Anders Södergren, här under jubileumsvasan, kör stafettvasan fredagen den 3:e mars.
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Följ kvällens sprint exklusivt i våra kanaler: ”Häftig tävling”
En rad av Ski Classics-åkarna ställs mot varandra som en försmak på söndagens Jizerska50. Detta i eftermiddagens Orlen Benzina Sprint. Du följer tävlingarna exklusivt i våra kanaler.
Det är en intensiv fredagseftermiddag som väntar många av Ski Classics-åkarna. Detta då de kör Orlen Benzina Sprint, på skidstadion i Bedrichov där det om ett och ett halvt dygn väntar start i Jizerska50. Säsongens andra Ski Classics-lopp.
Team Engcons Ida Dahl har varit på pallen de två senaste åren i sprinten (en flack staksprint med prolog, semifinal och final):
— Givetvis kör jag sprinten! Det är en rolig tävling med bra atmosfär, så hela laget kommer köra. Jag kör mest för att det är kul och har väl inget egentligt resultatmål, säger Dahl.
Hon ställs bland annat mot totalledaren i Ski Classics Magni Smedås, som för ett par veckor sedan vann Marcialonga och gick upp till topp i sammandraget:
— Jag har inte åkt sprint sedan jag körde världscupsprinten hemma i Lillehammer i december. Jag tror att detta är det perfekta sättet att ladda inför loppet på söndag, säger Smedås i Team Eksjöhus.
Hon ställs dessutom mot Team Ramuddens Ida Palmberg som gjort karriärens två bästa resultat de senaste veckorna när hon blivit sjua i både Engadin La Diagonela samt Marcialonga.
— Det är en rolig tävling med bra stämning. Jag tycker om att “sprinta” och sen så är det mysigt att det är på kvällen, säger Palmberg.
På herrsidan har Max Novak vunnit de två senaste åren. Novak åker även i år och ställs bland annat mot fjolårstvåan i sprinten Emil Persson som har en intensiv fredag.
De lämnade Arlanda senare än planerat i morse, men planen är att åka loppet:
— Jag åkte i fjol för första gången och tyckte att det var kul. Det är egentligen ganska platt i tre minuter men det är skönt att få ”pusha” kroppen lite och köra intervaller. Passa på att få fart på musklerna igen. Det fungerade bra förra året. Sen så är det alltid kul att ”racea” speciellt när det är så bra atmosfär.
På söndag jagar Persson sin sjunde raka seger i årets Ski Classics; och även sin andra seger i det prestigefyllda tjeckiska långloppet Jizerska50. Ett lopp som han vann 2021.
HÄR HITTAR DU MER INFORMATION OCH LÄNKEN TILL SÄNDNINGEN
Tidsprogram
17.00 – sändningen på SC Play startar
17:00 – Prolog
17:20 – Semifinal
17:45 – Damer Final
17:55 – Herrar Final
18:05 – Prisutdelning
För att få tillgång till sändningen behöver du bli medlem på langd.se
Genom att bli medlem på langd.se blir du en del av världens ledande skidcommunity med exklusiva förmåner och obegränsad tillgång till artiklarna på langd.se, langrenn.com, maastohiihto.com, proxcskiing.com, SC Play, och SC MyPages.