hon berömmer också sin pojkvän. Franske Theo Schely har kommit in i hennes liv som ett friskt andetag. Magni var på plats när han tog OS-medalj i vintras, och hon säger att hon har lärt sig mycket av både honom och hur fransmännen tränar.

HYLLAR FLICKVÄNEN. Den franske OS-medaljören Theo Schely har varit ett stort stöd för Magni Smedaas på vägen tillbaka. Foto: ROLF ZETTERBERG/kekstock.com

På pallen i Alliansloppet

Motivationen fick sig en rejäl boost under comebacket i Alliansloppet i Trollhättan. Magni hängde med i täten där bland annat Astrid Øyre Slind drog hårt.

– Ja, det gick riktigt fort, medger hon.

– Men jag är väldigt nöjd med att jag slog Gina Del Rio från Andorra i spurten. Hon är ju tidigare juniorvärldsmästare.

Nu hoppas hon kunna kämpa i toppen igen i Ski Classics kommande vinter.

– Det är i alla fall målet. Denna vinter blir det spännande att se vem som kommer att dominera. Nu har både Anikken och Silje (Øyre Slind) lagt av.

FIRANDE AV SEGER! Tredjeplatsen i comebacket i Alliansloppet bevisade att Magni är tillbaka. Foto: ROLF ZETTERBERG/kekstock.com

Har nytt lag på gång

Just nu har hon inget lag inför nästa säsong, men hon lugnar oss med att ”det kommer att lösa sig”.

– Jag har kontakt med ett lag och egentligen väntar jag bara på att det ska bli helt klart.

Magni Smedaas är tillsammans med franske Jeremy Royer den enda som för närvarande inte har något lag av de åkare som förra säsongen var i Team Eksjöhus. Det laget har nu lagts ner. Men hon antyder också ganska klart att Royer också är på väg till samma lag som hon själv.

Från expert till aktiv

För ett år sedan var Magni Smedaas orkeslös och utanför tävling. Hon var expertkommentator på SC Play under Lipnoloppet.

– Jag måste nog se loppet en gång till så jag kommer ihåg hur banan ser ut. Men den långa backen upp till mål borde passa mig bra, tror hon.
Denna gång byter hon alltså med Anikken Gjerde Alnes, som nu blir expertkommentator istället.

Se Lipnoloppet på SC Play lördag kl 09:55.

SC Play ingår i medlemskapet på Langd.se, är du inte redan medlem – bli det här!

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    24.02.2026
  • 1

    OS-drottningen utmanar Vasaloppsvinnaren

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Långloppsstjärnan avslutar karriären efter säsongen

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Skidstjärnan debuterar som expertkommentator: ”Det blir spännande”

    by Maja Eriksson
    01.10.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.03.2026

Fler artiklar

  • VM Falun 2027 – här är hela tävlingsprogrammet

    Kommer du ihåg den här härliga stämningen under skid-VM 2015? Nu är det snart dags igen på Lugnet i Falun. Här får du programmet og tiderna som gäller för VM 2027.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    28.09.2026
  • Ski Classics-säsongen fortsätter i Sverige med Oxberg – Mora Sprint för damer och herrar

    av Leandro Lutz
    28.09.2026
  • Längdstjärnorna har förlovat sig

    av Langd.se
    28.09.2026
  • Optimera din Växel 4 – teknik för fart och kraft i skateåkning

    av Langd.se
    27.09.2026
  • Reseguide – Bedřichov: Jizerskabergen möter tjeckiskt hantverk

    av Leandro Lutz
    27.09.2026