Flera svenskar till final i Skandinaviska Cupen

av Maja Eriksson • 13.12.2024
Startfälten i Skandinaviska Cupen i Lillehammer håller världscupsnivå. Idag avgjordes sprinten och flera svenska åkare tog sig till final.

Startfälten i Skandinaviska Cupen i Lillehammer håller världscupsnivå. Idag avgjordes sprinten och flera svenska åkare tog sig till final.

Under tre dagar körs Skandinaviska Cupen i Lillehammer. Nivån är skyhög med flera åkare som redan presterat starkt i världscupen den här säsongen. Idag stod sprint på schemat och totalt tog sig sju svenska åkare vidare från prologen, tre damer och fyra herrar.

I herrklassen dominerade inte helt oväntat Norge och fem av sex åkare i finalen var norska. Men det var en svensk som ville vara med och utmana norrmännen. Anton Grahn tog sig till final i det starka startfältet och slutade fyra, före en sån som Sindre Björnestad Skar med tunga meriter. Vann gjorde Ansgar Evensen före Aron Åkre Rysstad och Sivert Wiig.

Totalt var det fyra svenska herrar som tog sig vidare från prologen. Alvar Myhlback slutade 7:a i prologen, Anton Grahn 13:e, Oskar Svensson 18:e och Jesper Persson 22:a. Oskar Svensson tog sig till semifinal och resten åkte ut i kvartsfinalerna.

Läs också: Sveriges trupp till Skandinaviska Cupen

Finsk åkare dominerade damklassen

I damklassen var det två svenska damer i final, både Märta Rosenberg och Elin Henriksson tog sig dit. Förutom den duon tog sig också Evelina Crusell vidare från prologen, men åkte ut i kvartsfinalen.

Väl i finalen hade inte svenskorna mycket att sätta emot den norska trion och framför allt Amanda Saari som var överlägsen och vann. Elin Henriksson slutade femma och Märta Rosenberg sexa. Bakom finskan knep Julie Bjervig Drivenes andraplatsen före Ingrid Bergene Aabrekk som trea.

Imorgon fortsätter tävlingarna i Lillehammer med masstart 20 km klassiskt stil.

Här hittar du resultat från dagens tävling.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    by Maja Eriksson
    26.05.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 240202 Lisa Vinsa, Piteå Elit SK under damernas sprint i Ford Smart Energy Cup den 2 februari 2024 i Åsarna.
    1

    Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • 1

    Svenskan fortsätter i Northugs team

    by Maja Eriksson
    14.05.2026

Fler artiklar

  • Två veckor efter avhoppet: Dyker upp i nytt toppjobb hos omstridd konkurrent

    Lämnade landslaget i protest för två veckor sedan, nu dyker tränarprofilen upp i nytt toppjobb hos omstridd konkurrent.
    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • RULLSKIDTRÄNING: Standardpass på stakmaskin

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Svenska juniorstjärnan: ”Hela kulturen är bättre i Norge”

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • CYKELTRÄNING: Kadens och teknikpass – smidigare trampande, starkare motor

    av Leandro Lutz/ProXCskiing.com
    23.06.2026
  • Svensk talang får Charlotte Kallas stipendium

    av Maja Eriksson
    23.06.2026