Myhlback firad i Bjursås efter JVM-succén: ”Blev överraskad”

av Maja Eriksson • 14.02.2024
Alvar Myhlback kan se tillbaka på ett framgångsrikt JVM. Nu är siktet inställt på helgens tävlingar i Ski Classics där han hoppas kunna vara med utmana om pallplatserna.

Alvar Myhlback kan se tillbaka på ett framgångsrikt JVM. Nu är siktet inställt på helgens tävlingar i Ski Classics där han hoppas kunna vara med utmana om pallplatserna.

Alvar Myhlback kan se tillbaka på ett framgångsrikt JVM. Nu är siktet inställt på helgens tävlingar i Ski Classics där han hoppas kunna vara med utmana om pallplatserna.

Alvar Myhlback kom hem från JVM med dubbla guldmedaljer. Hans uppladdning var inte optimal på grund av den förkylning han drabbades av innan tävlingarna.

– Jag blev förkyld efter Marcialonga och gjorde mitt första träningspass dagen innan 20 km skejt men efter ett hårt pass och en extra träningsdag blev formen bättre och bättre, säger Alvar Myhlback om JVM.

Efter de dubbla gulden blev han under tisdagskvällen firad i sin hemort Bjursås. Det var moderföreningen Bjursås IK som dragit ihop ett litet firande och på sociala medier kan man se att det var ett stort gäng som samlats för att fira Alvars framgångar.

– Det var en överraskning. Jag såg på TV och helt plötsligt var hela bakgården full av människor. Det var riktigt kul och jag är väldigt glad att jag har den supporten, säger han.

Stigande form

Han tror och hoppas att formen är bättre inför tävlingarna i Orsa än den var under mästerskapet.

– De senaste dagarna har varit riktigt bra och kanske är formen till och med ännu bättre än under JVM.

Vad har du för mål med tävlingarna i Orsa?

– Jag hoppas att jag kan vara med och fajtas om pallplatserna till helgen. Det är svårt att veta hur formen är men mina förhoppning är att den är okej nu till helgen och väldigt bra på Vasaloppet.

Läs också: Emil Persson om tävlingarna i Orsa

Efter Vasaloppet är det både världscupstävlingar och Ski Classics. Alvar hoppas att han ska kunna köra både och.

– Det är världscup i Falun där jag bor så jag hoppas verkligen vara på start där. Men också kanske köra några långlopp på slutet. Jag har en plan fram till Vasaloppet så får vi se vad som händer efter det, säger han.

Hur ser veckorna fram mot Vasaloppet ut för din del?

– Efter tävlingarna i Orsa stannar jag kvar där i två veckor med Runar (läs Skaug Mathisen) och tränar. Förhoppningsvis två bra träningsveckor för att hitta Vasaloppsformen, säger han avslutningsvis.

HÄR HITTAR DU INFORMATION OM TÄVLINGARNA I ORSA.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    24.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Delade inte ut gåvor på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.08.2026
  • 1

    Direkt från OS till Vasaloppet – vill ha revansch

    by Maja Eriksson
    24.02.2026

Fler artiklar

  • Marcialonga inleder Grand Classics för Säsong XVIII

    Ski Classics World Championship Säsong XVIII fortsätter i Italien söndagen den 31 januari 2027 med Marcialonga. Ett 70 km långt klassiskt lopp och det första av säsongens fyra Grand Classics-evenemang.
    av Leandro Lutz
    23.09.2026
  • Sofia på maktens topp inom skidskyttet

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.09.2026
  • Fem längdskidåkare och skidskyttar tilldelas Elitidrottsstipendiet

    av Maja Eriksson
    22.09.2026
  • Reseguide – Engadindalen: Schweizisk precision möter alpin skönhet

    av Leandro Lutz
    22.09.2026
  • Tvingas att pausa alla tävlingar – igen

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.09.2026