Jerry Ahrlin stakade bäst i Skinnarloppet

av langd • 17.02.2013
Det blev seger i debuten i Skinnarloppet för Jerry Ahrlin. Han gick ifrån teamkompisen i Xtrapersonell, Jörgen Aukland och IFK Skövdes Dan Moberg i slutdelen av första varvet. – Jag hade lite bättre glid än Jörgen idag. Det var en skön bana att åka, sammanfattade Jerry.

Det blev seger i debuten i Skinnarloppet för Jerry Ahrlin. Han gick ifrån teamkompisen i Xtrapersonell, Jörgen Aukland och IFK Skövdes Dan Moberg i slutdelen av första varvet. – Jag hade lite bättre glid än Jörgen idag. Det var en skön bana att åka, sammanfattade Jerry.

Det blev seger i debuten i Skinnarloppet för Jerry Ahrlin.
Han gick ifrån teamkompisen i Xtrapersonell, Jörgen Aukland och IFK Skövdes Dan Moberg i slutdelen av första varvet.
– Jag hade lite bättre glid än Jörgen idag. Det var en skön bana att åka, sammanfattade Jerry.

Skinnarloppets tävlingsledare Evert Ryen var glad att han lyckats locka de två vassa Team Xtrapersonell-åkarna till start i det klassiska loppet. Det var 83:e upplagan av Skinnarloppet. Jörgen Aukland vann loppet redan 2002 och var nu tillbaka men för Jerry var det debut i loppet.
– Skön bana. Härligt att åka ett lopp som inte är så hetsigt som det brukar vara när vi kör. Banan var riktigt fin, menade Ahrlin efter segern.

Segergest från Jerry Ahrlin. FOTO: Johan Trygg.

Han grundlade segern i slutdelen på första varvet där han med lite bättre glid än Jörgen kunde skaffa sig ett försrprång på cirka halvminuten. Jörgen var trots andraplatsen tillfreds med dagen. Han kom til loppet efter en ganska hård träningsvecka i Mora där man testat en del material inför Vasaloppet och kört några långa och hårda pass i Vasaloppsspåret.

– Det är en bra bana här i Malung och det påminner mycket om vad som väntar i Vasaloppet, sa Jörgen som inte fick andraplatsen gratis. Där bakom kämpade IFK Skövdes Dan Moberg mycket starkt. Trots att han släppt en lucka på Jörgen en bit ut på andra varvet så avslutade han mycket starkt och närmade sig norrmannen på slutet igen.

– Det kändes bra idag. Har haft en svacka tidigare i vinter men nu är det bättre. Nu blir det en mindre tävling hemma i Skövde nästa helg innan Vasaloppet, berättade Dan.
Bakom Dan åkte veteranen Peo Svahn, Boxholm Ekeby, in som fyra före Dala Järnas Pär Jonsson.

I damklassen tog Ulrika Persson, Sunne, hem en komfortabel seger före hemmaåkaren Anna-Karin Söderström. 
– Det blir Tjejvasan nästa helg, sen får vi se om det blir Vasaloppet också, funderade Ulrika i målfållan.

Ulrika Persson tog en komfortabel seger i damklassen. FOTO: Johan Trygg.

 

Jerry han med segerfoto innan Jörgen och Dan passerade mållinjen. FOTO: Johan Trygg.

Jerry Ahrlin i par med David Frisk strax efter start. FOTO: Johan Trygg.

Anders Olsson efter 21 km i sitski. FOTO: Johan Trygg.

Tävlingsledaren Evert Ryen strax innan start med Jerry Ahrlin och Jörgen Aukland. FOTO: Johan Trygg.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    by Maja Eriksson
    26.05.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 1

    Svenskan fortsätter i Northugs team

    by Maja Eriksson
    14.05.2026
  • 1

    Värvningsbomben: Team Engcon plockar in Vasaloppsvinnaren

    by Maja Eriksson
    02.05.2026

Fler artiklar

  • Tar över Norges svåraste skidjobb

    Arv av ett skidförbund präglat av VM-kaos och förtroendekris. Den nya skidpresidenten anser att lösningen ligger i "den norska guldreserven".
    av Langrenn.com
    07.06.2026
  • Ger tävlingskalendern godkänt: ”Varje säsong är annorlunda”

    av Leandro Lutz
    07.06.2026
  • Hemligheten bakom snabbare återhämtning: Vad och när du ska äta för effektiv träning?

    av Bezky.net
    06.06.2026
  • Skidtopp säger upp sig med omedelbar verkan

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    05.06.2026
  • Totalvinnaren om de nya formaten: ”Kan öppna för ännu mer cykeltaktik”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    05.06.2026