Inför Vasaloppet China: ”Jag har alltid gillat äventyr”
Vasaloppet China är en del av Ski Classics Challengers och går av stapeln den fjärde januari. Flera svenska åkare kommer så stå på start och en av dem är Malin Börjesjö som till vardags tävlar för Team Internorm Trentino GSG i Ski Classics.
Efter Vasaloppet 2023 avslutade hon karriären, men har inför den här säsongen har Malin återupptagit skidåkningen. 28-åringen från Stockholm inledde säsongen i Bad Gastein med en 22:a plats, som dessutom är ett personbästa i Ski Classics, trots att hon jobbar heltid.
– Jag är väldigt nöjd med min premiär, en positiv överraskning, även fast jag jobbar heltid, säger Börjesjö till Langd.se.
Läs också: Långloppsåkaren avslutar karriären
”Spännande att se hur banan ser ut”
Nu väntar alltså nästa äventyr när hon ska delta i Vasaloppet China som körs den fjärde januari. Det är inte första gången som Börjesjö ger sig ut på äventyr; hon har gått på collage i USA samt varit i Italien med sitt italienska team.
– Det kommer vara ett hektiskt schema, nästan tveksamt om det går att ställa om tidszon, vi anländer den andra januari och lämnar Kina den femte.
Vad fick dig att tacka ja till den här upplevelsen?
– Jag har alltid gillat äventyr, speciellt i kombination med den sport jag älskar.
Vad ser du mest fram emot?
– Jag ser fram emot att se de fantastiska snöskulpturerna som de bygger upp under vinterfestivalen i Changchun. Men såklart också tävlingen, det ska bli spännande att se hur banan ser ut.
Lång resa
Malin hoppas att kroppen ska fungera, trots den långa resan tätt inpå tävlingen.
– Mitt mål är att kunna köra fort och bli trött, det är ingen självklarhet närman rest så långt nära inpå tävlingen. Men kommer jag i mål och har gett allt är jag mer än nöjd. Det är så jag ser på tävlandet nu när jag slutat med skidåkning på heltid, säger hon avslutningsvis.
Läs också: Information om Vasaloppet China