Jens Eriksson till Team Xtrapersonell
Jens Eriksson blir dagens andra svensk i ett norskt långloppsteam.
Efter sina mycket starka insatser i Vasaloppet och Årefjällsloppet har nu Team Xtrapersonell värvat Dala-Floda-åkaren.
– Visst har det varit svårt att välja ett nytt spår men det har växt fram under de senaste veckorna och jag känner att det kommer att bli otroligt kul att köra tillsammans med Team Xtrapersonell, säger Jens på teamets hemsida.
Valet att satsa vidare i det starka norska teamet har Jens valt i samråd med landslagsledningen. Jens står nu utanför landslaget men hans huvudmål är femmilen vid VM i Falun 2015.
– Min stora dröm är att kunna göra ett superlopp i Falun 2015 och jag kommer att göra allt jag kan för att uppfylla min dröm, säger Jens på Team Xtrapersonells hemsida.
Jens var ju svensk VM-åkare på sprint i vintras men direkt efter VM gjorde han en mycket stark insats på Vasaloppet. Långt in i loppet så han mycket stark ut och bröderna Aukland kände sig alla gånger hotade av den svart-gula åkaren från Västerdalarna.
Så här säger Jörgen Aukland på teamets hemsida:
– Vi är stolta att kunna få jobba tillsammans med en så stor talang som Jens. Med tanke på hans bakgrund och fokus på sprinten vid VM var det mycket imponerande det Jens visade under Vasaloppet och Årefjällsloppet i år.
Trots att Jens nu går med i det ”gröna” långloppslaget blir det alltså fortsatt satsning på traditionella lopp med SM och världscup. 2015 är som sagt VM-femmilen ett stort mål. Men långloppen kittlar också Jens.
Så här skriver Jens på sin egen hemsida:
– Förutom att se VM i Falun som en målbild känns det otroligt inspirerande att på ”riktigt” få se hur långt jag skulle kunna nå i långlopp som jag egentligen ser som min styrka. Varför vänta till slutet av min skidkarriär!? Man måste våga för att vinna! Som dalmas kan jag ju inte sticka under stolen med att Vasaloppet är något som gör att det kittlas i magen…
Läs mer på…